Choć Taylor Swift w wyborach europejskich głosować nie może, jej głos może liczyć się bardziej, niż ktokolwiek może sądzić. Amerykanka jest numerem jeden na amerykańskiej scenie muzycznej, a magazyn "Time" dał jej tytuł Człowieka Roku 2023. Swift jest gwiazdą na całym świecie, również w Europie, co chciałby wykorzystać wiceszef Komisji Europejskiej. Plan jest taki, by Taylor Swift i inni popularni artyści zachęcili młodych do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Taylor Swift to obecnie najpopularniejsza piosenkarka świata. Jej konto na Instagramie śledzi ponad ćwierć miliarda ludzi. Kiedy w 2023 roku za jego pośrednictwem zaapelowała do swoich fanów, by zarejestrowali się jako wyborcy, następnego dnia zrobiło to 35 tysięcy młodych Amerykanów. 9 maja gwiazda wystąpi w Paryżu.
Wiceszef Komisji Europejskiej chciałby, by Taylor Swift tego dnia zmobilizowała młodych Europejczyków do wzięcia udziału w czerwcowych eurowyborach. Tak, jak wcześniej zachęcała do głosowania ich amerykańskich rówieśników. - Mam wielką nadzieję, że zrobi to samo dla młodych europejczyków i mam nadzieję, że ktoś z jej zespołu medialnego będzie śledził tę konferencję prasową i przekaże jej tę prośbę - mówi Margaritas Schinas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Selena Gomez zaskoczyła fanów. Co naprawdę powiedziała do Taylor Swift na rozdaniu Złotych Globów?
Taylor Swift do tej pory nie odpowiedziała publicznie na ten dość specyficzny apel. Ale słowa wiceszefa Komisji Europejskiej wywołały tak szeroki rozgłos, że - jak donosi telewizja Euronews - w Brukseli powstał pomysł stworzenia listy europejskich artystów, którzy mieliby zachęcać młodych do czerwcowego głosowania.
Otwiera ją włoski zespół Maneskin. Znalazły się na niej też hiszpańska piosenkarka Rosalia i Belgijka Angele. Lista miałyby być poszerzana tak, by akcja zyskała jak najszerszy zasięg geograficzny i dotarła do wyborców we wszystkich 27 krajach Unii. - Nikt nie zmobilizuje młodych ludzi bardziej niż inni młodzi ludzie. Tak to działa. Młodzi zrobią to skuteczniej, niż komisarze przemawiający w sali prasowej - uważa Margaritas Schinas.
Wybory mniejszej popularności
Eurowybory nie wywołują tak wielkich emocji, jak wybory krajowe, dlatego zazwyczaj frekwencja w głosowaniu europejskim jest niższa. W domach pozostają najcześciej najmłodsi wyborcy. Kierowane są do nich specjalne kampanie. Władze Belgii, Niemiec, Malty i Austrii obniżyły nawet wiek uprawniający do głosowania w eurowyborach do 16. roku życia. - To młodzi najbardziej zyskują na otwartym, demokratycznym społeczeństwie, możliwościach edukacji i szkoleń, programie wymiany Erasmus i otwartych granicach - wylicza Margaritas Schinas.
Taylor Swift jest znana ze swojego zaangażowania politycznego. Aktywnie wspiera amerykańską Partię Demokratyczną. Magazyn "Time" uznał celebrytkę Człowiekiem Roku 2023. Piosenkarka w pokonanym polu zostawiła między innymi króla Karola III czy Xi Jinpinga. Nagroda przypadła jej za "zbudowanie własnego świata, w którym było miejsce dla tak wielu ludzi, za uczynienie swojej historii światową legendą, za danie radości społeczeństwu, które desperacko tego potrzebowało".
Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: Mat Hayward/TAS23/TAS Rights Management/Getty Images