W amerykańskim środowisku dziennikarskim zawrzało. Tucker Carlson ma przeprowadzić wywiad z Putinem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tucker Carlson przez lata był twarzą prawicowej stacji Fox News i gwiazdą amerykańskiej telewizji. Jedni komentują, że lubi mijać się z prawdą, drudzy - że to po prostu kłamca i dystrybutor dezinformacji. Bronił między innymi wyznawców Donalda Trumpa, którzy zaatakowali Kapitol, a teraz uderza w wolną Ukrainę. Dlatego dziennikarzy nie dziwi, że to właśnie jemu Władimir Putin postanowił udzielić wywiadu.

Tucker Carlson systematycznie uderza w wolną Ukrainę, Wołodymyra Zełenskiego czy w zwolenników pomocy wojskowej dla Kijowa. Jest wielbicielem Donalda Trumpa, pochlebnie wypowiada się też o Władimirze Putinie, dlatego rosyjski dyktator postanowił udzielić mu wywiadu. Amerykanin od kilku dni był widywany na ulicach Moskwy. Zatrzymał się w luksusowym hotelu tuż przy Kremlu.

- Dziś wieczorem jesteśmy w Moskwie. Jesteśmy tutaj, aby przeprowadzić wywiad z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wkrótce to zrobimy. Przeprowadzenie takiego wywiadu wiąże się, oczywiście, z ryzykiem - mówi na udostępnionym nagraniu.

ZOBACZ TEŻ: Joe Biden: Putin nie zatrzyma się na Ukrainie, jeżeli mu się nie postawimy

W amerykańskim środowisku dziennikarskim zawrzało. Słychać komentarze, że Putin dostaje szansę, by bez przeszkód przekonać przeciętnego Amerykanina, że wojna w Ukrainie jest słuszna, a rosyjscy żołnierze nie popełnili zbrodni wojennych. Dziennikarze podkreślają, że Tucker Carlson niczym nie ryzykuje, bo jest ulubieńcem Kremla. Nie grozi mu los Evana Gerskovicha i Ałsu Kurmaszewej - amerykańskich reporterów, których bezpodstawnie przetrzymuje reżim Putina. Jest gwiazdą rosyjskiej propagandy, bo rzekomo mówi "całą prawdę o wojnie w Ukrainie".

Zwolnienie z Fox News

Nagranie Carlsona z Moskwy odkłamuje dziennikarka CNN Abby Phillip, która przekonuje, że nie jest on dziennikarzem. - Nawet nie jest mu do tego blisko. Zgodził się z tym nawet jego były pracodawca w sprawie sądowej - podkreśla.

Tucker Carlson zdobył sławę jako bezkompromisowy i wyjątkowo stronniczy komentator prawicowej telewizji Fox News. Kiedy został pozwany o zniesławienie we wspomnianej sprawie sądowej, prawnicy Foxa argumentowali, że "Carlson w swoich programach, w poruszanych przez siebie tematach nie stwierdza faktów. Zamiast tego angażuje się w przesadne komentarze, których nie można traktować dosłownie".

Fox News zwolniła Tuckera Carlsona kilka dni po wyroku, który nakazał jej zapłacić prawie 800 milinów dolarów za kłamstwa na temat fałszerstw wyborczych, głoszone między innymi w jego programie. Kilka godzin po zwolnieniu Carlson dostał propozycję pracy w rosyjskich mediach państwowych. Nie przyjął jej, ruszył z własnym show w sieci.

Wywiad z Putinem

Carlson broni uczestników ataków na Kapitol, gloryfikuje Trumpa. Po wywiadzie na wyłączność z byłym amerykańskim prezydentem przyszedł czas na Putina. - Większość Amerykanów nie ma informacji, nie ma pojęcia, co dzieje się w Rosji czy w oddalonej o 600 mil Ukrainie - przekonuje na jednym z nagrań Carlson.

- Przez dwa lata prawdziwi dziennikarze ryzykowali życiem, by na miejscu relacjonować codziennie, co dzieje się w Rosji i w Ukrainie. Dotyczy to również dwojga dziennikarzy, którzy są bezpodstawnie przetrzymywani przez Władimira Putina - przypomina z kolei dziennikarka CNN Abby Phillip.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja zarzuca "sabotaż" krajom bałtyckim. Dyplomaci wezwani do MSZ

Tucker Carlson kłamie, mówiąc, że zachodni dziennikarze nie chcą rozmawiać z Putinem. Najważniejsze redakcje - na czele z CNN i BBC - wielokrotnie występowały z prośbą o wywiad, ale nie na warunkach Kremla.

Jeżeli oskarżany o zbrodnie wojenne Putin chciał uniknąć trudnych pytań, to Tucker Carlson jest najlepszym wyborem i najlepszym sposobem, by bez przeszkód dotrzeć z propagandą do amerykańskiej opinii publicznej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Youtube/Tucker Carlson

Pozostałe wiadomości

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy wreszcie finał sporu, o którym już wiele razy mówiliśmy w "Faktach" TVN. Chodzi o lekarzy, którzy przepisywali mleko na receptę ciężko chorym dzieciom. Narodowy Fundusz Zdrowia upierał się, że przepisywano je bezzasadnie i oczekiwał zwrotu siedmiu milionów złotych z tytułu nienależnej refundacji. Najpierw sąd stanął po stronie lekarzy, a teraz minister zdrowia jest gotowa na ugodę.

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

Źródło:
Fakty TVN

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS