"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Relacje "bardzo trudne do określenia". "W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia"
Relacje "bardzo trudne do określenia". "W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia"
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Relacje "bardzo trudne do określenia". "W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia"Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

Od kilku tygodni stosunki Kanady ze Stanami Zjednoczonymi są bardzo napięte. Pojawiły się nawet apele, by Kanada dołączyła do Unii Europejskiej.

- Z pewnością Kanada ma wiele wspólnych wartości z krajami Unii Europejskiej i to się łączy nie tylko z naszą teraz współczesną kulturą, ale też z historią Kanady. Jesteśmy produktem w sumie Wielkiej Brytanii i Francji, kolonizacji, podtrzymaliśmy język francuski jako drugi język, i w odróżnieniu od Stanów Zjednoczonych to przybliżenie do Europy jest zauważalne - podkreśla Thomas Lukaszuk, kanadyjski polityk polskiego pochodzenia, były wicepremier prowincji Alberta. 

Zdaniem gościa "Faktów o Świecie" TVN24 BiS w tym momencie "Kanada potrzebuje Europy i Europa potrzebuje Kanady". - Mamy sobie nawzajem dużo do zaoferowania. (…) Kanada jest głównym źródłem surowców. Jesteśmy bardzo bogaci w surowce naturalne, a więc to są materiały, które są bardzo potrzebne w Europie. Kanada też jest krajem członkowskim G7, a więc mamy relatywnie bardzo silną gospodarkę, ale także z punktu widzenia obronności. Wydaje mi się, że współpraca pomiędzy indywidualnymi krajami Unii Europejskiej i jako ogółu z Kanadą byłaby pomocna w tym nowym świecie, w tych nowych realiach, w jakich się znajdujemy dzisiaj - wskazuje Thomas Lukaszuk.

Thomas Lukaszuk o tym, dlaczego Kanada potrzebuje Europy, a Europa potrzebuje Kanady
Thomas Lukaszuk o tym, dlaczego Kanada potrzebuje Europy a Europa potrzebuje KanadyFakty o Świecie TVN24 BiS

Lukaszuk: na początku było to odbierane jako niesmaczny żart

Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia odniósł się także do planu włączenia Kanady w unijną inicjatywę wojskową, tak żeby europejskie systemy były produkowane w kanadyjskich zakładach przemysłowych. Jego zdaniem Kanada powinna rozwijać taką współpracę niezależnie od członkostwa w NATO.

Thomas Lukaszuk stwierdził, że obecnie relacje Kanady ze Stanami Zjednoczonymi są "bardzo trudne do określenia", jednocześnie zwracając uwagę, że przed prezydenturą Donalda Trumpa państwa łączyła "prawdziwa przyjaźń". 

- W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia, które naprawdę nie można w żaden sposób logicznie uzasadnić. Prezydent Trump nie prowadzi dyplomacji, on podchodzi do relacji międzynarodowych z punktu widzenia biznesu w bardzo, co bym podkreślił, drapieżny sposób. A więc żyjemy zupełnie w innych realiach i w Kanadzie nastąpił taki proces przebudzenia, i Kanadyjczycy zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że pomimo tego, że musimy cały czas pracować nad normalizowaniem relacji ze Stanami, też musimy odnajdywać nowych przyjaciół na świecie. Naszym najlepszym, naturalnym przyjacielem jest Europa - opisał.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ponad 80 tesli uszkodzonych na jednym parkingu w Hamilton w Ontario

Gość "Faktów o Świecie" TVN24 BiS został również zapytany o to, jak w jego kraju został odebrany pomysł Donalda Trumpa, by Kanada została 51. amerykańskim stanem. - Na początku było to odbierane jako taki, powiedziałbym, niesmaczny żart, kawał, ale teraz podchodzimy do tego bardziej na serio, bym powiedział, bo jest to po prostu kawał nie na miejscu. Jest to retoryka lidera kraju, która nigdy nie powinna mieć miejsca - odpowiedział.

"Prezydent Trump nie prowadzi dyplomacji, on podchodzi do relacji międzynarodowych z punktu widzenia biznesu"
"Prezydent Trump nie prowadzi dyplomacji, on podchodzi do relacji międzynarodowych z punktu widzenia biznesu"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Radość i nadzieja na nowe otwarcie. Kościół katolicki ma nowego papieża. Leon XIV to pierwszy na Tronie Piotrowym Amerykanin. Wybór ten zaskoczył zarówno osoby świeckie, jak i duchownych.

Komentarze z Polski po wyborze nowego papieża. "Jest już drugim potężnym Amerykaninem na świecie"

Komentarze z Polski po wyborze nowego papieża. "Jest już drugim potężnym Amerykaninem na świecie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS