"Zaopatrzcie się w popcorn. Polska ma teraz dwa rządy". Europejskie media przyglądają się sytuacji na polskiej scenie politycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Zaopatrzcie się w popcorn. Polska ma teraz dwa rządy". Europejskie media przyglądają się sytuacji na polskiej scenie politycznej
"Zaopatrzcie się w popcorn. Polska ma teraz dwa rządy". Europejskie media przyglądają się sytuacji na polskiej scenie politycznej
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Zaopatrzcie się w popcorn. Polska ma teraz dwa rządy". Europejskie media przyglądają się sytuacji na polskiej scenie politycznejJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zagranicznym mediom trudno jest zrozumieć polityczny scenariusz, realizowany przez Mateusza Morawieckiego. Dlatego w tytułach artykułów opisujących sytuację polityczną w Polsce coraz częściej pojawiają się słowa "farsa" lub "kabaret". Tak nazywany jest manewr mający opóźnić zmianę władzy w Polsce.

"Zaopatrzcie się w popcorn. Polska ma teraz dwa rządy"- takim chwytliwym tytułem "Berliner Zeitung" zachęca do przeczytania tekstu o sytuacji na polskiej scenie politycznej. Z kolei cytowana przez media na całym świecie agencja Reutera pisze: "Polski prezydent zaprzysięża rząd, opozycja potępia 'farsę'". Z kolei media hiszpańskojęzyczne, za hiszpańską agencją prasową EFE, tłumaczą: "można się spodziewać, że gabinet Mateusza Morawieckiego zostanie odrzucony przez większość utworzoną przez opozycję".

- Agencja dpa, której depesze powielają niemieckie portale, nazywa ten cały polityczny teatr "szopką" czy "kabaretem", jest to rzeczywiście jednoznaczne. Niemieckie media piszą, że jest to taktyczny manewr, który ma umożliwić tylko przedłużenie władzy PiS - informuje Bartosz Dudek, redaktor naczelny polskiej sekcji Deutsche Welle.

Wspomniany wcześniej "Berliner Zeitung" tłumaczy swoim czytelnikom, że "ustępujący rząd PiS próbuje bronić interesów swoich kolegów. Wypłaca odprawy i pensje odchodzącym pracownikom i chce korzystać z władzy tak długo, jak to tylko możliwe". Inny niemiecki dziennik, wydawany w Monachium "Sueddeutsche Zeitung", pisze: "Trzy tygodnie po wyborach PiS nadal opóźnia powołanie rządu przez większościową koalicję Donalda Tuska. Ale w parlamencie wieje już nowy wiatr".

Rząd Mateusza Morawieckiego zaprzysiężony. Musi teraz uzyskać wotum zaufania w Sejmie
Rząd Mateusza Morawieckiego zaprzysiężony. Musi teraz uzyskać wotum zaufania w SejmieJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Zwracają uwagę na kontakty z Brukselą

- Brytyjczyków ten cały teatr, który odbywa się w Polsce, zaskakuje, choć gdyby przyjrzeć się tym wszystkim komentarzom, które od wyborów do dzisiaj pojawiały się w brytyjskich mediach, to da się zauważyć, że wieje optymizmem. Że rzeczywiście piąty co do wielkości kraj w Unii wraca do tej Unii po latach takiego odizolowania, dystansowania się do Brukseli i bycia partnerem niegrzecznego chłopca Europy, czyli Viktora Orbana, który ewidentnie przez wiele lat ignoruje zasady praworządności - informuje Artur Kieruzal, korespondent Radia 357 w Londynie.

W zagranicznych tytułach można sporo przeczytać o tym, jak będzie wyglądać Polska już po przejęciu władzy przez opozycję. Autorzy piszącego w kilkunastu językach portalu Euractiv oceniają: "Polska pod rządami Tuska może nie być rajem, na który miała nadzieję Bruksela, kiedy weźmie się pod uwagę kluczowe obszary, w tym podejście do paktu migracyjnego, które nie różni się od podejścia PiS".

Wydawany od pół wieku prestiżowy amerykański dwutygodnik literacki "The New York Review of Books" publikuje tekst polskiej publicystki Ludwiki Włodek "Czekając na nową Polskę". "Wiem, że jeszcze wiele razy będę się frustrować, ale przynajmniej nie będę żyła w kraju, w którym czołowi politycy rzucają obelgi i oszczerstwa pod adresem swoich rywali, nie będę żyła w kraju, w którym rząd dotuje neonazistów, w którym minister sprawiedliwości nazywa Brukselę drugą Moskwą" - pisze w nim autorka.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

Każda ze stron musi dbać o swoją opinię publiczną i o swoich obywateli, tak że nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Truszczyński, dyplomata i były wiceszef MSZ, komentując wizytę ukraińskiego premiera na granicy i brak spotkania z przedstawicielami strony polskiej. - Nie myślę, żeby Ukraińcy liczyli tutaj na taką szybką i taką "w biegu" odpowiedź strony polskiej. Strona polska prawidłowo odpowiedziała - stwierdził profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych, wykładowca SGH.

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS