Ma 34 lata, pochodzi z rodziny homoseksualnej. Sanna Marin we wtorek ma zostać premierem


Socjaldemokratyczna Partia Finlandii, która stoi na czele większości parlamentarnej, zgłosiła, że jej kandydatem na szefa rządu jest 34-letnia Sanna Marin. Wiceprzewodnicząca centrolewicowego ugrupowania wygrała wewnątrzpartyjne wybory. Obecny fiński premier Antti Rinne podał się do dymisji po dwutygodniowym strajku pracowników poczty.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18:30 i 20:20 w TVN24 BiS.

Sanna Marin ma 34 lata i imponujące CV. Ukończyła prawo administracyjne, zna trzy języki obce (szwedzki, angielski i niemiecki), trenowała piłkę nożną i koszykówkę. W wieku 27 lat została przewodniczącą rady miasta Tampere. W 2015 roku została posłanką z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP).

Od dwóch lat pełni funkcję wiceprzewodniczącej SDP. Od czerwca jest ministrem transportu i komunikacji. Teraz wszystko wskazuje na to, że zostanie premierem Finlandii. - Ubiegły tydzień był wyjątkowy, ale teraz musimy patrzeć w przyszłość - mówi.

Sanna Marin - najmłodsza premier na świecie

Sanna Marin na stanowisku premiera zastąpi 57-letniego lidera Socjaldemokratycznej Partii Finlandii. Antti Rinne 3 grudnia podał się do dymisji.

- Mam nadzieję, że Sanna Marin i jej rząd będą mieli dobre i spokojne warunki do pracy, bo przez ostatnie pół roku sytuacja polityczna w Finlandii była trochę "turbulent" - komentuje Tuomas Asunmaa ze Skandynawsko-Polskiej Izby Handlowej.

Sanna Marin będzie najmłodszą szefową rządu w historii Finlandii, ale też najmłodszą spośród obecnie urzędujących szefów rządów na świecie. - Jest kompetentna, zdyscyplinowana i jest pewna tego, co chce osiągnąć. Nie sądzę, żeby czuła kompleksy. A to, jak będą traktowali ją mężczyźni w polityce, będzie świadczyło tylko o ich klasie i kompetencjach - uważa Katarzyna Pawlikowska, ekspertka do spraw zachowań społecznych i konsumenckich kobiet.

Sama Marin o swoim młodym jak na szefa rządu wieku mówić nie chce. "Nigdy nie myślałam o moim wieku ani płci. Myślę o powodach, dla których zainteresowałam się polityką i o tych sprawach, dzięki którym zdobyliśmy zaufanie elektoratu" - oświadczyła.

Sanna Marin pochodzi z rodziny homoseksualnej. Była wychowywana przez swoją matkę i jej partnerkę. Od lat mieszka z ojcem swojej niespełna dwuletniej córeczki Emmy.

Kobieca koalicja

Marin opowiada się przeciwko wejściu Finlandii do NATO, jest zwolenniczką stopniowego wycofywania ze sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi, a w przemówieniach wielokrotnie podkreślała, jak ważną rolę w jej życiu odegrało państwo opiekuńcze, nastawione na rozwiązywanie problemów społecznych.

- Dziś wszystkie partie koalicji rządowej zaangażowały się w program dobrego rządzenia, który wspólnie opracowaliśmy w czerwcu. Teraz potrzebne są nie tylko słowa, ale przede wszystkim czyny, i to wszystkich partii koalicyjnych. Drodzy przyjaciele, zacznijmy wspólną pracę na rzecz społeczeństwa zrównoważonego pod względem społecznym, gospodarczym i środowiskowym - powiedziała, wygłaszając przemówienie dla członków SDP.

Nowa premier stanie na czele centrolewicowej koalicji złożonej z pięciu partii kierowanych przez kobiety w wieku od 32 do 55 lat.

- Nowa fala młodych, bardzo aktywnych, bardzo ambitnych, bardzo dobrze wykształconych kobiet i niezwykle kompetentnych. To jest kwestia kilku lat, kiedy one zaczną zmieniać świat - uważa Pawlikowska.

- Jesteśmy dumni, że mamy taką młodą kobietę jako premiera. To jest nowa sytuacja, ale myślę, że jesteśmy w dobrych rękach - mówi Asunmaa.

Marin czeka na zatwierdzenie kandydatury przez parlament i otrzymanie nominacji z rąk prezydenta. Nowy rząd ma zostać powołany we wtorek.

Autor: Milena Bobrowska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS