Trójkąt Weimarski, NATO i Finlandia planują zwiększyć wsparcie militarne dla Ukrainy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Trójkąt Weimarski, NATO i Finlandia planują zwiększyć wsparcie militarne dla Ukrainy
Trójkąt Weimarski, NATO i Finlandia planują zwiększyć wsparcie militarne dla Ukrainy
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Trójkąt Weimarski, NATO i Finlandia planują zwiększyć wsparcie militarne dla UkrainyJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Polski we wspólnym artykule piszą o konieczności zwiększania wysiłku Europy na rzecz zdolności obronnych. Przykład takiego działania pokazał już jeden z nowych członków NATO - Finlandia dołączyła do grona państw, które udzieliły Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa.

Kilka tygodni po ożywieniu Trójkąta Weimarskiego szefowie dyplomacji Polski, Francji i Niemiec we wspólnym tekście apelują o solidarność z Ukrainą. Radosław Sikorski, Stephane Sejourne i Annalena Baerbock napisali: "To chwila, która może zdefiniować przyszłość naszych dzieci".

Ich zdaniem państwa NATO powinny wydawać minimum 2 procent swojego PKB na obronność, a ich przemysł zbrojeniowy powinien zwiększyć swoje moce. Ponadto twierdzą, że Zachód powinien robić wszystko, by utrzymać przewagę technologiczną nad potencjalnymi przeciwnikami.

Zobacz też: Szef NATO apeluje do sojuszników w sprawie Ukrainy. "To kwestia woli politycznej"

W podobnym tonie w czasie podróży po Europie wypowiada się szef amerykańskiej dyplomacji. - Znaleźliśmy się w krytycznym momencie, w którym absolutnie niezbędne jest zapewnienie Ukraińcom tego, czego w dalszym ciągu potrzebują do obrony, zwłaszcza jeśli chodzi o amunicję i obronę powietrzną. To krótkoterminowe wyzwanie, któremu wspólnie staramy się sprostać - stwierdził Antony Blinken.

Antony Blinken najpierw odwiedził Paryż, potem przyleciał do Brukseli na dwudniowe posiedzenie ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

Sikorski: popieramy wysiłki sekretarza generalnego NATO na rzecz Ukrainy
Sikorski: popieramy wysiłki sekretarza generalnego NATO na rzecz Ukrainy

Pomoc NATO i Finlandii dla Ukrainy

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaproponował utworzenie funduszu dla Ukrainy o wartości 100 miliardów dolarów w ciągu pięciu lat. Wysokość składek wpłacanych przez poszczególne kraje miałaby być uzależniona od wielkości ich gospodarek.

W Kijowie władze Ukrainy podpisały kolejną dwustronną umowę o bezpieczeństwie. Tym razem z Finlandią. Rząd w Helsinkach zobowiązał się udzielić pomocy wojskową o wartości ponad 180 milionów euro. Wcześniej podobne umowy Ukraina zawarła między innymi z Wielką Brytanią, Francją, Niemcami, Włochami, Kanadą, Danią i Holandią.

- W Finlandii wierzymy nie tylko w sens porozumień o wzajemnym bezpieczeństwie z Ukrainą, ale także w członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO. To z definicji będzie zwycięstwo Ukrainy i porażka Rosji oraz Putina - stwierdził prezydent Finlandii Alexander Stubb.

Siewiera: powinniśmy w sposób znacznie bardziej asertywny podejść do kwestii obrony wschodniej flanki NATO w przestrzeni powietrznej (wypowiedź z 19 marca 2024 r.)
Siewiera: powinniśmy w sposób znacznie bardziej asertywny podejść do kwestii obrony wschodniej flanki NATO w przestrzeni powietrznej (wypowiedź z 19 marca 2024 r.)TVN24

Rosyjska dezinformacja nasila się 

- Widzimy ciągły rozwój rosyjskiej armii. Widzimy, jak otrzymuje znaczną ilość amunicji i broni z Korei Północnej i Iranu. Widzimy, jak Rosji udało się przestawić swoją gospodarkę w tryb wojenny. Widzimy też, że Moskwa jest skłonna zapłacić bardzo wysoką cenę w postaci ludzi i materiałów za marginalne zyski na ukraińskim polu bitwy przy niewielkim lub żadnym poszanowaniu życia ludzkiego - zaznacza sekretarz generalny NATO.

Czytaj też: "Rosjanie odrobili pracę domową". Szwedzki oficer marynarki przestrzega kraje NATO

Moskwa dostaje pomocną dłoń również od Pekinu. Dwa miesiące przed eurowyborami chińska propaganda pomaga nagłaśniać prokremlowskie wypowiedzi skrajnie prawicowych europejskich polityków.

- Od eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego znaczna liczba obywateli Niemiec wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec dostarczania Ukrainie jakiegokolwiek rodzaju broni. Początkowo rząd zapewniał, że dostarczy jedynie hełmy i karabiny, ale potem zwiększył wsparcie o ciężką broń i amunicję. Rząd zapewniał, że nie będzie dostarczać pojazdów opancerzonych, ale są one obecnie w Ukrainie - powiedział Petr Bystron z Alternatywy dla Niemiec.

Skrajnie prawicowe partie z całej Europy w ramach dezinformacji próbują przekonywać między innymi, że wojskowa pomoc dla Ukrainy leży głownie w interesie amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS