Taylor Swift została wybrana Człowiekiem Roku 2023. "Działa wielotorowo, to genialna bizneswoman"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jest kimś więcej niż piosenkarką - jest fenomenem. Bilety na jej koncerty to najcenniejsze dobro w świecie showbiznesu, a fani są skłonni zapłacić za nie każde pieniądze. Taylor Swift to być może największa gwiazda na świecie i właśnie została uznana przez tygodnik "Time" Człowiekiem Roku 2023.

To już nie tylko piosenkarka, nie tylko gwiazda muzyki pop - to 33-letnia miliarderka, zjawisko kulturowe i społeczne, a teraz także człowiek roku 2023 magazynu "Time". Mowa o Taylor Swift - multiinstrumentalistce z Pensylwanii.

- Działa wielotorowo, to genialna bizneswoman. W tym roku została miliarderką, głównie dzięki swojej muzyce i trasom koncertowym, co nie zdarza się zbyt często. Ogólnie jest bardzo niewiele kobiet miliarderek - komentuje Kelly Conniff, zastępca redaktora naczelnego "Time".

Swift pokonuje kolejny szklany sufit, bo po raz pierwszy w historii gazety tytuł człowieka roku przyznano za osiągnięcia artystyczne. Wokalistka stała się też czwartym laureatem poniżej 50. roku życia.

CZYTAJ TAKŻE: Zmienili tekst "najbardziej kontrowersyjnej piosenki wszech czasów" 

- Jest oddana nadawaniu wartości marzeniom, uczuciom i doświadczeniom ludzi, zwłaszcza kobiet, które czują się zaniedbywane i regularnie niedoceniane - podkreśla Sam Jacobs, redaktor naczelny "Time".

Nagrywała od nowa swoje płyty

Mimo młodego wieku, buduje swoje imperium już drugą dekadę - jest więc w swojej branży weteranką. Jak tłumaczą redaktorzy "Time'a", ten rok był dla niej zupełnie wyjątkowy.

- Jej trzy albumy stały się numerem jeden w tym roku. To już drugi raz, gdy tak się stało. Co ciekawe, żadna z tych płyt nie debiutowała w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ona po prostu ponownie je nagrała. To jest konkretny projekt, część jej ogólnej narracji o sobie samej - wskazuje Kelly Conniff.

Artystka zupełnie od nowa nagrała trzy albumy, by odzyskać pełne prawa do swoich utworów. To pokłosie sporu z byłym managerem Kanyego Westa, który kupił udziały w wytwórni Big Machine Records i stał się współwłaścicielem praw do dyskografii Swift, na co ona nie chciała się zgodzić.

"Powiedziałam już bardzo dużo na temat powodów konieczności nagrywania swoich pierwszych sześciu płyt. Sposób, w jaki to robię, ma pokazać, jakie są moje motywacje. Artyści powinni mieć prawa do własnej pracy z tak wielu powodów, ale ten najbardziej oczywisty jest taki, że artysta naprawdę zna to dzieło" - napisała na Instagramie.

Taylor Swift
Taylor SwiftTaylor SwiftGetty Images

Koncerty w Polsce

Tydzień temu serwis muzyczny Spotify ogłosił, że Amerykanka na tej platformie jest najczęściej odtwarzaną artystką 2023 roku. Jest też najczęściej wyszukiwaną osobą w internecie. Prywatnie spotyka się z futbolistą Travisem Kelcem. Gdy w czasie meczu siedzi na trybunach, odwraca uwagę od samego wydarzenia. Ludzie włączają transmisję, żeby zobaczyć to, jak kibicuje.

ZOBACZ TEŻ: Podsumowanie 2023 roku w Spotify. Numerem jeden Taylor Swift, w Polsce dominuje rap

Podczas jej koncertów w Seattle fani artystki wywołali wstrząsy zanotowane przez sejsmologów. "Swifties wywołali aktywność sejsmiczną odpowiadającą trzęsieniu ziemi o sile 2,3 w skali Richtera" - pisze "Time".

Trasa Eras Tour, w którą Swift ruszyła w marcu, składa się z aż 153 wydarzeń na całym świecie. To odpowiedź na ogromne zainteresowanie. - Jest bardzo mądra i oddana swoim fanom. Mówi, że wie, że ludzie mieli problemy ze zdobyciem biletów na jej koncert. Dla niej to oznacza, że będzie grać każdego wieczoru. Czasami na scenie jest przez 3,5 godziny lub dłużej. To dość wyczerpujące, prawda? Jednak za każdym razem daje z siebie absolutnie wszystko - podkreśla Conniff.

W większości miejsc artystka występuje po kilka razy. Polskę odwiedzi latem przyszłego roku. Na Stadionie Narodowym zagra aż trzykrotnie - trzy koncerty planowane są dzień po dniu - od 1 do 3 sierpnia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali, i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS