Trójkąt Weimarski, NATO i Finlandia planują zwiększyć wsparcie militarne dla Ukrainy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Polski we wspólnym artykule piszą o konieczności zwiększania wysiłku Europy na rzecz zdolności obronnych. Przykład takiego działania pokazał już jeden z nowych członków NATO - Finlandia dołączyła do grona państw, które udzieliły Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa.

Kilka tygodni po ożywieniu Trójkąta Weimarskiego szefowie dyplomacji Polski, Francji i Niemiec we wspólnym tekście apelują o solidarność z Ukrainą. Radosław Sikorski, Stephane Sejourne i Annalena Baerbock napisali: "To chwila, która może zdefiniować przyszłość naszych dzieci".

Ich zdaniem państwa NATO powinny wydawać minimum 2 procent swojego PKB na obronność, a ich przemysł zbrojeniowy powinien zwiększyć swoje moce. Ponadto twierdzą, że Zachód powinien robić wszystko, by utrzymać przewagę technologiczną nad potencjalnymi przeciwnikami.

Zobacz też: Szef NATO apeluje do sojuszników w sprawie Ukrainy. "To kwestia woli politycznej"

W podobnym tonie w czasie podróży po Europie wypowiada się szef amerykańskiej dyplomacji. - Znaleźliśmy się w krytycznym momencie, w którym absolutnie niezbędne jest zapewnienie Ukraińcom tego, czego w dalszym ciągu potrzebują do obrony, zwłaszcza jeśli chodzi o amunicję i obronę powietrzną. To krótkoterminowe wyzwanie, któremu wspólnie staramy się sprostać - stwierdził Antony Blinken.

Antony Blinken najpierw odwiedził Paryż, potem przyleciał do Brukseli na dwudniowe posiedzenie ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

Sikorski: popieramy wysiłki sekretarza generalnego NATO na rzecz Ukrainy
Sikorski: popieramy wysiłki sekretarza generalnego NATO na rzecz Ukrainy

Pomoc NATO i Finlandii dla Ukrainy

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaproponował utworzenie funduszu dla Ukrainy o wartości 100 miliardów dolarów w ciągu pięciu lat. Wysokość składek wpłacanych przez poszczególne kraje miałaby być uzależniona od wielkości ich gospodarek.

W Kijowie władze Ukrainy podpisały kolejną dwustronną umowę o bezpieczeństwie. Tym razem z Finlandią. Rząd w Helsinkach zobowiązał się udzielić pomocy wojskową o wartości ponad 180 milionów euro. Wcześniej podobne umowy Ukraina zawarła między innymi z Wielką Brytanią, Francją, Niemcami, Włochami, Kanadą, Danią i Holandią.

- W Finlandii wierzymy nie tylko w sens porozumień o wzajemnym bezpieczeństwie z Ukrainą, ale także w członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO. To z definicji będzie zwycięstwo Ukrainy i porażka Rosji oraz Putina - stwierdził prezydent Finlandii Alexander Stubb.

Siewiera: powinniśmy w sposób znacznie bardziej asertywny podejść do kwestii obrony wschodniej flanki NATO w przestrzeni powietrznej (wypowiedź z 19 marca 2024 r.)
Siewiera: powinniśmy w sposób znacznie bardziej asertywny podejść do kwestii obrony wschodniej flanki NATO w przestrzeni powietrznej (wypowiedź z 19 marca 2024 r.)TVN24

Rosyjska dezinformacja nasila się 

- Widzimy ciągły rozwój rosyjskiej armii. Widzimy, jak otrzymuje znaczną ilość amunicji i broni z Korei Północnej i Iranu. Widzimy, jak Rosji udało się przestawić swoją gospodarkę w tryb wojenny. Widzimy też, że Moskwa jest skłonna zapłacić bardzo wysoką cenę w postaci ludzi i materiałów za marginalne zyski na ukraińskim polu bitwy przy niewielkim lub żadnym poszanowaniu życia ludzkiego - zaznacza sekretarz generalny NATO.

Czytaj też: "Rosjanie odrobili pracę domową". Szwedzki oficer marynarki przestrzega kraje NATO

Moskwa dostaje pomocną dłoń również od Pekinu. Dwa miesiące przed eurowyborami chińska propaganda pomaga nagłaśniać prokremlowskie wypowiedzi skrajnie prawicowych europejskich polityków.

- Od eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego znaczna liczba obywateli Niemiec wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec dostarczania Ukrainie jakiegokolwiek rodzaju broni. Początkowo rząd zapewniał, że dostarczy jedynie hełmy i karabiny, ale potem zwiększył wsparcie o ciężką broń i amunicję. Rząd zapewniał, że nie będzie dostarczać pojazdów opancerzonych, ale są one obecnie w Ukrainie - powiedział Petr Bystron z Alternatywy dla Niemiec.

Skrajnie prawicowe partie z całej Europy w ramach dezinformacji próbują przekonywać między innymi, że wojskowa pomoc dla Ukrainy leży głownie w interesie amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W sporze o ambasadorów mieliśmy już kilka zwrotów akcji. Teraz prezydent podpisał się pod nominacją dla stałej przedstawicielki przy Unii. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN - kolejny ma być ambasador przy NATO. Czy to zatem koniec konfliktu na koniec prezydentury?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze kilka pokoleń temu była to sytuacja rzadka. Obecnie to wyraźny trend. Wczesne macierzyństwo jest w odwrocie. To 40-latki chcą, planują i zachodzą w ciąże - częściej niż kobiety przed dwudziestką. To dane z amerykańskiego raportu, ale tendencja wyraźna też w Polsce. Jakie są tego powody?

Coraz więcej czterdziestolatek decyduje się na ciążę

Coraz więcej czterdziestolatek decyduje się na ciążę

Źródło:
Fakty TVN

Jest na tyle duży, że rozumie, że ta walka toczy się o jego życie. Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć. Ale bez nas - drodzy Państwo - nic się nie uda. Pięcioletni Krzyś Zawada mierzy się z najgorszym i bezwzględnym przeciwnikiem - z chorobą, która powoduje powolny zanik wszystkich mięśni. Jest sposób, by mu pomóc i by wrócił do pełni zdrowia, ale terapia w Stanach Zjednoczonych jest horrendalnie droga. Ale są Święta. A w Święta stać nas na więcej. W tym na wiarę, że się uda.

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widzieć siebie nawzajem i nie zapomnieć o sobie w święta wielkanocne - to zadanie dla nas wszystkich. O osobach ubogich i samotnych pamiętali również w tym roku organizatorzy miejskich świątecznych spotkań.

Chociaż przez chwilę nie byli sami. "Wszyscy mogą tu usiąść"

Chociaż przez chwilę nie byli sami. "Wszyscy mogą tu usiąść"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS