Zbliżają się wybory w Austrii. Skrajna, prorosyjska prawica prowadzi w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W niedzielę w Austrii odbędą się wybory parlamentarne. Do władzy w kraju może wrócić populistyczna i prorosyjska Wolnościowa Partia Austrii. Obecny lider partii Herbert Kickl uchodzi za polityka jeszcze bardziej skrajnego od Joerga Haidera, którego wejście do rządu w 2000 roku poskutkowało unijnymi sankcjami wobec Wiednia. To bliski sojusznik Viktora Orbana. Jest znany z antysemickich wypowiedzi.

Szef skrajnie prawicowej Wolnościowej Partii Austrii Herbert Kickl jest otwarcie prorosyjski. To bliski sojusznik Viktora Orbana, z którym pod koniec czerwca utworzył europarlamentarną grupę Patrioci dla Europy.

Herbet Kickl marzy o tym, by zostać kanclerzem. Jego partia prowadzi w sondażach przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi. Najważniejszy temat kampanii wyborczej od lat jest niezmienny.

- Migracja to poważny problem. Zwłaszcza tu, w Salzburgu. Kiedy przechodzisz przez główną ulicę, to prawie nie widzisz Austriaków - mówi jeden z mieszkańców miasta. - Problemem jest niedobór mieszkań, to kwestia sprawiedliwości. To prawdopodobnie najważniejsza rzecz, w tej sprawie powinna zapanować zgoda polityczna - ocenia mieszkanka Austrii.

ZOBACZ TEŻ: Przywódca austriackiej skrajnej prawicy objęty dochodzeniem w sprawie korupcji

Jeśli sprawdzą się przedwyborcze sondaże, to w Austrii może powtórzyć się scenariusz polski, czyli partia z najlepszym wynikiem nie utworzy rządu. Skrajna prawica prowadzi, ale tuż za jej plecami jest obecnie rządząca centroprawicowa Partia Ludowa. Trzecie miejsce zajmuje centrolewica. Po wyborach wokół Wolnościowej Partii Austrii najprawdopodobniej powstanie tak zwany "kordon sanitarny".

- Mam nadzieję, że nie będzie takiego zwrotu w prawo, jak w Niemczech i tylu idiotów nie dojdzie do władzy - komentuje mieszkaniec Austrii.

- Nawet jeśli Wolnościowa Partia Austrii wygra wybory, to jeszcze nie oznacza, że jej przewodniczący Herbert Kickl zostanie kanclerzem, bo to byłoby trudne do zaakceptowania dla Partii Ludowej, a dla socjaldemokratów całkowicie nie do przyjęcia - wskazuje Thomas Hofer, analityk polityczny. 

Rząd Olafa Scholza może nie dotrwać do Bożego Narodzenia. Opozycja ma już kandydata na kanclerza
Rząd Olafa Scholza może nie dotrwać do Bożego Narodzenia. Opozycja ma już kandydata na kanclerzaJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

"O decyzji wyborców zadecyduje wiele kwestii"

Obecny lider Wolnościowej Partii Austrii uchodzi za polityka jeszcze bardziej skrajnego od Joerga Haidera, którego wejście do rządu w 2000 roku poskutkowało unijnymi sankcjami wobec Wiednia. Herbert Kickl zasiadał już w rządzie Sebastiana Kurza w latach 2017-2019 jako minister spraw wewnętrznych. Jest znany z antysemickich wypowiedzi. Naczelny rabin Wiednia nazywa niedzielne wybory chwilą prawdy, czy w Austrii jest nadal miejsce dla Żydów.

CZYTAJ TEŻ: Katastrofa Scholza, wygrana eurosceptyków w Austrii. Co u Orbana? Najciekawsze rozstrzygnięcia wyników w UE

Ważnym tematem wyborczym jest rosyjski gaz. Austria jest od niego niemal całkowicie uzależniona. Partie umiarkowane chcą to zmienić, skrajna prawica chce utrzymania status quo. W lipcu ponad 80 procent procent austriackiego importu gazu pochodziło z Rosji, średnia unijna to 15 procent.

- O decyzji wyborców zadecyduje wiele kwestii. Najważniejszą jest inflacja i jej konsekwencje, czyli koszty utrzymania. Kolejna sprawa to międzynarodowe kryzysy, które angażują Austrię. Tematami kampanii jest też stan gospodarki oraz migracja i opieka społeczna. W ostatnim czasie doszły powodzie, które dotknęły część kraju, a to ponownie wywołało dyskusję o zmianach klimatu - zwraca uwagę Thomas Hofer.

Kataklizm, który ostatnio nawiedził Austrię, był największy być może nawet od XVI wieku, stąd nazwa "powódź tysiąclecia". Jej efektem są nie tylko potężne zniszczenia. Po powodzi, na ostatniej prostej przed wyborami, spadło poparcie dla skrajnej prawicy na rzecz partii umiarkowanych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

53-letniej kobiecie w Nowym Jorku przeszczepiono nerkę świni, wcześniej zmodyfikowaną genetycznie. Przeszczep przeprowadzono w listopadzie i na razie wszystko jest w porządku. 53-letnia kobieta nie miała innego wyjścia. Cieszy się, że żyje.

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

Źródło:
Fakty TVN

Odbudowa południowo-zachodniej Polski po powodzi postępuje. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jednym z najważniejszych działań jest odbudowa zniszczonych mostów. W piątek w Krapkowicach w województwie opolskim odbyły się próby obciążeniowe kolejnego mostu postawionego przez żołnierzy. W najbliższym czasie powinien już służyć mieszkańcom.

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ubrań najlepiej nie wyrzucać, tylko je segregować. Od 1 stycznia 2025 roku będzie to obowiązek. Miasta będą musiały wdrożyć selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To może nas zmotywować, by niepotrzebnym rzeczom nadać drugie życie.

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

- Dziś Budapeszt, jutro Moskwa. Wiadomo, gdzie dziś są Węgry na mapie politycznej Europy - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, odnosząc się do udzielenia byłemu wiceministrowi sprawiedliwości w rządzie PiS Marcinowi Romanowskiemu ochrony międzynarodowej przez rząd Viktora Orbana. - Węgry mają tak fatalną reputację, jeśli chodzi o stan demokracji, o stan praworządności, że azyl na Węgrzech to jak azyl na Białorusi - ocenił.

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS