Rosja przymusowo kieruje na front odmawiających walki. "Są bici i siłą wysyłani"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosyjskie media donoszą o złym traktowaniu osób zmobilizowanych do wojska, które odmawiają walki w Ukrainie. Świadkowie informują, że komisarze wojskowi nie zwracają uwagi na choroby, odniesione wcześniej rany i inne powody, które zgodnie z prawem zwalniają z obowiązku służby wojskowej. Jak pisze portal Wiorstka, powodem działań rosyjskiej armii może być brak żołnierzy do oblężenia Charkowa.

Była tam zaledwie garstka, ale jakikolwiek protest, ze względu na nasilające się represje w Rosji, jest szczególnie wymowny. Na proteście były matki i żony żołnierzy walczących w Ukrainie. Przed siedzibą ministerstwa obrony w Moskwie żądają od nowego ministra Andrieja Biełousowa, by ściągnął ich w końcu z powrotem do domu.

"Uczyń Mobiki znów wolnymi" - można przeczytać na koszulce jednej z protestujących. Mobiki, czyli zmobilizowani do wojska, są w ostatnim czasie - jak pisze portal "Wiorstka" - przymusowo wywożeni na front. Według dziennikarzy odmawiający służby wojskowej są bici i krępowani.

"Na początku weekendu majowego do budynku, w którym przetrzymywano odmawiających, wkroczyło 40 policjantów z bronią i pałkami. I zabrali stamtąd całe piętro ludzi, czyli według bliskich 170-180 osób. Zapędzono ich do autobusów i wysłano na lotnisko wojskowe, a stamtąd prosto na front. O tej masowej deportacji opowiedziało portalowi Wiorstka dwóch prawników i trzy rodziny tych, którzy odmówili walki" - czytamy na portalu Wiorstka.

Świadkowie informują, że komisarze wojskowi nie zwracają uwagi na choroby, odniesione wcześniej rany i inne powody, które zgodnie z prawem zwalniają obywateli Rosji z obowiązku służby wojskowej.

"Dlaczego Ministerstwo Obrony podejmuje bezprecedensowe kroki, wysyłając ludzi, którzy odmówili walki, na front? Jedną z wersji jest brak żołnierzy do oblężenia Charkowa" - pisze portal Wiorstka.

W Rosji poparcie dla Putina i wojny jest wciąż wysokie, a manifestują je także Rosjanie przebywający za granicą. Także w Europie, bo jeśli nie są objęci sankcjami, mogą podróżować. W weekend do incydentu doszło w czeskiej Pradze, gdzie Rosjanie zaatakowali patriotyczne stoisko Ukraińców

Czeskie służby nie puściły tej sytuacji płazem - podejrzani Rosjanie zostali zatrzymani na lotnisku, gdy chcieli wyjechać.

ZOBACZ TEŻ: Stoltenberg: Ukraina ma prawo do samoobrony, my mamy prawo pomagać Ukrainie

Wołodymyr Zełenski w belgijskiej bazie lotniczej
Wołodymyr Zełenski w belgijskiej bazie lotniczej Wołodymyr Zełenski/Facebook

Ukraina mobilizuje chętnych więźniów

Ukraina musi pilnie uzupełniać szeregi swojej armii. Zgodnie z przyjętą niedawno ustawą do wojska zaciągnąć mogą się także niektórzy więźniowie. Każdy taki wniosek wnikliwie bada sąd.

- Najważniejsze dla nas jest to, aby więzień dobrowolnie zgodził się na służbę wojskową i aby jego stan zdrowia na nią pozwalał - mówi ukraiński sędzia Dmytro Tkaczenko.

W zamian za służbę zrekrutowani po zakończeniu wojny nie wrócą do więzienia, a otrzymają zwolnienie warunkowe. - Moja mama wpadła w histerię, co można zrozumieć. Jestem tu już pięć lat. Teraz, gdy pozostał mi rok, oznajmiłem, że nie mam zamiaru wracać do domu, zamiast tego idę na wojnę - mówi Mikołaj Ribalka, więzień zrekrutowany do ukraińskiej armii.

- Chcę pomóc mojemu krajowi. Chcę też, żeby społeczeństwo zrozumiało, że ludzie mogą się zresocjalizować - podkreśla Witalij Jatszenko, inny skazany zrekrutowany do armii Ukrainy.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy do wojska zgłosiło się dotychczas cztery i pół tysiąca więźniów. Do służby wojskowej nie kwalifikują się między innymi przestępcy seksualni czy osoby skazane za zabójstwo więcej niż jednej osoby.

W ostatnich dniach na froncie Ukraińcy mają czym się pochwalić. Za sprawą zgody Joe Bidena zaczęli atakować położone po rosyjskiej stronie systemy wojskowe. Amerykański system HIMARS miał zniszczyć na terenie Biełgorodu rosyjską baterię przeciwlotniczą i antyrakietową S-300.

CZYTAJ TAKŻE: Atakowanie celów w Rosji. Ukraina będzie mogła użyć holenderskich F-16

"W sieci pojawiło się nagranie trafionych rosyjskich wyrzutni systemów rakietowych ziemia-powietrze, których okupanci użyli do ataku na Charków i region" - można przeczytać we wpisie portalu NEXTA w serwisie X.

Równolegle trwają przygotowania do konferencji pokojowej w Szwajcarii. 15 czerwca do Lucerny przyjadą przedstawiciele niemal 100 państw. Amerykańską administrację reprezentować będzie wiceprezydent Kamala Harris. Prezydent Joe Biden, ze względu na kampanię wyborczą w Stanach Zjednoczonych, pozostanie w kraju. Na szczyt nie zaproszono przedstawicieli Rosji. Z tego powodu swojej obecności odmówiły władze Chin.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS