Taylor Swift zachęci młodych do udziału w eurowyborach? "Mam nadzieję, że ktoś przekaże jej tę prośbę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć Taylor Swift w wyborach europejskich głosować nie może, jej głos może liczyć się bardziej, niż ktokolwiek może sądzić. Amerykanka jest numerem jeden na amerykańskiej scenie muzycznej, a magazyn "Time" dał jej tytuł Człowieka Roku 2023. Swift jest gwiazdą na całym świecie, również w Europie, co chciałby wykorzystać wiceszef Komisji Europejskiej. Plan jest taki, by Taylor Swift i inni popularni artyści zachęcili młodych do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Taylor Swift to obecnie najpopularniejsza piosenkarka świata. Jej konto na Instagramie śledzi ponad ćwierć miliarda ludzi. Kiedy w 2023 roku za jego pośrednictwem zaapelowała do swoich fanów, by zarejestrowali się jako wyborcy, następnego dnia zrobiło to 35 tysięcy młodych Amerykanów. 9 maja gwiazda wystąpi w Paryżu.

Wiceszef Komisji Europejskiej chciałby, by Taylor Swift tego dnia zmobilizowała młodych Europejczyków do wzięcia udziału w czerwcowych eurowyborach. Tak, jak wcześniej zachęcała do głosowania ich amerykańskich rówieśników. - Mam wielką nadzieję, że zrobi to samo dla młodych europejczyków i mam nadzieję, że ktoś z jej zespołu medialnego będzie śledził tę konferencję prasową i przekaże jej tę prośbę - mówi Margaritas Schinas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Selena Gomez zaskoczyła fanów. Co naprawdę powiedziała do Taylor Swift na rozdaniu Złotych Globów?

Taylor Swift do tej pory nie odpowiedziała publicznie na ten dość specyficzny apel. Ale słowa wiceszefa Komisji Europejskiej wywołały tak szeroki rozgłos, że - jak donosi telewizja Euronews - w Brukseli powstał pomysł stworzenia listy europejskich artystów, którzy mieliby zachęcać młodych do czerwcowego głosowania.

Otwiera ją włoski zespół Maneskin. Znalazły się na niej też hiszpańska piosenkarka Rosalia i Belgijka Angele. Lista miałyby być poszerzana tak, by akcja zyskała jak najszerszy zasięg geograficzny i dotarła do wyborców we wszystkich 27 krajach Unii. - Nikt nie zmobilizuje młodych ludzi bardziej niż inni młodzi ludzie. Tak to działa. Młodzi zrobią to skuteczniej, niż komisarze przemawiający w sali prasowej - uważa Margaritas Schinas.

Wybory mniejszej popularności

Eurowybory nie wywołują tak wielkich emocji, jak wybory krajowe, dlatego zazwyczaj frekwencja w głosowaniu europejskim jest niższa. W domach pozostają najcześciej najmłodsi wyborcy. Kierowane są do nich specjalne kampanie. Władze Belgii, Niemiec, Malty i Austrii obniżyły nawet wiek uprawniający do głosowania w eurowyborach do 16. roku życia. - To młodzi najbardziej zyskują na otwartym, demokratycznym społeczeństwie, możliwościach edukacji i szkoleń, programie wymiany Erasmus i otwartych granicach - wylicza Margaritas Schinas.

Taylor Swift jest znana ze swojego zaangażowania politycznego. Aktywnie wspiera amerykańską Partię Demokratyczną. Magazyn "Time" uznał celebrytkę Człowiekiem Roku 2023. Piosenkarka w pokonanym polu zostawiła między innymi króla Karola III czy Xi Jinpinga. Nagroda przypadła jej za "zbudowanie własnego świata, w którym było miejsce dla tak wielu ludzi, za uczynienie swojej historii światową legendą, za danie radości społeczeństwu, które desperacko tego potrzebowało".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Mat Hayward/TAS23/TAS Rights Management/Getty Images

Pozostałe wiadomości

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

Karim Khan, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, wydał wnioski o aresztowanie trzech przywódców Hamasu, a także premiera i ministra obrony Izraela. Benjamin Netanjahu stwierdził, że to "jak moralne zrównanie po atakach z 11 września prezydenta Busha i Osamy bin Ladena". Wnioski może odrzucić lub zaakceptować Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Źródło:
Fakty TVN

- Projekt żelaznej kopuły nad Europą nie powinien wywoływać sprzeciwu u nikogo, kto myśli o naszym bezpieczeństwie - przekonuje premier Donald Tusk. Mariusz Błaszczak, były minister obrony, twierdzi, że to jest tylko niemiecki projekt biznesowy. Tak samo wcześniej mówił prezydent Andrzej Duda, ale już przestał to powtarzać. Donald Tusk przekonuje, że europejska tarcza nie polega na zastępowaniu istniejących już programów budowy obrony powietrznej w Polsce, którymi są Wisła, Narew i Pilica.

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

14-letni Bartek Wasilewski z Płocka jest zwycięzcą 15. edycji programu TVN "Mam Talent!" Do programu zgłosił się tajemnicy przed mamą. - Synuś, ja nigdzie nie jadę, co ty narobiłeś, tam są dzieci z talentami, ty jesteś zwykłym chłopcem, który śpiewa sobie w pokoju - powiedziała Bartkowi, jak się dowiedziała. 14-latek wygrał 300 tysięcy złotych i nie tylko ma dalsze plany na karierę muzyczną, ale także zamierza zabrać mamę na wakacje.

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych na całym świecie pozostało raptem kilkanaście kolonii. Jedną z nich jest położona na Pacyfiku Nowa Kaledonia, kontrolowana przez Francję. Od kilku dni na archipelagu trwają gwałtowne zamieszki. Rdzenna ludność domaga się niepodległości. Sytuacja stała się tak poważna, że na miejsce wybiera się prezydent Emmanuel Macron. Francja oskarża Azerbejdżan o podsycanie antyfrancuskich nastrojów - to nie pomyłka, tak, chodzi o kraj na Kaukazie.

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Iran rozpoczął uroczystości pogrzebowe po tragicznej śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego i szefa irańskiej dyplomacji. Duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei ogłosił pięciodniową żałobę, ale nie wszyscy Irańczycy uznają, że mają do tego powód. Ci, którzy mogą mówić o tym otwarcie, bo wyjechali z kraju, nazywają zmarłego prezydenta "Rzeźnikiem z Teheranu". Jedni przypominają o jego zbrodniach w latach 80., inni o krwawym tłumieniu protestów po morderstwie Mahsy Amini.

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN