Zagraniczne media o Polsce. "Zmiana sytuacji doprowadza do wściekłości Kaczyńskiego"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To nowy początek dla polskiej polityki, zmiany są nieuchronne - piszą zagraniczni dziennikarze, relacjonując pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji. Zastanawiają się, dlaczego dotychczasowy premier kurczowo trzyma się władzy i po co tworzy rząd z góry skazany na niepowodzenie. W pierwszych przemówieniach nakreśla się też podstawowa różnica między obozami władzy i opozycji. Zwycięska koalicja jest proeuropejska, liderzy prawicy - Brukselą i Berlinem straszą.

Chociaż PiS wygrało wybory, inauguracyjne posiedzenie Sejmu pokazało, że władzę zdecydowanie straciło - tak pierwsze posiedzenie niższej izby polskiego parlamentu w nowej kadencji komentuje POLITICO i zwraca uwagę, kogo taki obrót spraw dotknął najbardziej. "Zmiana sytuacji doprowadza do wściekłości Kaczyńskiego, który przez ostatnie osiem lat de facto rządził Polską. Potępił Koalicję Obywatelską za okazywanie "niemieckiej arogancji", co stanowi element długotrwałych wysiłków mających na celu ukazanie Tuska i jego partii jako podległych Berlinowi" - pisze POLITICO.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ziobro i Czarnek na mównicy. "Fujary", "chamstwo" i "nadużywanie przepisów"

Przekazanie władzy w Polsce - na co zwraca uwagę amerykańska agencja Associated Press - opóźnia się ze względu na decyzje prezydenta, który misję utworzenia nowego rządu powierzył Mateuszowi Morawieckiemu. "Przemawiając, wyraził on chęć zbudowania nowego rządu ponad podziałami partyjnymi. Kiedy zaapelował o wsparcie, jego krytycy zareagowali śmiechem" - podaje AP. "The Washington Post" zwraca zaś uwagę, że to niejedyny moment, który rozbawił wczoraj nowo zaprzysiężonych posłów. - Nie zgodzę się na żadne obchodzenie i naginanie prawa - powiedział Duda. "Na słowa te posłowie odpowiedzieli śmiechem, bo zarówno PiS, jak i samego Dudę, w ostatnich latach oskarżano o łamanie procedur" - donosi "The Washington Post".

Sejm wybrał nowych członków KRS. To początek porządków w polskim sądownictwie
Sejm wybrał nowych członków KRS. To początek porządków w polskim sądownictwieKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Nowe rozdanie

Agencja Reutera pisze o nowym początku dla polskiej polityki i zmianach, które mogą wkrótce nadejść. "Nowy parlament ma zamiar zakończyć burzliwy ośmioletni okres naznaczony kłótniami z Unią Europejską, nagłymi nocnymi głosowaniami i stanowieniem prawa w tempie, które zdaniem politycznych przeciwników podważało normalny proces parlamentarny" - zapowiada Reuters. Magazyn "Bloomberg" przyznaje, że kierowana przez Tuska opozycja z przejęciem władzy i zapowiadanym odpolitycznianiem państwowych spółek będzie musiała poczekać być może nawet do końca roku. "Pytanie brzmi, jak głęboka będzie czystka z macek Prawa i Sprawiedliwości. Pierwszym na liście zadań (...) będzie kontrola wydatków. Wiele spółek kontrolowanych przez państwo pomogło sfinansować niektóre z flagowych projektów Prawa i Sprawiedliwości" - wyjaśnia "Bloomberg".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Hołownia: przekroczono standardy demokratycznej debaty

Zmieniającą się sytuację polityczną w Polsce szeroko komentują też media niemieckie. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" podkreśla, że biorąc pod uwagę nową większość, obecny szef polskiego rządu nie może liczyć na utrzymanie się na stanowisku, ale w debacie publicznej próbuje się utrzymać przy pomocy ostrych przemówień. "55-letni polityk z narodowo-konserwatywnej partii PiS nadal widzi przed sobą polityczną przyszłość. Przede wszystkim wciąż utrzymuje pozory, że przy wsparciu związanego z partią PiS prezydenta Andrzeja Dudy może nie tylko kontynuować sprawowanie urzędu, ale także utworzyć nowy rząd" - podaje "FAZ".

"Die Zeit" zwraca uwagę, że opozycja odnosi już pierwsze sukcesy - między innymi przez wybór Szymona Hołowni na marszałka Sejmu. W podobnym tonie piszą media hiszpańskie. Francuski dziennik "Le Figaro" wprost określa polityczną sytuację w Polsce jako bezprecedensową, bo "dwa przeciwstawne obozy, populistyczna partia nacjonalistyczna u władzy i proeuropejska opozycja, twierdzą, że odniosły zwycięstwo i aspirują do utworzenia rządu".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS