Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę
Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimęJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Wołodymyr Zełenski nie chce zdradzić, jaki to plan, dopóki osobiście nie przedstawi go Joe Bidenowi i Kamali Harris. Do Waszyngtonu Zełenski leci w przyszłym tygodniu. W tym tygodniu w Kijowie była szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obiecała, że UE wesprze Ukrainę finansowo.

Schorowani, wielu z niepełnosprawnością ruchową, nie byli w stanie uciekać ani w żaden sposób się bronić. Seniorzy z domu opieki w Sumach przebywali w budynku, który został zaatakowany rosyjską bombą precyzyjnego naprowadzania.

"Rosjanie uderzyli w pięciopiętrowy budynek ośrodka geriatrycznego w Sumach. Częściowemu zniszczeniu uległy piętra techniczne. Z budynku ewakuowano 147 osób. Pod gruzami nie ma ludzi. Zginęła jedna osoba, 12 zostało rannych" - czytamy we wpisie Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w serwisie X.

Na zamieszczonych w mediach społecznościowych zdjęciach wykonanych po ataku widać starszych ludzi leżących przed budynkiem na kocach i tymczasowych posłaniach. Zostali potem przetransportowani do innych ośrodków na terenie kraju.

ZOBACZ TEŻ: Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"
Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"Justyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Nie była to baza wojskowa ani obiekt wojskowy. Do dziś siły rosyjskie użyły prawie 90 bomb precyzyjnego naprowadzania na nasze miasta i pozycje wojskowe. Z pewnością zemścimy się na rosyjskiej armii za ten terror - zapowiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Ursula von der Leyen obiecała wsparcie

Wojska rosyjskie wielokrotnie atakowały w ostatnich dniach obwód sumski, niszcząc przede wszystkim systemy energetyczne. To zmusiło władze w niektórych regionach do przejścia na systemy awaryjne. Według ukraińskiego resortu energetyki 10 rejonów zostało całkowicie pozbawionych dostaw energii. Za dwa tygodnie rozpoczyna się sezon grzewczy.

Do Kijowa z unijnym planem na najbliższe miesiące 20 września dotarła szefowa Komisji Europejskiej. Zapowiedziała dodatkowe wsparcie o wartości około 160 milionów euro, które pomoże pokryć ponad 25 procent zapotrzebowania kraju na energię elektryczną. Ogłosiła też, że Bruksela udzieli Kijowowi wsparcia w wysokości 35 miliardów dolarów. Pożyczka będzie zabezpieczona rosyjskimi aktywami zamrożonymi na Zachodzie.

- To ogromny krok naprzód. Jesteśmy teraz pewni, że będziemy w stanie bardzo szybko dostarczyć tę pożyczkę Ukrainie. Pożyczka jest zabezpieczona zamrożonymi rosyjskimi aktywami - przekazała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Indyjska amunicja na ukraińskim froncie

Wołodymyr Zełenski domaga się zwołania drugiego szczytu pokojowego jeszcze w tym roku. Ma swój - jak to określa - plan zwycięstwa, który zamierza przedstawić przy najbliższej okazji Joe Bidenowi.

- Wszystkie szczegóły planu pokojowego omówię przede wszystkim z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Większość decyzji zawartych w planie zależy właśnie od niego. W odniesieniu do innych sojuszników także, ale są pewne punkty, które zależą od dobrej woli i wsparcia Stanów Zjednoczonych. Mam nadzieję, że plan ten będzie miał poparcie - powiedział Zełenski.

24 września ukraiński prezydent ma wziąć w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. W planach ma spotkania z kandydatami na prezydenta Stanów Zjednoczonych: Donaldem Trumpem i Kamalą Harris.

19 września Reuters podał, że od roku na ukraiński front trafia indyjska amunicja. Nie wiadomo, czy bezpośrednio z Indii, czy też skąd indziej. Najludniejszy kraj świata od dekad utrzymuje dobre stosunki z Rosją. W kwestii wojny - przynajmniej oficjalnie - utrzymuje pozycję neutralną.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Są w pościeli, w ubraniach, w obuwiu. I to już niemal norma, że niebezpiecznych chemikaliów blisko nas jest dużo, ale jak jest ich za dużo, to naprawdę mogą zaszkodzić. Ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej pokazuje, że mamy się czym martwić.

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda nie pomaga powodzianom w osuszaniu domów. W południowo-zachodniej części kraju od kilku dni pada deszcz. To utrudnia i przedłuża proces osuszania mieszkań i lokali. Na zewnątrz robi się zimno, a wiele osób żyje w skrajnie trudnych warunkach.

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS