Trójkąt Weimarski, NATO i Finlandia planują zwiększyć wsparcie militarne dla Ukrainy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Polski we wspólnym artykule piszą o konieczności zwiększania wysiłku Europy na rzecz zdolności obronnych. Przykład takiego działania pokazał już jeden z nowych członków NATO - Finlandia dołączyła do grona państw, które udzieliły Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa.

Kilka tygodni po ożywieniu Trójkąta Weimarskiego szefowie dyplomacji Polski, Francji i Niemiec we wspólnym tekście apelują o solidarność z Ukrainą. Radosław Sikorski, Stephane Sejourne i Annalena Baerbock napisali: "To chwila, która może zdefiniować przyszłość naszych dzieci".

Ich zdaniem państwa NATO powinny wydawać minimum 2 procent swojego PKB na obronność, a ich przemysł zbrojeniowy powinien zwiększyć swoje moce. Ponadto twierdzą, że Zachód powinien robić wszystko, by utrzymać przewagę technologiczną nad potencjalnymi przeciwnikami.

Zobacz też: Szef NATO apeluje do sojuszników w sprawie Ukrainy. "To kwestia woli politycznej"

W podobnym tonie w czasie podróży po Europie wypowiada się szef amerykańskiej dyplomacji. - Znaleźliśmy się w krytycznym momencie, w którym absolutnie niezbędne jest zapewnienie Ukraińcom tego, czego w dalszym ciągu potrzebują do obrony, zwłaszcza jeśli chodzi o amunicję i obronę powietrzną. To krótkoterminowe wyzwanie, któremu wspólnie staramy się sprostać - stwierdził Antony Blinken.

Antony Blinken najpierw odwiedził Paryż, potem przyleciał do Brukseli na dwudniowe posiedzenie ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

Sikorski: popieramy wysiłki sekretarza generalnego NATO na rzecz Ukrainy
Sikorski: popieramy wysiłki sekretarza generalnego NATO na rzecz Ukrainy

Pomoc NATO i Finlandii dla Ukrainy

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaproponował utworzenie funduszu dla Ukrainy o wartości 100 miliardów dolarów w ciągu pięciu lat. Wysokość składek wpłacanych przez poszczególne kraje miałaby być uzależniona od wielkości ich gospodarek.

W Kijowie władze Ukrainy podpisały kolejną dwustronną umowę o bezpieczeństwie. Tym razem z Finlandią. Rząd w Helsinkach zobowiązał się udzielić pomocy wojskową o wartości ponad 180 milionów euro. Wcześniej podobne umowy Ukraina zawarła między innymi z Wielką Brytanią, Francją, Niemcami, Włochami, Kanadą, Danią i Holandią.

- W Finlandii wierzymy nie tylko w sens porozumień o wzajemnym bezpieczeństwie z Ukrainą, ale także w członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO. To z definicji będzie zwycięstwo Ukrainy i porażka Rosji oraz Putina - stwierdził prezydent Finlandii Alexander Stubb.

Siewiera: powinniśmy w sposób znacznie bardziej asertywny podejść do kwestii obrony wschodniej flanki NATO w przestrzeni powietrznej (wypowiedź z 19 marca 2024 r.)
Siewiera: powinniśmy w sposób znacznie bardziej asertywny podejść do kwestii obrony wschodniej flanki NATO w przestrzeni powietrznej (wypowiedź z 19 marca 2024 r.)TVN24

Rosyjska dezinformacja nasila się 

- Widzimy ciągły rozwój rosyjskiej armii. Widzimy, jak otrzymuje znaczną ilość amunicji i broni z Korei Północnej i Iranu. Widzimy, jak Rosji udało się przestawić swoją gospodarkę w tryb wojenny. Widzimy też, że Moskwa jest skłonna zapłacić bardzo wysoką cenę w postaci ludzi i materiałów za marginalne zyski na ukraińskim polu bitwy przy niewielkim lub żadnym poszanowaniu życia ludzkiego - zaznacza sekretarz generalny NATO.

Czytaj też: "Rosjanie odrobili pracę domową". Szwedzki oficer marynarki przestrzega kraje NATO

Moskwa dostaje pomocną dłoń również od Pekinu. Dwa miesiące przed eurowyborami chińska propaganda pomaga nagłaśniać prokremlowskie wypowiedzi skrajnie prawicowych europejskich polityków.

- Od eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego znaczna liczba obywateli Niemiec wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec dostarczania Ukrainie jakiegokolwiek rodzaju broni. Początkowo rząd zapewniał, że dostarczy jedynie hełmy i karabiny, ale potem zwiększył wsparcie o ciężką broń i amunicję. Rząd zapewniał, że nie będzie dostarczać pojazdów opancerzonych, ale są one obecnie w Ukrainie - powiedział Petr Bystron z Alternatywy dla Niemiec.

Skrajnie prawicowe partie z całej Europy w ramach dezinformacji próbują przekonywać między innymi, że wojskowa pomoc dla Ukrainy leży głownie w interesie amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS