Rosyjska propaganda rozsiewa absurdalne kłamstwa przed wyborami do PE. Brednie już bywały skuteczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Im bliżej wyborów do europarlamentu, tym więcej kłamstw Rosja kieruje w stronę społeczeństw Zachodu. Często kompletnie absurdalnych, jakoby jakieś nieokreślone instytucje UE zakazywały ludziom naprawy starych aut albo limitowały, ile razy w ciągu roku wolno latać samolotem. Jak zwraca uwagę minister Radosław Sikorski, w szczycie pandemii COVID-19 wielu ludzi dało się nabrać na antyszczepionkowe brednie.

Wybory do Parlamentu Europejskiego to drugie największe na świecie demokratyczne wybory po wyborach do parlamentu Indii. W Polsce odbędą się 9 czerwca. Rosyjska machina propagandowa pracuje w Europie na pełnych obrotach. - Zbliżające się wybory i kolejne tygodnie i miesiące będą rozstrzygające dla najbliższych kilku lat, jeśli nie dekad, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, także naszego kraju - podkreślił premier Donald Tusk.

- Te wybory do Parlamentu Europejskiego, jak żadne inne wcześniej, są przedmiotem ataków wrogów Unii Europejskiej - powiedział szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak.

Kontynent zalewa fala dezinformacji. W sieci można natknąć się na nieprawdziwe twierdzenia, że Bruksela chce zakazać kierowcom naprawy starych samochodów lub że planuje wprowadzić ograniczenia co do rocznej liczby przelotów dla obywateli. To wszystko fake newsy, czyli spreparowane i rozpowszechniane kłamstwa, które mają udawać prawdę. Ich cel jest prosty - zniechęcić ludzi do Unii Europejskiej.

- Tak jak rosyjskie farmy trolli wzmagały te konta antyszczepionkowe i, niestety, wielu ludzi dało się nabrać na te brednie, tak i wzmagają, pomagają skrajnościom antyeuropejskim - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Unijni politycy przypominają. "Zbliżają się wybory europejskie. Musimy zachować czujność wobec zagranicznej ingerencji szkodliwych aktorów, zwłaszcza Rosji, i walczyć, aby chronić nasze demokracje" - czytamy we wpisie w serwisie X Josepa Borrella, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej oraz wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i bezpieczeństwa.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja przymusowo kieruje na front odmawiających walki. "Są bici i siłą wysyłani"

Przykłady dezinformacji w różnych krajach

Moskwie szczególnie zależy na tym, by szkodzić. To dzieje się już od dawna. Na różne sposoby.

- Przykłady dezinformacji, jakie widzieliśmy w poszczególnych krajach, to chociażby nieprawdziwe instrukcje głosowania w Grecji czy Holandii, historie o znikającym tuszu w długopisach rozpowszechniane na terenie Słowenii, Hiszpanii, Finlandii czy w Estonii. Twierdzenia, że istnieje fizyczne zagrożenie w lokalach w Bułgarii, Hiszpanii czy Polsce - wymieniła Delphine Colard, zastępczyni rzecznika Parlamentu Europejskiego.

ZOBACZ TEŻ: Klęczały przed ministerstwem w Moskwie, żądały powrotu mężów

Dezinformacja to też podszywanie się pod wiarygodne źródła. W ubiegłym tygodniu w serwisie Polskiej Agencji Prasowej pojawiła się nieprawdziwa informacja o częściowej mobilizacji i wysłaniu polskich żołnierzy do Ukrainy, którą to informację miał ogłosić Donald Tusk. Polska Agencja Prasowa musiała opublikować oświadczenie, że to nie ona odpowiada za treść komunikatu, który opublikowano w jej własnym serwisie.

- Jeszcze nie jest tak źle. Znaczy, im się nie udało zablokować pracy Polskiej Agencji Prasowej. Im się nie udało uniemożliwić na przykład rozesłanie natychmiast komunikatu, że ten poprzedni jest fałszywy. To byłby dramat - skomentował Piotr Niemczyk, ekspert do spraw bezpieczeństwa, były dyrektor Biura Analiz i Informacji w Urzędzie Ochrony Państwa.

Fałszywe nagranie polityka w wyborach na Słowacji

Problemem są też tak zwane deepfaki, czyli spreparowane przy użyciu sztucznej inteligencji nagrania wideo. Uzyskane w ten sposób obrazy, choć nigdy nie były rzeczywistością, doskonale ją imitują, wprowadzając w błąd.

- Najbardziej niepokojące są wersje zawierające wyłącznie dźwięk. To dlatego, że wyjątkowo łatwo je wytworzyć, niepokojąco łatwo. Nie ma jednego rozwiązania, przycisku, który sprawi, że ten problem zniknie - wskazuje Ciaran Liam Martin, były szef Brytyjskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa.

Słowacy chwilę przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi zetknęli się w mediach społecznościowych z fałszywym nagraniem audio, w którym prozachodni i liberalny polityk rzekomo namawia do fałszowania wyborów. Zwyciężył Robert Fico, mający antyunijne poglądy. Dopiero po wyborach Facebook rozszerzył swoją politykę walki z dezinformacją o możliwość zgłaszania spreparowanego dźwięku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS