Przeciwnicy prawicy z całej Europy protestowali w Madrycie. "Trzeba się zmobilizować, nie dać wygrać faszystom, ocalić demokrację"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W dniach 6-9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Mogą się okazać jednymi z najważniejszych w historii. To od ich wyników zależy, czy najsilniejszy głos w Europie będzie należeć do partii demokratycznych, czy do skrajnie prawicowych. Te ostatnie, zwłaszcza we Francji, zaczynają bardzo zyskiwać w sondażach, a ich liderzy już stoją na czele rządów we Włoszech czy na Węgrzech.

Do Madrytu zjechała w weekend nie tylko skrajna prawica z całej Europy, ale i jej przeciwnicy. Zebrali się pod hasłem: "Nie dla faszyzmu". Największym zainteresowaniem hiszpańskich dziennikarzy cieszył się Franek Broda, aktywista na rzecz praw osób LGBTQ+, prywatnie siostrzeniec Mateusza Morawieckiego.

- Chcę, żeby on i jego faszystowscy przyjaciele przegrali 9 czerwca. No pasaran! - tak publicznie mówił o swoim wujku Franek Broda.

"No pasaran!" - to zawołanie antyfaszystów z czasów wojny domowej w Hiszpanii. Dosłownie oznacza "Nie przejdą". Pierwszą nadarzającą się okazją, by powiedzieć "no pasaran" skrajnej prawicy, są według uczestników protestu eurowybory.

- Przekaz jest taki, że trzeba się zmobilizować, nie dać wygrać faszystom, ocalić demokrację - mówił Franek Broda.

Czy Francuzi przestali kochać Unię Europejską?

Do Madrytu na zjazd populistycznej partii Vox zjechały najważniejsze postaci europejskiej skrajnej prawicy: premier Włoch Giorgia Meloni, premier Węgier Viktor Orban i chyba najgłośniej oklaskiwana - Francuzka Marine Le Pen.

- Uczyńmy 9 czerwca pierwszym dniem odrodzenia Europy. Nie mogę się doczekać 9 czerwca! Niech żyje partia Vox, niech żyje Hiszpania, niech żyje Francja i niech żyje prawdziwa Europa! - mówiła Marine Le Pen w Madrycie.

Marine Le Pen wzbudziła w stolicy Hiszpanii podziw, bo we francuskich sondażach jej partia osiąga już dwukrotnie lepszy wynik niż siły wspierane przez prezydenta Emmanuela Macrona.

ZOBACZ TEŻ: "Kluczowa" rola Parlamentu Europejskiego. Jak czerwcowe wybory mogą wpłynąć na przyszłość UE

- Czy Francuzi przestali kochać Unię Europejską? - pyta retorycznie francuskie radio publiczne. Przytacza kilka argumentów:

"Tylko 41 procent Francuzów uważa, że członkostwo w Unii Europejskiej to dobra rzecz". "Odsetek osób, które twierdzą, że Unia Europejska ma negatywny wpływ na ich życie, wzrósł w ciągu trzech lat z 27 procent do 37 procent". "Skrajna prawica przedstawia Unię jak elitarną instytucję, która ułatwia masową imigrację, działa w interesie wielkiego biznesu, a nie zwykłych ludzi". "Instytucje unijne są często postrzegane jako ogromna machina, tworząca jedynie normy i regulacje".

Co mówią sondaże przed wyborami europejskimi?

Podobną narrację antyeuropejscy populiści prowadzą na całym kontynencie, ale nie wszędzie przynosi ona podobne efekty. Według ogólnoeuropejskich sondaży trzema największymi frakcjami po eurowyborach nadal będą chadecy, socjaliści i liberałowie. Skrajna prawica i eurosceptycy zajmą czwarte i piąte miejsce.

To dobre wiadomości na przykład dla Kijowa. Bo zwłaszcza Viktor Orban, Marine Le Pen i Alternatywa dla Niemiec uchodzą za siły proputinowskie.

Uczestników zjazdu w Madrycie przed zagrożeniem ze strony Rosji przestrzegał co prawda w nagranym przemówieniu Mateusz Morawiecki, ale trudno przypuszczać, by ktokolwiek pod jego wpływem nagle zmienił zdanie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS