Słowa premiera o uzbrojeniu dla Ukrainy wywołały zamieszanie. "Nie ma to żadnego sensu"

Źródło:
Fakty TVN
Słowa premiera o uzbrojeniu dla Ukrainy wywołały zamieszanie. "Nie ma to żadnego sensu"
Słowa premiera o uzbrojeniu dla Ukrainy wywołały zamieszanie. "Nie ma to żadnego sensu"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Słowa premiera o uzbrojeniu dla Ukrainy wywołały zamieszanie. "Nie ma to żadnego sensu"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Od kilku dni relacje na linii Warszawa-Kijów są bardzo napięte. Dodatkowo kontrowersje wywołała wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że "my już nie przekazujemy żadnego uzbrojenia na Ukrainę z tego względu, że my teraz sami się zbroimy". Słowa szefa polskiego rządu komentują czołowe zagraniczne media i politycy opozycji.

Ze względu na kryzys zbożowy relacje na linii Warszawa-Kijów nie były tak trudne od początku wojny, jak obecnie. Sytuacji nie poprawiła też ostatnia wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego dotycząca dostaw uzbrojenia. - My już nie przekazujemy żadnego uzbrojenia na Ukrainę z tego względu, że my teraz sami się zbroimy w najnowocześniejszą broń - powiedział szef rządu.

Czytaj również: "Wściekła reakcja" u "jednego z najzagorzalszych sojuszników". Media o relacji Kijów-Warszawa

Słowa premiera niemal natychmiast trafiły do zagranicznych mediów, gdzie pojawiały się komentarze o konflikcie oraz o napiętych relacjach między najbliższymi dotąd sojusznikami. - Kaczyński jest chyba jedynym człowiekiem na świecie, który sąsiadowi odda wszystkie czołgi, a jak już odda wszystkie czołgi, to wypowie mu wojnę. To jest logika PiS-u - ocenił lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Do wypowiedzi premiera odniósł się też ambasador Ukrainy w Polsce. - Nie oznacza, że Polska nie dostarcza broni na Ukrainę, bo kontrakty są dalej realizowane - mówił Wasyl Zwarycz. Wyraził nadzieję, że ta współpraca będzie kontynuowana. - To nie jest pomoc w celach charytatywnych albo jakaś filantropia, to jest też inwestycja we własne bezpieczeństwo, więc trzeba zrobić wszystko, żeby tego wroga zatrzymać w Ukrainie, żeby but rosyjski nie deptał ziemi Polski - dodał ambasador.

Opozycja nie kryje krytyki

Słowa szefa rządu próbował w czwartek rano wyjaśniać rzecznik rządu. Piotr Müller tłumaczył, że "Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia". Z kolei ambasador Polski w Waszyngtonie przekonywał, że słowa premiera Morawieckiego zostały zniekształcone, że szef rządu nigdy nie powiedział, że Polska przestanie dostarczać broń Ukrainie, a jedynie że teraz nie przekazujemy, bo po tym, jak dostarczyliśmy ukraińskiej armii polski sprzęt, musimy nasze zasoby uzupełnić.

- PiS-owcy nie dali sobie rady z Ukrainą, zaprzepaścili dorobek i wysiłek Polaków ostatnich dwóch lat i teraz próbują grać na nastrojach antyukraińskich. Nie ma to żadnego sensu - ocenił Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Zobacz także: Prezydent o słowach Zełenskiego: byłem rozgoryczony

Zdaniem opozycji premier nie powinien publicznie dywagować na temat pomocy militarnej dla Ukrainy, bo to słowa, które docierają nie tylko do wyborców w Polsce, ale też do walczących w Ukrainie żołnierzy. - To jest dokładnie w interesie Moskwy - mówi Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

- Nie mają żadnej wiarygodności. Mieli bardzo silną pozycje negocjacyjną dzięki otwartości serc i domów przez Polaków dla Ukraińców po wybuchu wojny. Nie wykorzystali tego, gospodarka nie jest pierwsza w odbudowie Ukrainy - mówi o działaniach rządu Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Prawo i Sprawiedliwość wykorzystuje tę sytuację w kampanii wyborczej, ponieważ wie, że dzięki temu odbierze głosy głosy Konfederacji, która jest antyukraińska - komentuje Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Lewicy.

Czy słusznie rząd PiS-u chce przedłużyć jednostronnie embargo na ukraińskie zboże? Odpowiada Grzegorz Kardas
Czy słusznie rząd PiS-u chce przedłużyć jednostronnie embargo na ukraińskie zboże? Odpowiada Grzegorz KardasTVN24

Sprawa ukraińskiego zboża

Minister rolnictwa Robert Telus, pytany o plan rozwiązania kryzysu wokół embarga na zboże z Ukrainy, potwierdził, że rozmawiał w czwartek ze swoim odpowiednikiem w Kijowie. Przekazał, że przedstawił mu polską propozycję, czyli stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie zostawało w Polsce.

W tym samym czasie słowacki rząd - co ogłosił w czwartek - już zawarł porozumienie z Ukrainą w tej samej sprawie. Tymczasem w Polsce minister rolnictwa, który wiele czasu spędza w ostatnich tygodniach w terenie na prowadzeniu kampanii wyborczej, pytany o odpowiedzialność rządu za kryzys na rynku zbożowym, odpowiedział: "Popełniamy błędy, każdy z nas, ale w tej kwestii robiliśmy wszystko od samego początku".

Rząd PiS-u przez prawie 9 miesięcy nie widział problemu zboża z Ukrainy, a wtedy wjeżdżało ono do Polski bez większej kontroli.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN