W Strefie Gazy trwa tymczasowy rozejm, ale coraz głośniej wybrzmiewają apele o rozwiązanie konfliktu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Do poniedziałku Hamas zwolnił w sumie 69 zakładników, a Izrael uwolnił z więzień 150 Palestyńczyków. Trwający rozejm w walkach jest pierwszym dyplomatycznym przełomem w konflikcie, który przyniósł też tymczasowe wytchnienie mieszkańcom oblężonej Gazy. Jednak coraz głośniej płyną też apele o skupieniu się na dwupaństwowym rozwiązaniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Poniedziałek miał być ostatnim dniem, w którym uwolnieni z rąk Hamasu izraelscy zakładnicy wpadali w ramiona swoich bliskich, ale takich scen będzie więcej. - Z zadowoleniem przyjmujemy ogłoszoną przez Katar informację, że przerwa humanitarna w Strefie Gazy zostanie przedłużona o kolejne dwa dni - oznajmił rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. To oznacza, że do swoich domów wrócą kolejni uprowadzeni przez Hamas cywile.

W poniedziałek terroryści po 52 dniach z niewoli wypuścili 11 osób, w tym między innym 3-letnie izraelskie bliźniaczki - Emmę i Yuli, a także nastoletnie rodzeństwo - Sahar i Ereza.

- Nasza słodka 16-letnia Sahar i nasz wspaniały 12-letni Erez właśnie do nas wracają. To ekscytujący moment, ale jest to też początek trudnego procesu dla tej dwójki, która ma za sobą straszne doświadczenia - powiedział Ido Dan, krewny uwolnionych zakładników.

Rodziny uwolnionych Izraelczyków opowiedziały o tym, co musieli przeżyć ich najbliżsi. - Jeśli chcieli iść do toalety, musieli pukać do drzwi i czasem wypuszczano ich dopiero po dwóch godzinach. Nie byli bici ani torturowani. Siedzieli zamknięci w pokoju - powiedziała Merav Raviv, krewna jednej z zakładniczek. - Światło było zapalone przez dwie godziny dziennie. Byli karmieni tylko ryżem i fasolą z puszki. Nie brali prysznica przez siedem tygodni - opowiada Eyal Nouri, krewny uwolnionego zakładnika.

Do poniedziałku Hamas zwolnił w sumie 69 zakładników, głównie kobiety i dzieci. Większość z niech jest w dobrym stanie, a niektórzy opuścili już izraelskie szpitale. 84-latka wypuszczana z niewoli w trzecim dniu rozejmu - według rodziny - była w stanie krytycznym. - Nikt nie dbał o jej zdrowie, kiedy była w niewoli. Nie otrzymywała leków ratujących życie. Gdy do nas wróciła, miała puls 40 uderzeń na minutę, a jej temperatura ciała wynosiła 28 stopni. Była na skraju utraty przytomności - poinformowała Tali Amano, córka uwolnionej zakładniczki.

Zobacz też: Media: porwany przez Hamas Alex Dancyg żyje. "Kiedy usłyszeliśmy, że daje wykłady, zaczęliśmy się śmiać"

Przedłużone o kolejne 48 godzin porozumienie Izraela z Hamasem zakłada też wypuszczenie z aresztów trzech palestyńskich więźniów za każdego uwolnionego przez Hamas Izraelczyka. W ten sposób do domów wróciło już 150 Palestyńczyków - głównie nastolatków i kobiety. Wśród nich była 24-latka, która za kratkami spędziła 8 lat.

Spośród zwolnionych do poniedziałku palestyńskich więźniów blisko stu zostało zatrzymanych bez postawienia zarzutów. - Cena za naszą wolność jest pozornie wysoka. Mieliśmy nadzieję, że nas wypuszczą, ale zrobili to akurat wtedy, gdy nasi ludzie w Gazie znajdują się w morzu krwi - mówi zwolniona z izraelskiego wiezienia Eitaf Jaradat.

"To przebłysk nadziei"

Trwający rozejm w walkach Izraela z Hamasem jest pierwszym dyplomatycznym przełomem w konflikcie, który - oprócz zwolnienia więźniów i zakładników - przyniósł też tymczasowe wytchnienie mieszkańcom oblężonej Gazy. - To przebłysk nadziei i człowieczeństwa pośród ciemności wojny. Mam głęboką nadzieję, że dłuższy rozejm pozwoli nam jeszcze bardziej zwiększyć pomoc humanitarną dla ludności w Strefie Gazy - ocenia sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres.

Do enklawy od kilku dni znowu wjeżdżają ciężarówki z niezbędnym zaopatrzeniem, ale to cały czas za mało, by sprostać potrzebom jej mieszkańców. Według ONZ około 1,8 miliona Palestyńczyków w Gazie zostało przymusowo wysiedlonych.

- Niezależnie od tego czy jest rozejm, czy nie, my nadal nie mamy elektryczności, wody, nie mamy zapewnionych żadnych podstawowych potrzeb życiowych. Czasami do późnej nocy czekamy w kolejce po wodę - relacjonuje Muath Hamdan, wysiedlony mieszkaniec Gazy.

Atak Hamasu na Izrael PAP/Reuters - Maciej Zieliński

Minister obrony Izraela po raz kolejny podkreślił, że po zakończeniu rozejmu armia jego kraju wznowi operacje wojskowe w całej Strefie Gazy. W tym samym czasie ze strony między innymi Egiptu coraz głośniej płyną też apele o to, żeby pracować nad zakończeniem konfliktu.

- Uważamy, że nadszedł czas na wdrożenie rozwiązania dwupaństwowego, na stworzenie Państwa Palestyńskiego, byśmy mogli wreszcie zakończyć ten konflikt - powiedział Samih Szukri, minister spraw zagranicznych Egiptu. Tę kwestię jeszcze w tym tygodniu omówi z izraelskimi przywódcami sekretarz stanu USA Antony Blinken, który przyleci na Bliski Wschód.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS