Jest sparaliżowany od szyi w dół, może sterować awatarem. Niezwykły wynalazek szwajcarskich naukowców


Sparaliżowany po wypadku Samuel Kunz za pomocą myśli jest w stanie poruszać swoim awatarem w grze komputerowej. Opracowane przez szwajcarskich naukowców urządzenie, które zakłada się na głowę, odczytuje jego myśli i zamienia na komendy dla komputera. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

Po wypadku samochodowym Samuel Kunz został całkowicie sparaliżowany od szyi w dół. Choć trudno w to uwierzyć, dzięki niezwykłemu wynalazkowi szwajcarskich naukowców, Samuel może za pomocą swoich myśli poruszać awatarem w grze komputerowej.

- Każdego dnia staram się jeszcze bardziej. Wyobrażam sobie, jak poruszam palcami, stopami, a później wyobrażam sobie, że rozluźniam mięśnie. Już nic nie czuję, ale mojej głowie wciąż się wydaje, że może kontrolować ciało. W swojej głowie cały czas jestem w ruchu - mówi Kunz.

Samuel ma na głowie czepek ze specjalnymi elektrodami, które wychwytują impulsy z jego mózgu. Gdy Samuel myśli o tym, że jego awatar powinien skręcić w lewo, to elektrody wychwytują tę myśl w postaci impulsu nerwowego, przesyłają sygnał do specjalnego wzmacniacza, a stamtąd sygnał trafia do komputera. Dzięki specjalnemu algorytmowi komputer przelicza sygnał elektryczny na komendę, która zostaje wydana awatarowi występującemu w grze. - Potrzebujemy wzmacniacza i czepka z elektrodami, które wychwytują impulsy z mózgu. Te impulsy są bardzo, bardzo słabe, a sygnały wysyłane przez mięśnie są bardzo, bardzo silne. Musimy mieć pewność, że sygnały, które odbieramy i przetwarzamy, pochodzą wyłącznie z mózgu, a nie z mięśni - tłumaczy działanie urządzenia neurolog doktor Rea Lehner.

Nowa technologia

Naukowcom nie chodzi oczywiście o grę i rozrywkę, ale o opracowanie takiej technologii, która docelowo pozwoli sparaliżowanym pacjentom obsługiwać dużo bardziej skomplikowane urządzenia.

- Ludzka czaszka jest bardzo dobry izolatorem. To oczywiście dobrze, bo chroni mózg, ale jednocześnie ogranicza dostęp do impulsów, które chcemy odczytać. Myślę, że już wkrótce opracujemy technologię, która pozwoli na odbieranie sygnałów wprost z mózgu. Nie będziemy podłączać elektrod do czaszki, ale wszczepiać bezpośrednio do mózgu - przekonuje profesor Nicole Wenderoth. W 2016 roku w Zurychu odbyły się pierwsze w historii zawody, w których ścigali się pacjenci sterujący swoimi awatarami za pomocą myśli. W komputerową grę o nazwie "Brain Driver", czyli Kierowca Mózgu zagrało czterech zawodników. Komputerowy wyścig trwał cztery minuty. Zawody mają się ponownie odbyć w przyszłym roku.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

Jak nowy rząd - na czele z Donaldem Tuskiem - zmieni postrzeganie Polski w Brukseli? W grę wchodzi to, co bezcenne - pozycja Polski, ale i miliony złotych na inwestycje i rozwój. Z Adamem Szłapką, który będzie ministrem ds. europejskich, pracujemy niemal non stop - mówi Donald Tusk.

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS