Głosowanie na Wyspach? Polacy idą na rekord

Głosowanie na Wyspach? Polacy idą na rekord
Głosowanie na Wyspach? Polacy idą na rekord
Maciej Woroch | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Głosowanie na Wyspach? Polacy idą na rekordMaciej Woroch | Fakty o Świecie TVN24 BiS

W niedzielę w Polsce odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Głosować będzie można nie tylko na terytorium Rzeczypospolitej. Cztery lata temu, za granicą zagłosowało prawie 200 tysięcy Polaków. Najwięcej głosów oddano w Wielkiej Brytanii. Jak jest w tym roku?

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

Polskie wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii będą rekordowe pod co najmniej dwoma względami.

Pierwszym jest rekordowa liczba komisji, których w sumie będzie 54. Cztery lata temu było 40 komisji.

Te największe są w największych miastach - trzy komisje w Edynburgu, po dwie w Glasgow i Manchesterze, a w samym Londynie 11.

W sumie głosować będzie można w 41 brytyjskich miastach, jeśli tylko się do tego przygotowaliśmy.

Przygotowanie wymaga rejestracji, bowiem w przypadku pobytu zagranicą czynne prawo wyborcze to nie tylko fakt bycia obywatelem.

We wtorek do godziny 09:30 rano londyńskiego czasu na terenie całej Wielkiej Brytanii do udziału w wyborach zarejestrowało się 69073 osoby, a wczesnym popołudniem okazało się, że na Wyspach dopisanych do spisów wyborczych jest już 71629 osób. Jak mówią w biurze prasowym polskiej - rodacy na Wyspach idą na rekord.

Dla porównania: w 2015 roku zarejestrowanych na Wyspach do głosowania było 63 tysiące Polaków.

W samym Londynie znajduje się 11 Obwodowych Komisji Wyborczych, do których zarejestrowało się ponad 23 tysiące osób, więc pewnie tam kolejki będą największe, bo jak wynika z wyliczeń - w 11 placówkach oddawać głosy będzie średnio od tysiąca do 1,5 tysiąca naszych rodaków.

Proces rejestracji

Czas na rejestrację Polacy mają do końca czwartku do północy lokalnego czasu i to nie tylko w Londynie, ale w każdym innym miejscu na świecie, w którym chcieliby oddawać głosy. Proces rejestracji wcale nie jest skomplikowany.

Jeśli ktoś nie chce osobiście fatygować się placówek dyplomatycznych - to jeden ze sposobów - można tam zatelefonować, albo wysłać wiadomość email.

O wiele prostszym sposobem jest wejście na stronę jakiegokolwiek polskiego przedstawicielstwa zagranicą i tam kliknięcie w link dotyczący rejestracji do wyborów, a pod koniec długiej informacji, która jest wyciągiem z przepisów, jest link do stron Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który przekierowuje do procesu internetowej rejestracji.

Tam wybrać trzeba podać najpierw kraj, w którym chcemy oddać głos, później zadeklarować w której komisji tego dokonamy, a na końcu podać swoje dane i otrzymać potwierdzenie rejestracji. Po jakimś czasie przyjdzie e-mail z potwierdzeniem, że wniosek został zarejestrowany i będzie można zagłosować tam, gdzie zostało wskazane.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS