Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Wołodymyr Zełenski nie chce zdradzić, jaki to plan, dopóki osobiście nie przedstawi go Joe Bidenowi i Kamali Harris. Do Waszyngtonu Zełenski leci w przyszłym tygodniu. W tym tygodniu w Kijowie była szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obiecała, że UE wesprze Ukrainę finansowo.

Schorowani, wielu z niepełnosprawnością ruchową, nie byli w stanie uciekać ani w żaden sposób się bronić. Seniorzy z domu opieki w Sumach przebywali w budynku, który został zaatakowany rosyjską bombą precyzyjnego naprowadzania.

"Rosjanie uderzyli w pięciopiętrowy budynek ośrodka geriatrycznego w Sumach. Częściowemu zniszczeniu uległy piętra techniczne. Z budynku ewakuowano 147 osób. Pod gruzami nie ma ludzi. Zginęła jedna osoba, 12 zostało rannych" - czytamy we wpisie Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w serwisie X.

Na zamieszczonych w mediach społecznościowych zdjęciach wykonanych po ataku widać starszych ludzi leżących przed budynkiem na kocach i tymczasowych posłaniach. Zostali potem przetransportowani do innych ośrodków na terenie kraju.

ZOBACZ TEŻ: Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"
Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"Justyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Nie była to baza wojskowa ani obiekt wojskowy. Do dziś siły rosyjskie użyły prawie 90 bomb precyzyjnego naprowadzania na nasze miasta i pozycje wojskowe. Z pewnością zemścimy się na rosyjskiej armii za ten terror - zapowiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Ursula von der Leyen obiecała wsparcie

Wojska rosyjskie wielokrotnie atakowały w ostatnich dniach obwód sumski, niszcząc przede wszystkim systemy energetyczne. To zmusiło władze w niektórych regionach do przejścia na systemy awaryjne. Według ukraińskiego resortu energetyki 10 rejonów zostało całkowicie pozbawionych dostaw energii. Za dwa tygodnie rozpoczyna się sezon grzewczy.

Do Kijowa z unijnym planem na najbliższe miesiące 20 września dotarła szefowa Komisji Europejskiej. Zapowiedziała dodatkowe wsparcie o wartości około 160 milionów euro, które pomoże pokryć ponad 25 procent zapotrzebowania kraju na energię elektryczną. Ogłosiła też, że Bruksela udzieli Kijowowi wsparcia w wysokości 35 miliardów dolarów. Pożyczka będzie zabezpieczona rosyjskimi aktywami zamrożonymi na Zachodzie.

- To ogromny krok naprzód. Jesteśmy teraz pewni, że będziemy w stanie bardzo szybko dostarczyć tę pożyczkę Ukrainie. Pożyczka jest zabezpieczona zamrożonymi rosyjskimi aktywami - przekazała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Indyjska amunicja na ukraińskim froncie

Wołodymyr Zełenski domaga się zwołania drugiego szczytu pokojowego jeszcze w tym roku. Ma swój - jak to określa - plan zwycięstwa, który zamierza przedstawić przy najbliższej okazji Joe Bidenowi.

- Wszystkie szczegóły planu pokojowego omówię przede wszystkim z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Większość decyzji zawartych w planie zależy właśnie od niego. W odniesieniu do innych sojuszników także, ale są pewne punkty, które zależą od dobrej woli i wsparcia Stanów Zjednoczonych. Mam nadzieję, że plan ten będzie miał poparcie - powiedział Zełenski.

24 września ukraiński prezydent ma wziąć w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. W planach ma spotkania z kandydatami na prezydenta Stanów Zjednoczonych: Donaldem Trumpem i Kamalą Harris.

19 września Reuters podał, że od roku na ukraiński front trafia indyjska amunicja. Nie wiadomo, czy bezpośrednio z Indii, czy też skąd indziej. Najludniejszy kraj świata od dekad utrzymuje dobre stosunki z Rosją. W kwestii wojny - przynajmniej oficjalnie - utrzymuje pozycję neutralną.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

53-letniej kobiecie w Nowym Jorku przeszczepiono nerkę świni, wcześniej zmodyfikowaną genetycznie. Przeszczep przeprowadzono w listopadzie i na razie wszystko jest w porządku. 53-letnia kobieta nie miała innego wyjścia. Cieszy się, że żyje.

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

Źródło:
Fakty TVN

Odbudowa południowo-zachodniej Polski po powodzi postępuje. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jednym z najważniejszych działań jest odbudowa zniszczonych mostów. W piątek w Krapkowicach w województwie opolskim odbyły się próby obciążeniowe kolejnego mostu postawionego przez żołnierzy. W najbliższym czasie powinien już służyć mieszkańcom.

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ubrań najlepiej nie wyrzucać, tylko je segregować. Od 1 stycznia 2025 roku będzie to obowiązek. Miasta będą musiały wdrożyć selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To może nas zmotywować, by niepotrzebnym rzeczom nadać drugie życie.

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

- Dziś Budapeszt, jutro Moskwa. Wiadomo, gdzie dziś są Węgry na mapie politycznej Europy - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, odnosząc się do udzielenia byłemu wiceministrowi sprawiedliwości w rządzie PiS Marcinowi Romanowskiemu ochrony międzynarodowej przez rząd Viktora Orbana. - Węgry mają tak fatalną reputację, jeśli chodzi o stan demokracji, o stan praworządności, że azyl na Węgrzech to jak azyl na Białorusi - ocenił.

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS