Taylor Swift zachęci młodych do udziału w eurowyborach? "Mam nadzieję, że ktoś przekaże jej tę prośbę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć Taylor Swift w wyborach europejskich głosować nie może, jej głos może liczyć się bardziej, niż ktokolwiek może sądzić. Amerykanka jest numerem jeden na amerykańskiej scenie muzycznej, a magazyn "Time" dał jej tytuł Człowieka Roku 2023. Swift jest gwiazdą na całym świecie, również w Europie, co chciałby wykorzystać wiceszef Komisji Europejskiej. Plan jest taki, by Taylor Swift i inni popularni artyści zachęcili młodych do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Taylor Swift to obecnie najpopularniejsza piosenkarka świata. Jej konto na Instagramie śledzi ponad ćwierć miliarda ludzi. Kiedy w 2023 roku za jego pośrednictwem zaapelowała do swoich fanów, by zarejestrowali się jako wyborcy, następnego dnia zrobiło to 35 tysięcy młodych Amerykanów. 9 maja gwiazda wystąpi w Paryżu.

Wiceszef Komisji Europejskiej chciałby, by Taylor Swift tego dnia zmobilizowała młodych Europejczyków do wzięcia udziału w czerwcowych eurowyborach. Tak, jak wcześniej zachęcała do głosowania ich amerykańskich rówieśników. - Mam wielką nadzieję, że zrobi to samo dla młodych europejczyków i mam nadzieję, że ktoś z jej zespołu medialnego będzie śledził tę konferencję prasową i przekaże jej tę prośbę - mówi Margaritas Schinas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Selena Gomez zaskoczyła fanów. Co naprawdę powiedziała do Taylor Swift na rozdaniu Złotych Globów?

Taylor Swift do tej pory nie odpowiedziała publicznie na ten dość specyficzny apel. Ale słowa wiceszefa Komisji Europejskiej wywołały tak szeroki rozgłos, że - jak donosi telewizja Euronews - w Brukseli powstał pomysł stworzenia listy europejskich artystów, którzy mieliby zachęcać młodych do czerwcowego głosowania.

Otwiera ją włoski zespół Maneskin. Znalazły się na niej też hiszpańska piosenkarka Rosalia i Belgijka Angele. Lista miałyby być poszerzana tak, by akcja zyskała jak najszerszy zasięg geograficzny i dotarła do wyborców we wszystkich 27 krajach Unii. - Nikt nie zmobilizuje młodych ludzi bardziej niż inni młodzi ludzie. Tak to działa. Młodzi zrobią to skuteczniej, niż komisarze przemawiający w sali prasowej - uważa Margaritas Schinas.

Wybory mniejszej popularności

Eurowybory nie wywołują tak wielkich emocji, jak wybory krajowe, dlatego zazwyczaj frekwencja w głosowaniu europejskim jest niższa. W domach pozostają najcześciej najmłodsi wyborcy. Kierowane są do nich specjalne kampanie. Władze Belgii, Niemiec, Malty i Austrii obniżyły nawet wiek uprawniający do głosowania w eurowyborach do 16. roku życia. - To młodzi najbardziej zyskują na otwartym, demokratycznym społeczeństwie, możliwościach edukacji i szkoleń, programie wymiany Erasmus i otwartych granicach - wylicza Margaritas Schinas.

Taylor Swift jest znana ze swojego zaangażowania politycznego. Aktywnie wspiera amerykańską Partię Demokratyczną. Magazyn "Time" uznał celebrytkę Człowiekiem Roku 2023. Piosenkarka w pokonanym polu zostawiła między innymi króla Karola III czy Xi Jinpinga. Nagroda przypadła jej za "zbudowanie własnego świata, w którym było miejsce dla tak wielu ludzi, za uczynienie swojej historii światową legendą, za danie radości społeczeństwu, które desperacko tego potrzebowało".

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Mat Hayward/TAS23/TAS Rights Management/Getty Images

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS