Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę
Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimęJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Wołodymyr Zełenski nie chce zdradzić, jaki to plan, dopóki osobiście nie przedstawi go Joe Bidenowi i Kamali Harris. Do Waszyngtonu Zełenski leci w przyszłym tygodniu. W tym tygodniu w Kijowie była szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obiecała, że UE wesprze Ukrainę finansowo.

Schorowani, wielu z niepełnosprawnością ruchową, nie byli w stanie uciekać ani w żaden sposób się bronić. Seniorzy z domu opieki w Sumach przebywali w budynku, który został zaatakowany rosyjską bombą precyzyjnego naprowadzania.

"Rosjanie uderzyli w pięciopiętrowy budynek ośrodka geriatrycznego w Sumach. Częściowemu zniszczeniu uległy piętra techniczne. Z budynku ewakuowano 147 osób. Pod gruzami nie ma ludzi. Zginęła jedna osoba, 12 zostało rannych" - czytamy we wpisie Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w serwisie X.

Na zamieszczonych w mediach społecznościowych zdjęciach wykonanych po ataku widać starszych ludzi leżących przed budynkiem na kocach i tymczasowych posłaniach. Zostali potem przetransportowani do innych ośrodków na terenie kraju.

ZOBACZ TEŻ: Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"
Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"Justyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Nie była to baza wojskowa ani obiekt wojskowy. Do dziś siły rosyjskie użyły prawie 90 bomb precyzyjnego naprowadzania na nasze miasta i pozycje wojskowe. Z pewnością zemścimy się na rosyjskiej armii za ten terror - zapowiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Ursula von der Leyen obiecała wsparcie

Wojska rosyjskie wielokrotnie atakowały w ostatnich dniach obwód sumski, niszcząc przede wszystkim systemy energetyczne. To zmusiło władze w niektórych regionach do przejścia na systemy awaryjne. Według ukraińskiego resortu energetyki 10 rejonów zostało całkowicie pozbawionych dostaw energii. Za dwa tygodnie rozpoczyna się sezon grzewczy.

Do Kijowa z unijnym planem na najbliższe miesiące 20 września dotarła szefowa Komisji Europejskiej. Zapowiedziała dodatkowe wsparcie o wartości około 160 milionów euro, które pomoże pokryć ponad 25 procent zapotrzebowania kraju na energię elektryczną. Ogłosiła też, że Bruksela udzieli Kijowowi wsparcia w wysokości 35 miliardów dolarów. Pożyczka będzie zabezpieczona rosyjskimi aktywami zamrożonymi na Zachodzie.

- To ogromny krok naprzód. Jesteśmy teraz pewni, że będziemy w stanie bardzo szybko dostarczyć tę pożyczkę Ukrainie. Pożyczka jest zabezpieczona zamrożonymi rosyjskimi aktywami - przekazała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Indyjska amunicja na ukraińskim froncie

Wołodymyr Zełenski domaga się zwołania drugiego szczytu pokojowego jeszcze w tym roku. Ma swój - jak to określa - plan zwycięstwa, który zamierza przedstawić przy najbliższej okazji Joe Bidenowi.

- Wszystkie szczegóły planu pokojowego omówię przede wszystkim z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Większość decyzji zawartych w planie zależy właśnie od niego. W odniesieniu do innych sojuszników także, ale są pewne punkty, które zależą od dobrej woli i wsparcia Stanów Zjednoczonych. Mam nadzieję, że plan ten będzie miał poparcie - powiedział Zełenski.

24 września ukraiński prezydent ma wziąć w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. W planach ma spotkania z kandydatami na prezydenta Stanów Zjednoczonych: Donaldem Trumpem i Kamalą Harris.

19 września Reuters podał, że od roku na ukraiński front trafia indyjska amunicja. Nie wiadomo, czy bezpośrednio z Indii, czy też skąd indziej. Najludniejszy kraj świata od dekad utrzymuje dobre stosunki z Rosją. W kwestii wojny - przynajmniej oficjalnie - utrzymuje pozycję neutralną.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Czy najbogatsza partia polityczna w Polsce powinna zwoływać konferencję prasową, by pokazać, co wysyła powodzianom? Przy okazji prezes PiS krytykował obecność przedstawicieli władz państwowych na terenach powodziowych. W dniu, w którym akurat pojechał tam prezydent Andrzej Duda.

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Źródło:
Fakty TVN

To historia aptekarzy z Głuchołazów - jednej z pierwszych miejscowości zniszczonych przez powódź. Nie mają wody, nie mają jak sprzątnąć swoich lokali, ale walczą o leki dla swoich pacjentów. Wielu straciło je w powodzi, a to dla nich kwestia zdrowia, a czasem nawet życia.

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw była ludzka solidarność w ratowaniu przed katastrofą, a teraz jest solidarność w sprzątaniu. Na miejscu pomagają także wolontariusze, nie tylko wojsko i służby. Wielu ludzi wysyła też dary. W całej Polsce zbierane są pieniądze dla powodzian.

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Procedury mają być maksymalnie uproszczone, a biurokracja ograniczona do minimum. Premier punktuje i urzędników, i samorządowców. Przypomina, by byli wśród ludzi. Słuchali i informowali, na jakie pieniądze mogą liczyć, gdzie mają się zgłaszać, jakie dokumenty przedstawiać. Zebraliśmy komplet takich podstawowych informacji.

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Powódź w Polsce uderzyła także w szkolnictwo. Dzisiaj nieczynnych było 431 szkół, przy czym część zdecydowała się na działanie online. Zniszczonych placówek, gdzie nie mogą się odbywać zajęcia, jest według naszych szacunków ponad dwieście - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra edukacji Barbara Nowacka.

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Źródło:
TVN24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy planuje zaopatrzenie szpitali, które wcześniej otrzymały różnego typu urządzenia od WOŚP, w nowy sprzęt medyczny. - Fundacja kupi sprzęt między innymi za pieniądze, które teraz zbieramy - wyjaśnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jurek Owsiak.

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Źródło:
TVN24

To cios w serce rosyjskiej ofensywy. Eksplozje wywołały dosłownie trzęsienie ziemi, ale Rosjanie też atakują celnie, niszcząc ukraińską infrastrukturę. Tymczasem ukraińskie firmy coraz częściej zatrudniają kobiety, żeby uzupełnić wakaty w zawodach zazwyczaj wykonywanych przez mężczyzn.

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw eksplodowały pagery członków Hezbollahu, potem ich krótkofalówki. Ludzie w Libanie masowo zaczęli pozbywać się urządzeń elektronicznych. Zniknęły one też z większości sklepów.

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS