Szczyt COP28. "To rozczarowujące, że odbywa się w ZEA, które są uzależnione od paliw kopalnych"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Katastrofa klimatyczna nabiera rozpędu. Naukowcy podkreślają, że nie ma czasu na obietnice, trzeba działać tu i teraz. Konieczne jest odejście od paliw kopalnych, które emitują ogromne ilości dwutlenku węgla. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbywa się szczyt klimatyczny, wokół którego narosło dużo kontrowersji.

Nad Sekwaną trwa wielka akcja sadzenia drzew. Mają one zapewnić mieszkańcom i turystom ulgę w czasie ekstremalnych upałów, z którymi Paryż - w obliczu postępującej katastrofy klimatycznej - boryka się coraz częściej. - Temperatura odczuwalna w tym małym lesie będzie o 4 stopnie Celsjusza niższa w stosunku do tej odczuwalnej w pozostałej części miasta - mówi Anne Hidalgo, mer Paryża.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że 2023 zapisze się jako najcieplejszy rok na świecie w historii pomiarów. Katastrofa klimatyczna, napędzana spalaniem paliw kopalnych, wpływa nie tylko na kondycję naszej planety, ale też na zdrowie. - W ciągu ostatnich dwóch dekad liczba zgonów spowodowanych upałami wśród osób powyżej 65. roku życia wzrosła o 75 procent. Każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera 7 milionów ludzi - wylicza Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia.

Zobacz także: 2023 najcieplejszym rokiem w historii. Listopad pobił wszelkie rekordy

Z raportu Global Carbon Budget - przygotowanego przez naukowców z ponad 90 ośrodków badawczych na całym świecie - wynika, że w tym roku emisje dwutlenku węgla pochodzące z paliw kopalnych osiągną rekordowy poziom. Do atmosfery trafi prawie 37 miliardów ton CO2.

- Musimy zrobić wszystko, co konieczne, żeby podążać za nauką. Do 2050 roku musimy osiągnąć zerową emisję. Do końca tej dekady emisje muszą zostać zredukowane o minimum 43 procent - podkreśla John Kerry, wysłannik USA ds. klimatu.

Debata dotycząca przyszłości paliw kopalnych toczy się na szczycie COP28 w Dubaju. Nie wiadomo, czy delegatom uda się osiągnąć porozumienie dotyczące stopniowego wycofywania ropy i gazu. Na odchodzenie od wszelkich paliw kopalnych emitujących CO2 naciska ponad 80 krajów. Przeciwnikami są główni producenci ropy i gazu, wśród nich między innymi Rosja oraz Arabia Saudyjska.

- Ludzkość znajduje się w ogromnym niebezpieczeństwie. COP28 jest dla nas testem. Sprawa jest prosta: jeśli zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie stopniowego wycofywania paliw kopalnych, odniesiemy sukces. Jeśli nie, będzie to porażka - wskazuje Al Gore, były wiceprezydent USA.

Kontrowersje wokół szczytu COP28

Pomimo rozwoju OZE dziś paliwa kopalne odpowiedzialne są za produkcję około 80 procent światowej energii. Przejścia na odnawialne źródła domagają się aktywiści obecni na szczycie klimatycznym.

- To rozczarowujące, że COP28 odbywa się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które są uzależnione od paliw kopalnych i naciskają na ich rozwój - zwraca uwagę Lorraine Chiponda, aktywistka klimatyczna.

Czytaj również: COP28. "Punkt zwrotny" czy "bla, bla, bla"? Rusza szczyt klimatyczny w Dubaju

Oliwy do ognia dolał przewodniczący COP28. Sułtan al-Dżaber, będący szefem firmy naftowej ADNOC, stwierdził, że za żądaniami stopniowego wycofywania paliw kopalnych nie stoją żadne podstawy naukowe. Później tłumaczył się ze swoich słów, twierdząc, że zostały one błędnie zinterpretowane. - To stwierdzenie zostało wyrwane z kontekstu, a jest szeroko rozpowszechniane. Szanuję naukę. Szanuję statystyki - zapewnia Sułtan al-Dżaber.

Przed szczytem BBC opublikowało dokument, z którego wynika, że Zjednoczone Emiraty Arabskie chciały wykorzystać COP28 do zawarcia umów naftowo-gazowych. Według informacji, na które powołuje się "The Guardian", w szczycie klimatycznym bierze udział co najmniej 2456 lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi.

Autorka/Autor:Justyna Kazimierczak

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS