USA wstrzymają dostawy uzbrojenia? Władze Izraela dostały list

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obecny rząd Stanów Zjednoczonych ostrzega Izrael - albo sytuacja humanitarna w Strefie Gazy się poprawi, albo może dojść do sytuacji, w której Izrael zostanie uznany za państwo łamiące prawo dotyczące wsparcia militarnego. A to mogłoby postawić dalszą taką pomoc pod wielkim znakiem zapytania. Waszyngton daje izraelskim władzom miesiąc. Oczekuje, że umożliwią one dotarcie pomocy humanitarnej do Palestyńczyków. 

Pomimo niedawnych izraelskich ataków na wyznaczoną bezpieczną strefę w Gazie Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła kolejną fazę szczepień przeciwko polio. Tylko 14 października udało się zaszczepić 97 tysięcy dzieci. Ale nie wszystkie doczekały wizyty wolontariuszy.

- Wczoraj grupa wolontariuszy przyszła do naszego domu, by zaszczepić nasze dzieci drugą dawką. Powiedziałem im tylko, że wszystkie nasze dzieci zginęły. Dzieci mojego brata, mojej siostry i moje. Moja siostra i jej mąż też zginęli - mówi Osama Al-Wasifi, mieszkaniec Strefy Gazy.

Spada ilość pomocy humanitarnej w Strefie Gazy

Pomimo szczepień sytuacja dzieci w Gazie jest coraz gorsza. To, że Izrael intensywniej walczy teraz na drugim froncie z Hezbollahem, nie znaczy, że działania w Strefie Gazy ustały. W atakach nadal giną dziesiątki cywilów.

- Na północy strefy od początku października nie było dostaw żywności. Nie ma dróg dostępowych, nie ma możliwości bezpiecznego dostania się do Gazy. Dziś sytuacja dzieci jest najgorsza od początku wojny. A jeśli nic się nie zmieni, jeśli siły okupacyjne nie zaprzestaną ataków, jutro - choć trudno w to uwierzyć - sytuacja dzieci będzie jeszcze gorsza - ostrzega James Elder, rzecznik prasowy UNICEF.

CZYTAJ TAKŻE: Blinken i Austin piszą do władz Izraela

Od wiosny ilość pomocy humanitarnej, która dostaje się do Strefy Gazy, spadła o 50 procent. Między innymi to poruszają w swoim bezprecedensowym liście do izraelskiego rządu sekretarz stanu Antony Blinken i sekretarz obrony Lloyd Austin. Domagają się od Izraela podjęcia konkretnych i długofalowych działań mających poprawić sytuację humanitarną, pod groźbą zaprzestania dostaw ofensywnego uzbrojenia do Izraela.

- Do tej pory jedyny amerykański zakaz, który został wprowadzony i zdołał się utrzymać, dotyczy pojedynczej dostawy bomb Mark 84. Ale w teorii właśnie tego dotyczy to ostrzeżenie. Jeśli Izrael nie podejmie kroków w celu poprawy sytuacji humanitarnej, może to wpłynąć na amerykańskie wsparcie - przekazuje Oren Liebermann, dziennikarz CNN.

USA potępiły działania Izraela w Libanie

List wyciekł do mediów, choć miał być prywatny. Zapowiadane przerwy w dostawach nie dotyczą jednak systemów defensywnych. Te zdecydowanie są Izraelowi potrzebne do obrony przed kolejnymi atakami Hezbollahu i na wypadek konfliktu z Iranem. Przywódca Hezbollahu wzywa premiera Benjamina Netanjahu do zawieszenia broni i grozi.

- Apeluję do dowództwa sił izraelskich. Rozwiązaniem jest rozejm. Nie mówimy do was z pozycji słabszego. Jeśli nie chcecie zawieszenia broni, będziemy kontynuowali swoje działania - zapowiada Naim Qassem, przywódca Hezbollahu.

Skalę izraelskich działań w Libanie potępiły we wtorek Stany Zjednoczone, ale nie powstrzymało to porannego ataku na przedmieścia Bejrutu. W ataku na An-Nabatijję zginęło pięć osób, w tym burmistrz miasta. Od nasilenia walk przesiedlonych zostało ponad milion Libańczyków.

- Oni nie myślą. To dyskryminacja. Izrael atakuje cywilne obiekty, atakują miejsca, gdzie znajdują się przesiedleni. Jeśli uważają, że to osłabi w społeczeństwie poziom poparcia dla Hezbollahu, to się mylą. Będzie dokładnie na odwrót. Spójrzcie na nas. Siedzimy tu, jemy i pijemy, niby jest normalnie, ale to nie jest życie. Nie żyjemy jak ludzie - mówi Mostafa Saleh, przesiedlony Libańczyk.

Kwestia walk Izraela z Hezbollahem była głównym tematem szczytu między Unią Europejską i państwami Zatoki Perskiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

W kampanii Karola Nawrockiego powrót do przeszłości i wątki trudne dla kandydata do wytłumaczenia. Niełatwe do wytłumaczenia są też dla prezesa PiS. Trudno się dziwić, bo te wątki dotyczą znanych gangsterów. Z "Nikosiem" i "Masą" na czele.

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Źródło:
Fakty TVN

Czy myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę? Czy będą strzelać w terenie i w sposób, który sami sobie wyznaczą? Czy Polski Związek Łowiecki straci nadzór resortu środowiska? W PSL jest kilka osób, które najwyraźniej bardzo by tego chciały. Dlatego jest projekt ustawy, a w nim zapisy, od których szeroko otwierają się oczy.

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

Źródło:
Fakty TVN

Tryb przyspieszony oznacza, że podejrzany musi w ciągu dwóch dni stanąć przed sądem. W Szczecinie zapadł już wyrok - osiem miesięcy więzienia za łamanie zakazu prowadzenia samochodu. W Warszawie trwają też prace nad ustawą i zaostrzeniem kar.

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Historia z Wielkopolski. Starszy mężczyzna źle się poczuł podczas mszy w kościele w Otorowie. Pomocy udzielił mu strażak i jeden z wiernych, który popędził do stacji AED - na nagraniu z monitoringu widać, jak biegnie po sprzęt, a potem szybko wraca do potrzebującego pomocy mężczyzny.

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać, że Władimir Putin nie ma ochoty, nie ma powodu do tego, aby zgodzić się na propozycję prezydenta Donalda Trumpa - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony Paweł Zalewski, odnosząc się do rozmów prezydenta USA z przywódcami Rosji i Ukrainy. W ocenie Anity Kucharskiej-Dziedzic (Nowa Lewica) w otoczeniu Donalda Trumpa mogą zastanawiać się, jak prezydent USA mógłby "wyjść z twarzą" z zamieszania wokół swych działań wobec wojny w Ukrainie.

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Źródło:
TVN24

- To rozmowa wstępna, gdzie obydwie strony dokonywały raczej próby do tego, co będzie właściwym koncertem negocjacyjnym dopiero za chwilę - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Bogusław Pacek, odnosząc się do rozmowy Władimira Putina i Donalda Trumpa w sprawie wojny w Ukrainie. Doktor Adam Eberhardt z UW ocenił, że zawieszenie broni, które obejmowałoby warunki wspomniane w komunikacie Kremla, "to jest tak naprawdę wstęp do kapitulacji".

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Źródło:
TVN24

Prezydent Donald Trump odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Ustalili między innymi to, że Kreml wstrzyma na 30 dni uderzenia w krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Tuż po rozmowie Rosja wysłała rakiety na swojego sąsiada. Korespondenci zachodnich mediów donosili o alarmach przeciwlotniczych, wybuchach, syrenach i działaniach obrony przeciwlotniczej w Kijowie i innych miastach Ukrainy. O komentarz poprosiliśmy Kirę Rudyk, deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy. W trakcie rozmowy sama musiała się udać do schronu.

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to Viktor Orban. Viktor Orban to Węgry. Tak było przez długie lata. Populista wspólnie ze swoimi politykami konsekwentnie, od prawie półtorej dekady, zwalcza każdego, kto stara się mu stanąć na drodze. Teraz jednak opozycja tak rośnie w siłę, że Orban może mieć powody do niepokoju. I widać jego coraz większe nerwy.

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS