Trójkąt Weimarski, NATO i Finlandia planują zwiększyć wsparcie militarne dla Ukrainy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Polski we wspólnym artykule piszą o konieczności zwiększania wysiłku Europy na rzecz zdolności obronnych. Przykład takiego działania pokazał już jeden z nowych członków NATO - Finlandia dołączyła do grona państw, które udzieliły Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa.

Kilka tygodni po ożywieniu Trójkąta Weimarskiego szefowie dyplomacji Polski, Francji i Niemiec we wspólnym tekście apelują o solidarność z Ukrainą. Radosław Sikorski, Stephane Sejourne i Annalena Baerbock napisali: "To chwila, która może zdefiniować przyszłość naszych dzieci".

Ich zdaniem państwa NATO powinny wydawać minimum 2 procent swojego PKB na obronność, a ich przemysł zbrojeniowy powinien zwiększyć swoje moce. Ponadto twierdzą, że Zachód powinien robić wszystko, by utrzymać przewagę technologiczną nad potencjalnymi przeciwnikami.

Zobacz też: Szef NATO apeluje do sojuszników w sprawie Ukrainy. "To kwestia woli politycznej"

W podobnym tonie w czasie podróży po Europie wypowiada się szef amerykańskiej dyplomacji. - Znaleźliśmy się w krytycznym momencie, w którym absolutnie niezbędne jest zapewnienie Ukraińcom tego, czego w dalszym ciągu potrzebują do obrony, zwłaszcza jeśli chodzi o amunicję i obronę powietrzną. To krótkoterminowe wyzwanie, któremu wspólnie staramy się sprostać - stwierdził Antony Blinken.

Antony Blinken najpierw odwiedził Paryż, potem przyleciał do Brukseli na dwudniowe posiedzenie ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

Sikorski: popieramy wysiłki sekretarza generalnego NATO na rzecz Ukrainy
Sikorski: popieramy wysiłki sekretarza generalnego NATO na rzecz Ukrainy

Pomoc NATO i Finlandii dla Ukrainy

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaproponował utworzenie funduszu dla Ukrainy o wartości 100 miliardów dolarów w ciągu pięciu lat. Wysokość składek wpłacanych przez poszczególne kraje miałaby być uzależniona od wielkości ich gospodarek.

W Kijowie władze Ukrainy podpisały kolejną dwustronną umowę o bezpieczeństwie. Tym razem z Finlandią. Rząd w Helsinkach zobowiązał się udzielić pomocy wojskową o wartości ponad 180 milionów euro. Wcześniej podobne umowy Ukraina zawarła między innymi z Wielką Brytanią, Francją, Niemcami, Włochami, Kanadą, Danią i Holandią.

- W Finlandii wierzymy nie tylko w sens porozumień o wzajemnym bezpieczeństwie z Ukrainą, ale także w członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO. To z definicji będzie zwycięstwo Ukrainy i porażka Rosji oraz Putina - stwierdził prezydent Finlandii Alexander Stubb.

Siewiera: powinniśmy w sposób znacznie bardziej asertywny podejść do kwestii obrony wschodniej flanki NATO w przestrzeni powietrznej (wypowiedź z 19 marca 2024 r.)
Siewiera: powinniśmy w sposób znacznie bardziej asertywny podejść do kwestii obrony wschodniej flanki NATO w przestrzeni powietrznej (wypowiedź z 19 marca 2024 r.)TVN24

Rosyjska dezinformacja nasila się 

- Widzimy ciągły rozwój rosyjskiej armii. Widzimy, jak otrzymuje znaczną ilość amunicji i broni z Korei Północnej i Iranu. Widzimy, jak Rosji udało się przestawić swoją gospodarkę w tryb wojenny. Widzimy też, że Moskwa jest skłonna zapłacić bardzo wysoką cenę w postaci ludzi i materiałów za marginalne zyski na ukraińskim polu bitwy przy niewielkim lub żadnym poszanowaniu życia ludzkiego - zaznacza sekretarz generalny NATO.

Czytaj też: "Rosjanie odrobili pracę domową". Szwedzki oficer marynarki przestrzega kraje NATO

Moskwa dostaje pomocną dłoń również od Pekinu. Dwa miesiące przed eurowyborami chińska propaganda pomaga nagłaśniać prokremlowskie wypowiedzi skrajnie prawicowych europejskich polityków.

- Od eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego znaczna liczba obywateli Niemiec wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec dostarczania Ukrainie jakiegokolwiek rodzaju broni. Początkowo rząd zapewniał, że dostarczy jedynie hełmy i karabiny, ale potem zwiększył wsparcie o ciężką broń i amunicję. Rząd zapewniał, że nie będzie dostarczać pojazdów opancerzonych, ale są one obecnie w Ukrainie - powiedział Petr Bystron z Alternatywy dla Niemiec.

Skrajnie prawicowe partie z całej Europy w ramach dezinformacji próbują przekonywać między innymi, że wojskowa pomoc dla Ukrainy leży głownie w interesie amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS