"Ukraińcy nigdy nie zapomną, kto był z nami w tym najmroczniejszym czasie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Ukraińcy nigdy nie zapomną, kto był z nami w tym najmroczniejszym czasie"
"Ukraińcy nigdy nie zapomną, kto był z nami w tym najmroczniejszym czasie"
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Ukraińcy nigdy nie zapomną, kto był z nami w tym najmroczniejszym czasie"Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Narzędziem wywoływania emocji w kampanii wyborczej w Polsce stały się ostatnio relacje z sąsiadami. Spór o eksport zboża z Ukrainą, potem błędnie powielane słowa o wstrzymaniu dostaw broni. Te nieporozumienia to paliwo dla rosyjskiej dezinformacji. W tym kontekście ważne jest, by posłuchać, co mają do powiedzenia adwokaci Ukrainy na świecie. Jednym z nich jest Ołeksandra Matwijczuk, przewodnicząca Centrum Wolności Obywatelskich - instytucji, która została w 2022 roku uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.

Jakub Loska: Chciałbym zapytać o przyjaźń polsko-ukraińską. Czy Pani zdaniem ta przyjaźń przetrwa obecne napięcia między władzami w Warszawie i Kijowie?

Ołeksandra Matwijczuk: Pewnie, że tak. Patrzę w przyszłość z optymizmem. Kiedy rozpoczęła się inwazja na pełną skalę, otrzymaliśmy tyle pomocy i solidarności ze strony zwykłych ludzi w Polsce. Ukraińcy nigdy nie zapomną, kto był z nami w tym najmroczniejszym czasie. Jesteśmy bardzo wdzięczni. Dlatego jestem pewna, że całe napięcie polityczne przeminie.

Jakub Loska: Co powiedziałaby Pani ludziom na Zachodzie, którzy mówią, że są zmęczeni ciągłym pomaganiem Ukrainie? Mówią: "dosyć tego".

Ołeksandra Matwijczuk: Po pierwsze, chcę wyrazić prawdziwą wdzięczność za pomoc, którą otrzymaliśmy, bo kiedy rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja, cywilizowana świat powiedział: "Mamy nadzieję, że Ukraina nie upadnie. To nie jest tylko wojna między dwoma państwami. To jest wojna między dwoma systemami: autorytaryzmem i demokracją. Pomóżmy ukraińskiej demokracji w walce z rosyjskim imperializmem". Ukraina zaczęła dostawać uzbrojenie, weszły w życie poważne sankcje na Rosję, ale przyszedł czas na zmianę narracji na inną, bardziej ambitną: "pomóżmy Ukrainie wygrać szybko". Bo jest ogromna różnica pomiędzy "pomóżmy Ukrainie, by nie upadła" a "pomóżmy Ukrainie szybko wygrać". Różnicę między tymi dwoma podejściami możemy łatwo zmierzyć, patrząc na rodzaje dostarczanej nam broni, siłę sankcji, szybkości podejmowanych decyzji. Nasza walka jest z korzyścią również dla ludzi w innych krajach, nie tylko dla Ukraińców. Ukraińcy walczą nie tylko dla samych siebie, ale w ochronie całego porządku międzynarodowego ustanowionego po II wojnie światowej. Zapobiegamy wybuchowi III wojny światowej. Rosja jest imperium. Imperium ma swoje centrum, ale nie ma granic. Jeśli my w Ukrainie nie zatrzymamy Putina, on pójdzie dalej.

Czas na sprawiedliwość?

Jakub Loska: Wspomniała pani o Putinie. Czy Pani zdaniem Putin kiedykolwiek stanie przed wymiarem sprawiedliwości?

Ołeksandra Matwijczuk: Nie mam żadnych wątpliwości. Jeśli będzie żywy, dosięgnie go sprawiedliwość. Mamy wiele przykładów z historii ludzkości, kiedy przywódcom reżimów autorytarnych wydawało się, że są nietykalni, ale upadli i stanęli przed sądem. Dobrym przykładem jest Miloszević. Serbia nie chciała go wysłać do Hagi, ale kiedy nowy rząd Serbii chciał poprawić swoje relacje z innymi krajami, to musiał zmienić w tej kwestii zdanie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS