Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"
Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"
Justyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"Justyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

To cios w serce rosyjskiej ofensywy. Eksplozje wywołały dosłownie trzęsienie ziemi, ale Rosjanie też atakują celnie, niszcząc ukraińską infrastrukturę. Tymczasem ukraińskie firmy coraz częściej zatrudniają kobiety, żeby uzupełnić wakaty w zawodach zazwyczaj wykonywanych przez mężczyzn.

To był jeden z największych ataków przeprowadzonych przez Ukrainę na terytorium Rosji za pomocą dronów. Ukraińcy zniszczyli magazyn amunicji w obwodzie twerskim, gdzie Rosjanie przechowywali między innymi pociski balistyczne.

Ciepło uwolnione w eksplozji wychwyciły czujniki na satelitach NASA. Stacje sejsmiczne zarejestrowały wstrząsy przypominające niewielkie trzęsienie ziemi. Gubernator obwodu twerskiego zarządził ewakuację mieszkańców pobliskich miejscowości.

Zełenski: osiągnęliśmy wielką rzecz

- Przede wszystkim chciałbym podziękować naszym żołnierzom. Osiągnęliśmy wielką rzecz na terytorium Rosji. Takie działania osłabiają wroga - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Minionej nocy ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła ponad 40 dronów wystrzelonych przez Moskwę. W Donbasie Rosjanie napierają w kierunku Pokrowska, który ma ogromne znaczenie operacyjne dla obu stron konfliktu. Miasto jest bazą logistyczną i głównym węzłem transportowym ukraińskich sił zbrojnych. Bitwa o Pokrowsk najprawdopodobniej będzie kulminacją tegorocznej kampanii wojskowej prowadzonej przez Moskwę. Mimo regularnych ostrzałów około 18 tysięcy ludzi postanowiło pozostać w swoich domach. W ewakuacji mieszkańców pomagają wolontariusze.

- Nie ma prądu, ogrzewania ani gazu. Wyjeżdżamy, bo moja mama i siostra potrzebują opieki medycznej - mówi Maksym Hłuszkow, mieszkaniec Pokrowska.

- Ci, którzy mogli sami wyjechać, zrobili to, ale osoby chore potrzebują specjalistycznego sprzętu i nadzoru medycznego - zwraca uwagę Igor Jerczenko, lekarz.

Unia Europejska przekaże Ukrainie 160 milionów euro

Nie ustają ataki Rosjan na infrastrukturę krytyczną w obwodzie sumskim. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiedziała, że w związku z nadchodzącym sezonem grzewczym Unia Europejska przekaże Ukrainie 160 milionów euro. Jeszcze przed nadejściem zimy swoje wsparcie zwiększą Niemcy.

- Przekażemy Ukrainie 100 milionów euro. Nadchodzi jesień, a zima jest tuż za rogiem. Rosjanie chcą uczynić życie Ukraińców nieznośnym tak bardzo, jak tylko się da - komentuje minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock.

CZYTAJ TAKŻE: Od tej eksplozji zadrżała ziemia. Ukraińcy zaatakowali nową bronią?

Słup ognia nad magazynem amunicji w obwodzie twerskim
Słup ognia nad magazynem amunicji w obwodzie twerskimReuters

Według "The Wall Street Journal", który powołuje się na poufne źródła, od początku pełnoskalowej inwazji Rosji zginęło 80 tysięcy ukraińskich żołnierzy, a 400 tysięcy zostało rannych. Władze w Kijowie twierdzą jednak, że statystyki te są zawyżone.

Niedobory na froncie uzupełniają więźniowie. Służba w wojsku nie jest jednak dla każdego. Z zakładów karnych nie są wypuszczane osoby skazane między innymi za przestępstwa seksualne.

- Mamy cel, zadanie, które musimy wykonać. Zawsze jesteśmy skupieni. Myślimy i działamy szybko. Muszę coś zmienić w swoim życiu. Mam pięcioro dzieci, muszę o nich myśleć. Moje życie to był istny bałagan - przyznaje Witalij, były więzień walczący na froncie.

W Ukrainie brakuje nie tylko żołnierzy, ale też rąk do pracy

Witalij jest jednym z ponad 4600 więźniów, którzy zasilili szeregi ukraińskiej armii. Skazańcy rekrutowani do wojska są kontraktowani na cały czas trwania wojny. Ich pensje wahają się od 500 do 4000 dolarów miesięcznie w zależności od czasu spędzonego na linii frontu.

- Więźniowie są przyzwyczajeni do przetrwania. Zrobią wszystko, żeby przeżyć - mówi Ołeksandr, dowódca 59 brygady.

W Ukrainie brakuje nie tylko żołnierzy, ale też rąk do pracy. Przedsiębiorstwa w całym kraju starają się uzupełnić niedobory pracowników, zatrudniając więcej kobiet na stanowiskach tradycyjnie zdominowanych przez mężczyzn. Kobiety pracują w kopalniach, magazynach i w ochronie. Szkolą się między innymi na kierowców traktorów i ciężarówek.

- Ludzie są zaciekawieni i zszokowani, kiedy mnie widzą. Często nagrywają mnie, kiedy rozładowuję ciężarówkę. Robią mi zdjęcia. Wkrótce w branży logistycznej będzie pracowało więcej kobiet. Wtedy ludzie zostawią mnie w spokoju - ocenia Lilija, kierowca ciężarówki.

- Zdaję sobie sprawę, że muszę pracować, żeby utrzymać rodzinę. Mężczyźni są wysyłani na front. Jako kobiety musiałyśmy przejąć ich obowiązki - mówi Maria, kierowca traktora i matka dwójki dzieci.

Analitycy twierdzą, że kryzys na rynku pracy może zagrozić wzrostowi gospodarczemu i powojennemu ożywieniu. Dane banku centralnego pokazują, że od czasu inwazji Rosji w lutym 2022 roku Ukraina straciła ponad jedną czwartą swojej siły roboczej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS