W Strefie Gazy trwa tymczasowy rozejm, ale coraz głośniej wybrzmiewają apele o rozwiązanie konfliktu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Do poniedziałku Hamas zwolnił w sumie 69 zakładników, a Izrael uwolnił z więzień 150 Palestyńczyków. Trwający rozejm w walkach jest pierwszym dyplomatycznym przełomem w konflikcie, który przyniósł też tymczasowe wytchnienie mieszkańcom oblężonej Gazy. Jednak coraz głośniej płyną też apele o skupieniu się na dwupaństwowym rozwiązaniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Poniedziałek miał być ostatnim dniem, w którym uwolnieni z rąk Hamasu izraelscy zakładnicy wpadali w ramiona swoich bliskich, ale takich scen będzie więcej. - Z zadowoleniem przyjmujemy ogłoszoną przez Katar informację, że przerwa humanitarna w Strefie Gazy zostanie przedłużona o kolejne dwa dni - oznajmił rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. To oznacza, że do swoich domów wrócą kolejni uprowadzeni przez Hamas cywile.

W poniedziałek terroryści po 52 dniach z niewoli wypuścili 11 osób, w tym między innym 3-letnie izraelskie bliźniaczki - Emmę i Yuli, a także nastoletnie rodzeństwo - Sahar i Ereza.

- Nasza słodka 16-letnia Sahar i nasz wspaniały 12-letni Erez właśnie do nas wracają. To ekscytujący moment, ale jest to też początek trudnego procesu dla tej dwójki, która ma za sobą straszne doświadczenia - powiedział Ido Dan, krewny uwolnionych zakładników.

Rodziny uwolnionych Izraelczyków opowiedziały o tym, co musieli przeżyć ich najbliżsi. - Jeśli chcieli iść do toalety, musieli pukać do drzwi i czasem wypuszczano ich dopiero po dwóch godzinach. Nie byli bici ani torturowani. Siedzieli zamknięci w pokoju - powiedziała Merav Raviv, krewna jednej z zakładniczek. - Światło było zapalone przez dwie godziny dziennie. Byli karmieni tylko ryżem i fasolą z puszki. Nie brali prysznica przez siedem tygodni - opowiada Eyal Nouri, krewny uwolnionego zakładnika.

Do poniedziałku Hamas zwolnił w sumie 69 zakładników, głównie kobiety i dzieci. Większość z niech jest w dobrym stanie, a niektórzy opuścili już izraelskie szpitale. 84-latka wypuszczana z niewoli w trzecim dniu rozejmu - według rodziny - była w stanie krytycznym. - Nikt nie dbał o jej zdrowie, kiedy była w niewoli. Nie otrzymywała leków ratujących życie. Gdy do nas wróciła, miała puls 40 uderzeń na minutę, a jej temperatura ciała wynosiła 28 stopni. Była na skraju utraty przytomności - poinformowała Tali Amano, córka uwolnionej zakładniczki.

Zobacz też: Media: porwany przez Hamas Alex Dancyg żyje. "Kiedy usłyszeliśmy, że daje wykłady, zaczęliśmy się śmiać"

Przedłużone o kolejne 48 godzin porozumienie Izraela z Hamasem zakłada też wypuszczenie z aresztów trzech palestyńskich więźniów za każdego uwolnionego przez Hamas Izraelczyka. W ten sposób do domów wróciło już 150 Palestyńczyków - głównie nastolatków i kobiety. Wśród nich była 24-latka, która za kratkami spędziła 8 lat.

Spośród zwolnionych do poniedziałku palestyńskich więźniów blisko stu zostało zatrzymanych bez postawienia zarzutów. - Cena za naszą wolność jest pozornie wysoka. Mieliśmy nadzieję, że nas wypuszczą, ale zrobili to akurat wtedy, gdy nasi ludzie w Gazie znajdują się w morzu krwi - mówi zwolniona z izraelskiego wiezienia Eitaf Jaradat.

"To przebłysk nadziei"

Trwający rozejm w walkach Izraela z Hamasem jest pierwszym dyplomatycznym przełomem w konflikcie, który - oprócz zwolnienia więźniów i zakładników - przyniósł też tymczasowe wytchnienie mieszkańcom oblężonej Gazy. - To przebłysk nadziei i człowieczeństwa pośród ciemności wojny. Mam głęboką nadzieję, że dłuższy rozejm pozwoli nam jeszcze bardziej zwiększyć pomoc humanitarną dla ludności w Strefie Gazy - ocenia sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres.

Do enklawy od kilku dni znowu wjeżdżają ciężarówki z niezbędnym zaopatrzeniem, ale to cały czas za mało, by sprostać potrzebom jej mieszkańców. Według ONZ około 1,8 miliona Palestyńczyków w Gazie zostało przymusowo wysiedlonych.

- Niezależnie od tego czy jest rozejm, czy nie, my nadal nie mamy elektryczności, wody, nie mamy zapewnionych żadnych podstawowych potrzeb życiowych. Czasami do późnej nocy czekamy w kolejce po wodę - relacjonuje Muath Hamdan, wysiedlony mieszkaniec Gazy.

Atak Hamasu na Izrael PAP/Reuters - Maciej Zieliński

Minister obrony Izraela po raz kolejny podkreślił, że po zakończeniu rozejmu armia jego kraju wznowi operacje wojskowe w całej Strefie Gazy. W tym samym czasie ze strony między innymi Egiptu coraz głośniej płyną też apele o to, żeby pracować nad zakończeniem konfliktu.

- Uważamy, że nadszedł czas na wdrożenie rozwiązania dwupaństwowego, na stworzenie Państwa Palestyńskiego, byśmy mogli wreszcie zakończyć ten konflikt - powiedział Samih Szukri, minister spraw zagranicznych Egiptu. Tę kwestię jeszcze w tym tygodniu omówi z izraelskimi przywódcami sekretarz stanu USA Antony Blinken, który przyleci na Bliski Wschód.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS