W amerykańskim środowisku dziennikarskim zawrzało. Tucker Carlson ma przeprowadzić wywiad z Putinem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tucker Carlson przez lata był twarzą prawicowej stacji Fox News i gwiazdą amerykańskiej telewizji. Jedni komentują, że lubi mijać się z prawdą, drudzy - że to po prostu kłamca i dystrybutor dezinformacji. Bronił między innymi wyznawców Donalda Trumpa, którzy zaatakowali Kapitol, a teraz uderza w wolną Ukrainę. Dlatego dziennikarzy nie dziwi, że to właśnie jemu Władimir Putin postanowił udzielić wywiadu.

Tucker Carlson systematycznie uderza w wolną Ukrainę, Wołodymyra Zełenskiego czy w zwolenników pomocy wojskowej dla Kijowa. Jest wielbicielem Donalda Trumpa, pochlebnie wypowiada się też o Władimirze Putinie, dlatego rosyjski dyktator postanowił udzielić mu wywiadu. Amerykanin od kilku dni był widywany na ulicach Moskwy. Zatrzymał się w luksusowym hotelu tuż przy Kremlu.

- Dziś wieczorem jesteśmy w Moskwie. Jesteśmy tutaj, aby przeprowadzić wywiad z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wkrótce to zrobimy. Przeprowadzenie takiego wywiadu wiąże się, oczywiście, z ryzykiem - mówi na udostępnionym nagraniu.

ZOBACZ TEŻ: Joe Biden: Putin nie zatrzyma się na Ukrainie, jeżeli mu się nie postawimy

W amerykańskim środowisku dziennikarskim zawrzało. Słychać komentarze, że Putin dostaje szansę, by bez przeszkód przekonać przeciętnego Amerykanina, że wojna w Ukrainie jest słuszna, a rosyjscy żołnierze nie popełnili zbrodni wojennych. Dziennikarze podkreślają, że Tucker Carlson niczym nie ryzykuje, bo jest ulubieńcem Kremla. Nie grozi mu los Evana Gerskovicha i Ałsu Kurmaszewej - amerykańskich reporterów, których bezpodstawnie przetrzymuje reżim Putina. Jest gwiazdą rosyjskiej propagandy, bo rzekomo mówi "całą prawdę o wojnie w Ukrainie".

Moskiewski hotel, w którym zatrzymał się Tucker Carlson
Moskiewski hotel, w którym zatrzymał się Tucker CarlsonReuters

Zwolnienie z Fox News

Nagranie Carlsona z Moskwy odkłamuje dziennikarka CNN Abby Phillip, która przekonuje, że nie jest on dziennikarzem. - Nawet nie jest mu do tego blisko. Zgodził się z tym nawet jego były pracodawca w sprawie sądowej - podkreśla.

Tucker Carlson zdobył sławę jako bezkompromisowy i wyjątkowo stronniczy komentator prawicowej telewizji Fox News. Kiedy został pozwany o zniesławienie we wspomnianej sprawie sądowej, prawnicy Foxa argumentowali, że "Carlson w swoich programach, w poruszanych przez siebie tematach nie stwierdza faktów. Zamiast tego angażuje się w przesadne komentarze, których nie można traktować dosłownie".

Fox News zwolniła Tuckera Carlsona kilka dni po wyroku, który nakazał jej zapłacić prawie 800 milinów dolarów za kłamstwa na temat fałszerstw wyborczych, głoszone między innymi w jego programie. Kilka godzin po zwolnieniu Carlson dostał propozycję pracy w rosyjskich mediach państwowych. Nie przyjął jej, ruszył z własnym show w sieci.

Putin spotkał się z "mężami zaufania" w marcowych wyborach prezydenckich
Putin spotkał się z "mężami zaufania" z marcowych wyborów prezydenckich Reuters

Wywiad z Putinem

Carlson broni uczestników ataków na Kapitol, gloryfikuje Trumpa. Po wywiadzie na wyłączność z byłym amerykańskim prezydentem przyszedł czas na Putina. - Większość Amerykanów nie ma informacji, nie ma pojęcia, co dzieje się w Rosji czy w oddalonej o 600 mil Ukrainie - przekonuje na jednym z nagrań Carlson.

- Przez dwa lata prawdziwi dziennikarze ryzykowali życiem, by na miejscu relacjonować codziennie, co dzieje się w Rosji i w Ukrainie. Dotyczy to również dwojga dziennikarzy, którzy są bezpodstawnie przetrzymywani przez Władimira Putina - przypomina z kolei dziennikarka CNN Abby Phillip.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja zarzuca "sabotaż" krajom bałtyckim. Dyplomaci wezwani do MSZ

Tucker Carlson kłamie, mówiąc, że zachodni dziennikarze nie chcą rozmawiać z Putinem. Najważniejsze redakcje - na czele z CNN i BBC - wielokrotnie występowały z prośbą o wywiad, ale nie na warunkach Kremla.

Jeżeli oskarżany o zbrodnie wojenne Putin chciał uniknąć trudnych pytań, to Tucker Carlson jest najlepszym wyborem i najlepszym sposobem, by bez przeszkód dotrzeć z propagandą do amerykańskiej opinii publicznej.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Youtube/Tucker Carlson

Pozostałe wiadomości

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z 2021 rokiem.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS