Ukraińscy żołnierze mierzą się z PTSD. "Przyjechałem tu miesiąc temu. Wciąż jeszcze czuję się jak w filmie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy mówimy o bezgranicznym bohaterstwie Ukraińców - czasem zapominamy o cenie, którą płacą za obronę Ojczyzny. Zwłaszcza ci, którzy nie byli zawodowymi żołnierzami. Przed napaścią byli cywilami. Nagle znaleźli się w piekle. Nie ma psychiki, która by to wytrzymała bez żadnych strat.

Wojna w Ukrainie to nie tylko tragedia całego narodu, ale również dramaty wysłanych na front żołnierzy. - W nocy mam koszmary. To wyczerpujące. Chciałbym odpocząć, ale ze strachu nie mogę zasnąć. Przyjechałem tu miesiąc temu. Wciąż jeszcze czuję się jak w filmie. Po przyjęciu zdiagnozowali, że miałem dwa wstrząśnienia mózgu i cierpię na zespół stresu pourazowego - opowiada "DJ", żołnierz 67. Brygady Zmechanizowanej.

Codziennością żołnierzy stały się wojenne realia - w tym ostrzały, które na terenie Ukrainy można usłyszeć niemal co chwilę. - Byliśmy pod ostrzałem bez przerwy, przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Moździerze, czołgi, pojazdy piechoty, lotnictwo. Strzelali do nas wszyscy. Ze wszystkiego, co mieli. Najgorzej było na froncie w Kupiańsku. To najbardziej przerażające miejsce - przyznaje "DJ".

Kompletnie nowa rzeczywistość

Niemal każdego dnia broniący kraju żołnierze wystawieni są na sytuacje, które bezpośrednio zagrażają ich życiu. - Jechaliśmy. Pamiętam, że włazy mieliśmy otwarte. Nagle poczuliśmy potężne uderzenie, aż spadł mi z głowy hełm. Zrobiło się ciemno. Potem zaczęły strzelać iskry - wspomina Witalij, żołnierz 3. Brygady Szturmowej.

Dla wielu z żołnierzy pójście na front oznaczało kompletną zmianę dotychczasowego życia. Ci, którzy do tej pory po pracy wracali do czekającej w domu rodziny, od teraz musieli nauczyć się żyć całkowicie inaczej. Jak sami przyznają - nie spodziewali się, że kiedykolwiek ich rzeczywistość się tak diametralnie zmieni. - Ukraina ma armię złożoną ze zmobilizowanych cywilów, którzy jeszcze wczoraj byli nauczycielami, artystami, informatykami, robotnikami. Nie mieliśmy czasu, żeby przygotować ich na to, co ich spotka - wyjaśnia Dana Wynohradowa, zastępca dowódcy 67. Brygady do spraw pomocy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Financial Times": Europa może pomóc Kijowowi nawet w razie wycofania pomocy USA dla Ukrainy

Jednak pomimo tego, że wokoło spadają bomby, co chwila słychać wybuchy, a wizja powrotu do normalnego życia cały czas jest odległa - ukraińscy bohaterowie starają się zachować pozytywne myślenie. Udowadniają też, że na polu walki cały czas jest miejsce na marzenia. - Mam takie same marzenia co wszyscy. Niczego bardziej nie pragnę niż powrotu do domu, ale na razie sumienie mi na to nie pozwala. Najpierw musimy zrobić to, co do nas należy - zaznacza Andriej, wojskowy ratownik medyczny, dawniej pracownik biurowy.

Autorka/Autor:Joanna Stempień/kkow

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS