Rosja przymusowo kieruje na front odmawiających walki. "Są bici i siłą wysyłani"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosyjskie media donoszą o złym traktowaniu osób zmobilizowanych do wojska, które odmawiają walki w Ukrainie. Świadkowie informują, że komisarze wojskowi nie zwracają uwagi na choroby, odniesione wcześniej rany i inne powody, które zgodnie z prawem zwalniają z obowiązku służby wojskowej. Jak pisze portal Wiorstka, powodem działań rosyjskiej armii może być brak żołnierzy do oblężenia Charkowa.

Była tam zaledwie garstka, ale jakikolwiek protest, ze względu na nasilające się represje w Rosji, jest szczególnie wymowny. Na proteście były matki i żony żołnierzy walczących w Ukrainie. Przed siedzibą ministerstwa obrony w Moskwie żądają od nowego ministra Andrieja Biełousowa, by ściągnął ich w końcu z powrotem do domu.

"Uczyń Mobiki znów wolnymi" - można przeczytać na koszulce jednej z protestujących. Mobiki, czyli zmobilizowani do wojska, są w ostatnim czasie - jak pisze portal "Wiorstka" - przymusowo wywożeni na front. Według dziennikarzy odmawiający służby wojskowej są bici i krępowani.

"Na początku weekendu majowego do budynku, w którym przetrzymywano odmawiających, wkroczyło 40 policjantów z bronią i pałkami. I zabrali stamtąd całe piętro ludzi, czyli według bliskich 170-180 osób. Zapędzono ich do autobusów i wysłano na lotnisko wojskowe, a stamtąd prosto na front. O tej masowej deportacji opowiedziało portalowi Wiorstka dwóch prawników i trzy rodziny tych, którzy odmówili walki" - czytamy na portalu Wiorstka.

Świadkowie informują, że komisarze wojskowi nie zwracają uwagi na choroby, odniesione wcześniej rany i inne powody, które zgodnie z prawem zwalniają obywateli Rosji z obowiązku służby wojskowej.

"Dlaczego Ministerstwo Obrony podejmuje bezprecedensowe kroki, wysyłając ludzi, którzy odmówili walki, na front? Jedną z wersji jest brak żołnierzy do oblężenia Charkowa" - pisze portal Wiorstka.

W Rosji poparcie dla Putina i wojny jest wciąż wysokie, a manifestują je także Rosjanie przebywający za granicą. Także w Europie, bo jeśli nie są objęci sankcjami, mogą podróżować. W weekend do incydentu doszło w czeskiej Pradze, gdzie Rosjanie zaatakowali patriotyczne stoisko Ukraińców

Czeskie służby nie puściły tej sytuacji płazem - podejrzani Rosjanie zostali zatrzymani na lotnisku, gdy chcieli wyjechać.

ZOBACZ TEŻ: Stoltenberg: Ukraina ma prawo do samoobrony, my mamy prawo pomagać Ukrainie

Wołodymyr Zełenski w belgijskiej bazie lotniczej
Wołodymyr Zełenski w belgijskiej bazie lotniczej Wołodymyr Zełenski/Facebook

Ukraina mobilizuje chętnych więźniów

Ukraina musi pilnie uzupełniać szeregi swojej armii. Zgodnie z przyjętą niedawno ustawą do wojska zaciągnąć mogą się także niektórzy więźniowie. Każdy taki wniosek wnikliwie bada sąd.

- Najważniejsze dla nas jest to, aby więzień dobrowolnie zgodził się na służbę wojskową i aby jego stan zdrowia na nią pozwalał - mówi ukraiński sędzia Dmytro Tkaczenko.

W zamian za służbę zrekrutowani po zakończeniu wojny nie wrócą do więzienia, a otrzymają zwolnienie warunkowe. - Moja mama wpadła w histerię, co można zrozumieć. Jestem tu już pięć lat. Teraz, gdy pozostał mi rok, oznajmiłem, że nie mam zamiaru wracać do domu, zamiast tego idę na wojnę - mówi Mikołaj Ribalka, więzień zrekrutowany do ukraińskiej armii.

- Chcę pomóc mojemu krajowi. Chcę też, żeby społeczeństwo zrozumiało, że ludzie mogą się zresocjalizować - podkreśla Witalij Jatszenko, inny skazany zrekrutowany do armii Ukrainy.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy do wojska zgłosiło się dotychczas cztery i pół tysiąca więźniów. Do służby wojskowej nie kwalifikują się między innymi przestępcy seksualni czy osoby skazane za zabójstwo więcej niż jednej osoby.

W ostatnich dniach na froncie Ukraińcy mają czym się pochwalić. Za sprawą zgody Joe Bidena zaczęli atakować położone po rosyjskiej stronie systemy wojskowe. Amerykański system HIMARS miał zniszczyć na terenie Biełgorodu rosyjską baterię przeciwlotniczą i antyrakietową S-300.

CZYTAJ TAKŻE: Atakowanie celów w Rosji. Ukraina będzie mogła użyć holenderskich F-16

"W sieci pojawiło się nagranie trafionych rosyjskich wyrzutni systemów rakietowych ziemia-powietrze, których okupanci użyli do ataku na Charków i region" - można przeczytać we wpisie portalu NEXTA w serwisie X.

Równolegle trwają przygotowania do konferencji pokojowej w Szwajcarii. 15 czerwca do Lucerny przyjadą przedstawiciele niemal 100 państw. Amerykańską administrację reprezentować będzie wiceprezydent Kamala Harris. Prezydent Joe Biden, ze względu na kampanię wyborczą w Stanach Zjednoczonych, pozostanie w kraju. Na szczyt nie zaproszono przedstawicieli Rosji. Z tego powodu swojej obecności odmówiły władze Chin.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN