Wynalazek Polaków ratuje życie dzieciom. Implant, który obrasta tkanką kostną i się rozpuszcza

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Wynalazek Polaków ratuje życie dzieciom. Implant, który obrasta tkanką kostną i się rozpuszcza
Wynalazek Polaków ratuje życie dzieciom. Implant, który obrasta tkanką kostną i się rozpuszcza
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Wynalazek Polaków ratuje życie dzieciom. Implant, który obrasta tkanką kostną i się rozpuszczaJoanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jeśli wskutek urazu uszkodzona zostanie u dziecka część czaszki lub innej kości, trzeba ją czymś zastąpić, a potem - zastąpić jeszcze raz, tylko jeszcze większym. Dotychczasowe protezy nie rosły razem z dzieckiem. Ten implant też nie rośnie, ale najpierw jak stelaż chroni narządy i obrasta kością, by po czasie zupełnie się rozpuścić. Przełomowa technologia uratowała życie już kilkorgu dzieciom w Polsce i w Ukrainie.

Rozległe urazy czaszki to dla pacjentów ogromne cierpienie, a dla lekarzy - wyzwanie. Zwłaszcza wtedy, gdy pacjentem jest dziecko, bo jego organizm wciąż rośnie. Dlatego przełomem może się okazać technologia naukowców z Politechniki Poznańskiej i Politechnik Śląskiej, którzy opracowali kościotwórcze implanty drukowane w 3D. - Można wykonać w zasadzie dowolny kształt i ten kształt tutaj jest bardzo ważną informacją, bo mówimy o implantach personalizowanych - wyjaśnia dr inż. Monika Knitter z Instytutu Technologii i Materiałów Politechniki Poznańskiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Choroba Parkinsona uniemożliwiała mu swobodne poruszanie się. Specjalne implanty mu pomogły

Dzięki grantowi, który w 2019 roku firma Syntplant, instytut Moratex oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu uzyskały z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, już udało się pomóc kilkunastu osobom. Pacjenci z urazami w obrębie kości są poddawani szczegółowej diagnostyce. Na podstawie obrazów uzyskanych dzięki tomografii komputerowej inżynierowie tworzą zindywidualizowany model implantu, który następnie jest drukowany, sterylizowany i wszczepiany. Innowacją jest to, że implant jest bioresorbowalny, biowchłanialny. - Nasz implant się rozpuści po pewnym czasie w bezpieczny sposób w ciele pacjenta. On zaniknie, go nie będzie. Ale to, że ten implant również jest kościotwórczy, spowoduje, że zanim on zaniknie, w to miejsce powinna wrosnąć tkanka kostna pacjenta, jego naturalna - podkreśla dr inż. Małgorzata Muzalewska z Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn na Politechnice Śląskiej.

Lublin. Lekarze ze szpitala wojewódzkiego jako pierwsi w Polsce wszczepili protezę stawu biodrowego
Lublin. Lekarze ze szpitala wojewódzkiego jako pierwsi w Polsce wszczepili protezę stawu biodrowego Wojewódzki Szpital im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie

Ogromny sukces

Z polskim zespołem skontaktował się doktor Pavlo Plavskyi - neurochirurg z największego ukraińskiego szpitala dziecięcego Okhmatdyt w Kijowie, który szukał pomocy dla swoich pacjentów. Razem z polskimi naukowcami doktor Plavskyi pracował nad jak najlepszym dopasowaniem kształtu implantów. - Ten model ma duże przestrzenie, w które ma wrosnąć tkanka kostna pacjenta - mówi doktor Pavlo Plavskyi. - Mamy już pooperacyjne zdjęcia z tomografii, na których widać, że rzeczywiście kość zaczęła się tam pojawiać i obrastać implant. Kość zajmuje coraz więcej miejsca, a implant coraz mniej - dodaje.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ekspertka: zagrożenie tymi wirusami może wzrosnąć w 2024 roku

Pierwsza operacja w Kijowie odbyła się ponad rok temu. Pacjenci nie musieli za nią płacić, bo koszty produkcji i transportu implantów zostały pokryte środkami z grantu. - Dziecko do dzisiaj żyje w dobrym zdrowiu, rozwija się, jest monitorowane, co bardzo ważne. To spowodowało ten nasz sukces, że zgłosił się do nas doktor jeszcze z dwoma przypadkami i opracowaliśmy dwa następne implanty. One były już konstrukcyjnie trochę lepsze - przyznaje profesor Marek Wyleżoł z Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn na Politechnice Śląskiej. Implanty mogą być wykorzystywane w całym układzie kostnym. Dlatego polscy naukowcy rozpoczęli współpracę także z klinikami ortopedycznymi i stomatologicznymi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Domy pomocy społecznej apelują o pomoc. Brakuje im pieniędzy, a koszty utrzymania wzrosły. Według urzędników w poprzednich latach państwo dofinansowało DPS-y z rezerwy budżetowej, a w tym roku z tego źródła pomaga powodzianom. Niektórym ośrodkom grozi zamknięcie.

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Źródło:
Fakty TVN

Karuzela nazwisk i nieustanny casting - prezes PiS ciągle szuka kandydata na prezydenta, który, jak pamiętamy, ma być młody, wysoki, okazały, obyty i znać języki. Ma być też lojalny, tak jak Mariusz Błaszczak. - Błaszczak jest lojalny, ale nie idealny - przekonuje Jacek Sasin. Kandydaci przychodzą i wychodzą, a prezes kalkuluje.

Prezes Kaczyński wciąż poszukuje idealnego kandydata PiS na prezydenta RP. Kim są faworyci?

Prezes Kaczyński wciąż poszukuje idealnego kandydata PiS na prezydenta RP. Kim są faworyci?

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci opuszczone, osierocone albo odebrane rodzicom - noworodki, zamiast trafić do pieczy zastępczej, nierzadko pozostają w murach szpitala, pod opieką lekarzy. Miesiącami czekają, aż znajdzie się dla nich nowy dom albo tymczasowa rodzina.

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rząd przyjął projekt ustawy podnoszącej akcyzę na wyroby tytoniowe. Droższe będą nie tylko papierosy czy cygara, ale także płyny do papierosów elektronicznych. Akcyza ma być podnoszona trzykrotnie w najbliższych latach, z czego pierwsza podwyżka zaplanowana jest na marzec przyszłego roku. Problem z uzależnieniem od palenia w Polsce jest wciąż duży. Po wyroby tytoniowe sięga też młodzież, a nawet dzieci.

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie każde wątpliwości dotyczące powołania organu państwa oznaczają, że ten nie istnieje czy że nie doszło do skutecznego powołania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Dodał, że akt powołania prokuratura krajowego Dariusza Korneluka nie został podważony przez uchwałę Sądu Najwyższego. Jednocześnie wyraził opinię, że "podstawy prawne powołania budzą pewne wątpliwości".

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

Źródło:
TVN24

- Cały problem polega na tym, że pan prezes teraz sobie siedzi w domu i zaciera rączki. Bo poza tym, że jego ulubiona telewizja mówi na jego temat, a jemu jest wszystko jedno, czy dobrze, czy źle, to ważne, żebyście państwo mówili, to również nie mówimy o tym, co jest ważne - powiedziała w "Faktach po Faktach" profesor Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, w nawiązaniu do dyskusji o podwyższeniu wynagrodzenia dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Źródło:
tvn24.pl

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS