Rosyjska propaganda rozsiewa absurdalne kłamstwa przed wyborami do PE. Brednie już bywały skuteczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Im bliżej wyborów do europarlamentu, tym więcej kłamstw Rosja kieruje w stronę społeczeństw Zachodu. Często kompletnie absurdalnych, jakoby jakieś nieokreślone instytucje UE zakazywały ludziom naprawy starych aut albo limitowały, ile razy w ciągu roku wolno latać samolotem. Jak zwraca uwagę minister Radosław Sikorski, w szczycie pandemii COVID-19 wielu ludzi dało się nabrać na antyszczepionkowe brednie.

Wybory do Parlamentu Europejskiego to drugie największe na świecie demokratyczne wybory po wyborach do parlamentu Indii. W Polsce odbędą się 9 czerwca. Rosyjska machina propagandowa pracuje w Europie na pełnych obrotach. - Zbliżające się wybory i kolejne tygodnie i miesiące będą rozstrzygające dla najbliższych kilku lat, jeśli nie dekad, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, także naszego kraju - podkreślił premier Donald Tusk.

- Te wybory do Parlamentu Europejskiego, jak żadne inne wcześniej, są przedmiotem ataków wrogów Unii Europejskiej - powiedział szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak.

Kontynent zalewa fala dezinformacji. W sieci można natknąć się na nieprawdziwe twierdzenia, że Bruksela chce zakazać kierowcom naprawy starych samochodów lub że planuje wprowadzić ograniczenia co do rocznej liczby przelotów dla obywateli. To wszystko fake newsy, czyli spreparowane i rozpowszechniane kłamstwa, które mają udawać prawdę. Ich cel jest prosty - zniechęcić ludzi do Unii Europejskiej.

- Tak jak rosyjskie farmy trolli wzmagały te konta antyszczepionkowe i, niestety, wielu ludzi dało się nabrać na te brednie, tak i wzmagają, pomagają skrajnościom antyeuropejskim - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Unijni politycy przypominają. "Zbliżają się wybory europejskie. Musimy zachować czujność wobec zagranicznej ingerencji szkodliwych aktorów, zwłaszcza Rosji, i walczyć, aby chronić nasze demokracje" - czytamy we wpisie w serwisie X Josepa Borrella, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej oraz wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i bezpieczeństwa.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja przymusowo kieruje na front odmawiających walki. "Są bici i siłą wysyłani"

Przykłady dezinformacji w różnych krajach

Moskwie szczególnie zależy na tym, by szkodzić. To dzieje się już od dawna. Na różne sposoby.

- Przykłady dezinformacji, jakie widzieliśmy w poszczególnych krajach, to chociażby nieprawdziwe instrukcje głosowania w Grecji czy Holandii, historie o znikającym tuszu w długopisach rozpowszechniane na terenie Słowenii, Hiszpanii, Finlandii czy w Estonii. Twierdzenia, że istnieje fizyczne zagrożenie w lokalach w Bułgarii, Hiszpanii czy Polsce - wymieniła Delphine Colard, zastępczyni rzecznika Parlamentu Europejskiego.

ZOBACZ TEŻ: Klęczały przed ministerstwem w Moskwie, żądały powrotu mężów

Dezinformacja to też podszywanie się pod wiarygodne źródła. W ubiegłym tygodniu w serwisie Polskiej Agencji Prasowej pojawiła się nieprawdziwa informacja o częściowej mobilizacji i wysłaniu polskich żołnierzy do Ukrainy, którą to informację miał ogłosić Donald Tusk. Polska Agencja Prasowa musiała opublikować oświadczenie, że to nie ona odpowiada za treść komunikatu, który opublikowano w jej własnym serwisie.

- Jeszcze nie jest tak źle. Znaczy, im się nie udało zablokować pracy Polskiej Agencji Prasowej. Im się nie udało uniemożliwić na przykład rozesłanie natychmiast komunikatu, że ten poprzedni jest fałszywy. To byłby dramat - skomentował Piotr Niemczyk, ekspert do spraw bezpieczeństwa, były dyrektor Biura Analiz i Informacji w Urzędzie Ochrony Państwa.

Fałszywe nagranie polityka w wyborach na Słowacji

Problemem są też tak zwane deepfaki, czyli spreparowane przy użyciu sztucznej inteligencji nagrania wideo. Uzyskane w ten sposób obrazy, choć nigdy nie były rzeczywistością, doskonale ją imitują, wprowadzając w błąd.

- Najbardziej niepokojące są wersje zawierające wyłącznie dźwięk. To dlatego, że wyjątkowo łatwo je wytworzyć, niepokojąco łatwo. Nie ma jednego rozwiązania, przycisku, który sprawi, że ten problem zniknie - wskazuje Ciaran Liam Martin, były szef Brytyjskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa.

Słowacy chwilę przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi zetknęli się w mediach społecznościowych z fałszywym nagraniem audio, w którym prozachodni i liberalny polityk rzekomo namawia do fałszowania wyborów. Zwyciężył Robert Fico, mający antyunijne poglądy. Dopiero po wyborach Facebook rozszerzył swoją politykę walki z dezinformacją o możliwość zgłaszania spreparowanego dźwięku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS