Taylor Swift zachęci młodych do udziału w eurowyborach? "Mam nadzieję, że ktoś przekaże jej tę prośbę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć Taylor Swift w wyborach europejskich głosować nie może, jej głos może liczyć się bardziej, niż ktokolwiek może sądzić. Amerykanka jest numerem jeden na amerykańskiej scenie muzycznej, a magazyn "Time" dał jej tytuł Człowieka Roku 2023. Swift jest gwiazdą na całym świecie, również w Europie, co chciałby wykorzystać wiceszef Komisji Europejskiej. Plan jest taki, by Taylor Swift i inni popularni artyści zachęcili młodych do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Taylor Swift to obecnie najpopularniejsza piosenkarka świata. Jej konto na Instagramie śledzi ponad ćwierć miliarda ludzi. Kiedy w 2023 roku za jego pośrednictwem zaapelowała do swoich fanów, by zarejestrowali się jako wyborcy, następnego dnia zrobiło to 35 tysięcy młodych Amerykanów. 9 maja gwiazda wystąpi w Paryżu.

Wiceszef Komisji Europejskiej chciałby, by Taylor Swift tego dnia zmobilizowała młodych Europejczyków do wzięcia udziału w czerwcowych eurowyborach. Tak, jak wcześniej zachęcała do głosowania ich amerykańskich rówieśników. - Mam wielką nadzieję, że zrobi to samo dla młodych europejczyków i mam nadzieję, że ktoś z jej zespołu medialnego będzie śledził tę konferencję prasową i przekaże jej tę prośbę - mówi Margaritas Schinas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Selena Gomez zaskoczyła fanów. Co naprawdę powiedziała do Taylor Swift na rozdaniu Złotych Globów?

Taylor Swift do tej pory nie odpowiedziała publicznie na ten dość specyficzny apel. Ale słowa wiceszefa Komisji Europejskiej wywołały tak szeroki rozgłos, że - jak donosi telewizja Euronews - w Brukseli powstał pomysł stworzenia listy europejskich artystów, którzy mieliby zachęcać młodych do czerwcowego głosowania.

Otwiera ją włoski zespół Maneskin. Znalazły się na niej też hiszpańska piosenkarka Rosalia i Belgijka Angele. Lista miałyby być poszerzana tak, by akcja zyskała jak najszerszy zasięg geograficzny i dotarła do wyborców we wszystkich 27 krajach Unii. - Nikt nie zmobilizuje młodych ludzi bardziej niż inni młodzi ludzie. Tak to działa. Młodzi zrobią to skuteczniej, niż komisarze przemawiający w sali prasowej - uważa Margaritas Schinas.

Wybory mniejszej popularności

Eurowybory nie wywołują tak wielkich emocji, jak wybory krajowe, dlatego zazwyczaj frekwencja w głosowaniu europejskim jest niższa. W domach pozostają najcześciej najmłodsi wyborcy. Kierowane są do nich specjalne kampanie. Władze Belgii, Niemiec, Malty i Austrii obniżyły nawet wiek uprawniający do głosowania w eurowyborach do 16. roku życia. - To młodzi najbardziej zyskują na otwartym, demokratycznym społeczeństwie, możliwościach edukacji i szkoleń, programie wymiany Erasmus i otwartych granicach - wylicza Margaritas Schinas.

Taylor Swift jest znana ze swojego zaangażowania politycznego. Aktywnie wspiera amerykańską Partię Demokratyczną. Magazyn "Time" uznał celebrytkę Człowiekiem Roku 2023. Piosenkarka w pokonanym polu zostawiła między innymi króla Karola III czy Xi Jinpinga. Nagroda przypadła jej za "zbudowanie własnego świata, w którym było miejsce dla tak wielu ludzi, za uczynienie swojej historii światową legendą, za danie radości społeczeństwu, które desperacko tego potrzebowało".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Mat Hayward/TAS23/TAS Rights Management/Getty Images

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS