W Strefie Gazy trwa tymczasowy rozejm, ale coraz głośniej wybrzmiewają apele o rozwiązanie konfliktu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Do poniedziałku Hamas zwolnił w sumie 69 zakładników, a Izrael uwolnił z więzień 150 Palestyńczyków. Trwający rozejm w walkach jest pierwszym dyplomatycznym przełomem w konflikcie, który przyniósł też tymczasowe wytchnienie mieszkańcom oblężonej Gazy. Jednak coraz głośniej płyną też apele o skupieniu się na dwupaństwowym rozwiązaniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Poniedziałek miał być ostatnim dniem, w którym uwolnieni z rąk Hamasu izraelscy zakładnicy wpadali w ramiona swoich bliskich, ale takich scen będzie więcej. - Z zadowoleniem przyjmujemy ogłoszoną przez Katar informację, że przerwa humanitarna w Strefie Gazy zostanie przedłużona o kolejne dwa dni - oznajmił rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. To oznacza, że do swoich domów wrócą kolejni uprowadzeni przez Hamas cywile.

W poniedziałek terroryści po 52 dniach z niewoli wypuścili 11 osób, w tym między innym 3-letnie izraelskie bliźniaczki - Emmę i Yuli, a także nastoletnie rodzeństwo - Sahar i Ereza.

- Nasza słodka 16-letnia Sahar i nasz wspaniały 12-letni Erez właśnie do nas wracają. To ekscytujący moment, ale jest to też początek trudnego procesu dla tej dwójki, która ma za sobą straszne doświadczenia - powiedział Ido Dan, krewny uwolnionych zakładników.

Rodziny uwolnionych Izraelczyków opowiedziały o tym, co musieli przeżyć ich najbliżsi. - Jeśli chcieli iść do toalety, musieli pukać do drzwi i czasem wypuszczano ich dopiero po dwóch godzinach. Nie byli bici ani torturowani. Siedzieli zamknięci w pokoju - powiedziała Merav Raviv, krewna jednej z zakładniczek. - Światło było zapalone przez dwie godziny dziennie. Byli karmieni tylko ryżem i fasolą z puszki. Nie brali prysznica przez siedem tygodni - opowiada Eyal Nouri, krewny uwolnionego zakładnika.

Do poniedziałku Hamas zwolnił w sumie 69 zakładników, głównie kobiety i dzieci. Większość z niech jest w dobrym stanie, a niektórzy opuścili już izraelskie szpitale. 84-latka wypuszczana z niewoli w trzecim dniu rozejmu - według rodziny - była w stanie krytycznym. - Nikt nie dbał o jej zdrowie, kiedy była w niewoli. Nie otrzymywała leków ratujących życie. Gdy do nas wróciła, miała puls 40 uderzeń na minutę, a jej temperatura ciała wynosiła 28 stopni. Była na skraju utraty przytomności - poinformowała Tali Amano, córka uwolnionej zakładniczki.

Zobacz też: Media: porwany przez Hamas Alex Dancyg żyje. "Kiedy usłyszeliśmy, że daje wykłady, zaczęliśmy się śmiać"

Przedłużone o kolejne 48 godzin porozumienie Izraela z Hamasem zakłada też wypuszczenie z aresztów trzech palestyńskich więźniów za każdego uwolnionego przez Hamas Izraelczyka. W ten sposób do domów wróciło już 150 Palestyńczyków - głównie nastolatków i kobiety. Wśród nich była 24-latka, która za kratkami spędziła 8 lat.

Spośród zwolnionych do poniedziałku palestyńskich więźniów blisko stu zostało zatrzymanych bez postawienia zarzutów. - Cena za naszą wolność jest pozornie wysoka. Mieliśmy nadzieję, że nas wypuszczą, ale zrobili to akurat wtedy, gdy nasi ludzie w Gazie znajdują się w morzu krwi - mówi zwolniona z izraelskiego wiezienia Eitaf Jaradat.

"To przebłysk nadziei"

Trwający rozejm w walkach Izraela z Hamasem jest pierwszym dyplomatycznym przełomem w konflikcie, który - oprócz zwolnienia więźniów i zakładników - przyniósł też tymczasowe wytchnienie mieszkańcom oblężonej Gazy. - To przebłysk nadziei i człowieczeństwa pośród ciemności wojny. Mam głęboką nadzieję, że dłuższy rozejm pozwoli nam jeszcze bardziej zwiększyć pomoc humanitarną dla ludności w Strefie Gazy - ocenia sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres.

Do enklawy od kilku dni znowu wjeżdżają ciężarówki z niezbędnym zaopatrzeniem, ale to cały czas za mało, by sprostać potrzebom jej mieszkańców. Według ONZ około 1,8 miliona Palestyńczyków w Gazie zostało przymusowo wysiedlonych.

- Niezależnie od tego czy jest rozejm, czy nie, my nadal nie mamy elektryczności, wody, nie mamy zapewnionych żadnych podstawowych potrzeb życiowych. Czasami do późnej nocy czekamy w kolejce po wodę - relacjonuje Muath Hamdan, wysiedlony mieszkaniec Gazy.

Atak Hamasu na Izrael PAP/Reuters - Maciej Zieliński

Minister obrony Izraela po raz kolejny podkreślił, że po zakończeniu rozejmu armia jego kraju wznowi operacje wojskowe w całej Strefie Gazy. W tym samym czasie ze strony między innymi Egiptu coraz głośniej płyną też apele o to, żeby pracować nad zakończeniem konfliktu.

- Uważamy, że nadszedł czas na wdrożenie rozwiązania dwupaństwowego, na stworzenie Państwa Palestyńskiego, byśmy mogli wreszcie zakończyć ten konflikt - powiedział Samih Szukri, minister spraw zagranicznych Egiptu. Tę kwestię jeszcze w tym tygodniu omówi z izraelskimi przywódcami sekretarz stanu USA Antony Blinken, który przyleci na Bliski Wschód.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS