Strefa Gazy jest niewiele większa od Krakowa. Dlaczego od lat jest to tak niebezpieczny region?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Strefa Gazy jest niewiele większa od Krakowa. Dlaczego od lat jest to tak niebezpieczny region?
Strefa Gazy jest niewiele większa od Krakowa. Dlaczego od lat jest to tak niebezpieczny region?
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Strefa Gazy jest niewiele większa od Krakowa. Dlaczego od lat jest to tak niebezpieczny region?Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trudno o bardziej wybuchowy region niż Strefa Gazy. Od czasu powstania państwa Izrael konflikt o ten skrawek ziemi tli się nieustannie. To nierówna walka, bo Izrael, wykorzystując swoją przewagę, od lat kontrolował i uzależniał enklawę. W takim środowisku dorastały całe pokolenia Palestyńczyków. Dlatego głosy radykałów z terrorystycznego Hamasu znalazły tu łatwą pożywkę. 

Powierzchnia Strefy Gazy wynosi 365 kilometrów kwadratowych, czyli niewiele więcej niż powierzchnia Krakowa. Na tym obszarze mieszkają ponad dwa miliony osób, połowa to dzieci. Gęstość zaludnienia jest tam jedną z najwyższych na świecie. Przez stulecia te ziemie znajdowały się pod panowaniem Imperium Osmańskiego, a później Egiptu.

Po pierwszej wojnie światowej, decyzją Ligi Narodów, na terenie między innymi Gazy, władzę stanowili Brytyjczycy w ramach Brytyjskiego Mandatu Palestyny. Gdy w 1948 roku Izrael ogłosił niepodległość, sąsiednie państwa arabskie nie uznały tej decyzji i rozpoczęły wojnę. W wyniku zawartego rozejmu Strefa Gazy przypadła Egiptowi i w kolejnych latach z terenów Izraela napłynęły tam rzesze palestyńskich uchodźców. Mimo obowiązujących porozumień regularnie dochodziło do wzajemnych ataków. W czerwcu 1967 roku, podczas wojny sześciodniowej, Strefa Gazy znalazła się pod okupacją Izraela. Na fali szybkiego, zdecydowanego zwycięstwa Izraelczycy utworzyli na terenie strefy 21 swoich osiedli. Napięcie i wybuchy przemocy właściwie nigdy nie ustawały.

Burzliwa historia

Do gwałtownego nasilenia przemocy doszło podczas pierwszej intifady, czyli powstania Palestyńczyków przeciwko izraelskiej okupacji. O nieustającym rozlewie krwi premier Icchak Rabin powiedział, że chciałby, aby Strefa Gazy spłynęła do morza, ale to niemożliwe, więc trzeba znaleźć inne rozwiązanie.

W 1993 roku Rabin i Jaser Arafat, lider Organizacji Wyzwolenia Palestyny, podpisali słynne porozumienia z Oslo, które miały zagwarantować pokój i stały się podstawą do utworzenia Autonomii Palestyńskiej. Izrael kontrolował Gazę przez 38 lat. W 2005 roku, decyzją premiera Ariela Szarona, Izraelczycy wycofali ze Strefy swoje siły oraz ewakuowali osadników. Rok później wybory w Gazie wygrał Hamas - polityczno-militarna organizacja terrorystyczna, która do dziś sprawuje tam władzę. Właśnie z terenów Gazy Hamas wyprowadza dziś ataki. Od 2007 roku Strefa Gazy jest przez Izrael objęta blokadą. To Tel Awiw dostarcza tam żywność, prąd i wodę. To strategiczna kontrola i zależność. Z powodu zanieczyszczenia i zasolenia aż 90 procent wód gruntowych nie nadaje się tam do picia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS