Taylor Swift, Lady Gaga, Kanye West czy Mel Gibson. Jaką rolę w wyborach w USA odgrywają celebryci?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wyborcza walka to także rywalizacja o poparcie znanych, wpływowych postaci ze świata biznesu czy popkultury. W tej kampanii głośno było o wielu przedstawicielach zwłaszcza tej drugiej grupy, którzy opowiadali się po którejś stronie. Kto ze znanych ludzi popierał Kamalę Harris, a kto Donalda Trumpa?

Cztery lata temu Lady Gaga nie tylko otwarcie poparła Joe Bidena. Podczas jego inauguracji przypadł jej nawet zaszczyt wykonania amerykańskiego hymnu. Słynna wokalistka konsekwentnie wspiera demokratów. Teraz, na ostatniej prostej kampanii, zachęcała do głosowania na Kamalę Harris. - Oddaję swój głos na kogoś, kto będzie prezydentem wszystkich Amerykanów. Dalej, Pensylwanio, przyszła twoja kolej. Kraj na ciebie liczy - mówiła ze sceny Lady Gaga.

Jednak Lady Gaga tylko otwiera imponującą listę celebrytów, którzy wsparli Harris. Inne głośne nazwiska to: Katy Perry, Oprah Winfrey, LeBron James, Harrison Ford, Taylor Swift, Arnold Schwarzenegger, Beyoncé, Jennifer Lopez, Julia Roberts, Eminem, Christina Aguilera, Leonardo DiCaprio, George Clooney, Matt Damon, Steven Spielberg i Bruce Springsteen.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: J.D. Vance nazwał Kamalę Harris "bezdzietną kociarą". Mocna reakcja aktorki: naprawdę nie mogę uwierzyć...

- Donald Trump kandyduje, by stać się amerykańskim tyranem. Nie rozumie tego kraju, jego historii ani tego, co znaczy być głęboko amerykańskim. I dlatego 5 listopada oddam swój głos na Kamalę Harris i Tima Walza. Wzywam wszystkich, którzy wierzą w amerykański styl życia, by dołączyli do mnie - przekonywał Bruce Springsteen.

- Kamala Harris będzie chronić twoje prawo do niezgadzania się z nią w kwestiach polityki lub idei, byśmy potem, jak robiliśmy to przez stulecia, mogli nad nimi debatować. Będziemy pracować razem i pójdziemy naprzód. Ten drugi facet żąda bezwarunkowej lojalności, mówi, że chce zemsty - podkreślał Harrison Ford.

Wyjątkowo ważną postacią w galaktyce gwiazd wspierających Harris jest Bad Bunny. Raper, może mniej znany w naszej części świata, jest bożyszczem Portorykańczyków, których głosy mogą okazać się decydujące, zwłaszcza w Pensylwanii. - Uwielbiam go, to mój ulubiony piosenkarz. Cieszę się, że odda głos na pierwszą kobietę prezydent - oceniła Maria Agosto, Amerykanka pochodzenia portorykańskiego.

Aktorka Christine Baranski wspiera kampanię wyborczą Kamali Harris
Aktorka Christine Baranski wspiera kampanię wyborczą Kamali HarrisTVN24

Kto wspiera Trumpa?

Ławka celebrytów popierających Donalda Trumpa jest dużo krótsza. Otwiera ją miliarder Elon Musk. Swój głos na kandydata republikanów chcą oddać Kanye West czy Mel Gibson. Częstym gościem na wiecach Trumpa jest Hulk Hogan.

Przy okazji wyborów Ameryka znów zadaje sobie pytanie, czy poparcie celebrytów dla konkretnego kandydata ma przełożenie na jego popularność wśród wyborców. Według międzynarodowej firmy badawczej YouGov 11 procent Amerykanów przyznaje, że znana osoba choć raz skłoniła ich do zmiany stanowiska w kwestii politycznej, a 7 procent przyznaje, że choć raz poparli kandydata pod wpływem znanej osoby.

Zaangażowanie celebrytów w kampanię może być jednak bronią obosieczną. Sztab wyborczy Trumpa zasugerował, że skoro wiceprezydent Harris otacza się gwiazdami muzyki i filmu, to znaczy, że potrzebuje "dodatkowej otoczki", bo wyborcy "dostrzegli jej głęboką niekompetencję i radykalizm".

ZOBACZ TEŻ: Harris czy Trump? Które gwiazdy na kogo zagłosują

Politycy bez poparcia celebrytów często zyskują, bo mogą przedstawić się wyborcom jako "kandydaci zwykłych ludzi". W prowadzeniu takiej narracji nie pomaga Trumpowi wsparcie najbogatszego człowieka świata. - Ameryka będzie nie tylko wspaniała. Ameryka osiągnie wyżyny, jakich nigdy wcześniej nie widziała. Przyszłość będzie niesamowita - mówił na jednym z wieców Trumpa Elon Musk. Czy zaangażowanie celebrytów w politykę pomaga czy szkodzi amerykańskiej demokracji? W tej kwestii zdania Amerykanów są mocno podzielone. W badaniu YouGov 20 procent respondentów odpowiedziało, że pomaga, 25 procent - że nie ma wpływu, a 33 procent - że szkodzi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: David Muse/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Niemiecka partia AfD przestaje pudrować swój przekaz. Alice Weidel - oficjalnie kandydatka AfD na kanclerza Niemiec - użyła po raz pierwszy publicznie słowa "remigracja", a jej partia rozesłała do mieszkańców Karlsruhe ulotki w formie "biletów deportacyjnych".

"Tylko remigracja może uratować Niemcy". AfD podkreśla w kampanii jedną kwestię: deportacji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS