Przeciwnicy prawicy z całej Europy protestowali w Madrycie. "Trzeba się zmobilizować, nie dać wygrać faszystom, ocalić demokrację"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W dniach 6-9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Mogą się okazać jednymi z najważniejszych w historii. To od ich wyników zależy, czy najsilniejszy głos w Europie będzie należeć do partii demokratycznych, czy do skrajnie prawicowych. Te ostatnie, zwłaszcza we Francji, zaczynają bardzo zyskiwać w sondażach, a ich liderzy już stoją na czele rządów we Włoszech czy na Węgrzech.

Do Madrytu zjechała w weekend nie tylko skrajna prawica z całej Europy, ale i jej przeciwnicy. Zebrali się pod hasłem: "Nie dla faszyzmu". Największym zainteresowaniem hiszpańskich dziennikarzy cieszył się Franek Broda, aktywista na rzecz praw osób LGBTQ+, prywatnie siostrzeniec Mateusza Morawieckiego.

- Chcę, żeby on i jego faszystowscy przyjaciele przegrali 9 czerwca. No pasaran! - tak publicznie mówił o swoim wujku Franek Broda.

"No pasaran!" - to zawołanie antyfaszystów z czasów wojny domowej w Hiszpanii. Dosłownie oznacza "Nie przejdą". Pierwszą nadarzającą się okazją, by powiedzieć "no pasaran" skrajnej prawicy, są według uczestników protestu eurowybory.

- Przekaz jest taki, że trzeba się zmobilizować, nie dać wygrać faszystom, ocalić demokrację - mówił Franek Broda.

Czy Francuzi przestali kochać Unię Europejską?

Do Madrytu na zjazd populistycznej partii Vox zjechały najważniejsze postaci europejskiej skrajnej prawicy: premier Włoch Giorgia Meloni, premier Węgier Viktor Orban i chyba najgłośniej oklaskiwana - Francuzka Marine Le Pen.

- Uczyńmy 9 czerwca pierwszym dniem odrodzenia Europy. Nie mogę się doczekać 9 czerwca! Niech żyje partia Vox, niech żyje Hiszpania, niech żyje Francja i niech żyje prawdziwa Europa! - mówiła Marine Le Pen w Madrycie.

Marine Le Pen wzbudziła w stolicy Hiszpanii podziw, bo we francuskich sondażach jej partia osiąga już dwukrotnie lepszy wynik niż siły wspierane przez prezydenta Emmanuela Macrona.

ZOBACZ TEŻ: "Kluczowa" rola Parlamentu Europejskiego. Jak czerwcowe wybory mogą wpłynąć na przyszłość UE

- Czy Francuzi przestali kochać Unię Europejską? - pyta retorycznie francuskie radio publiczne. Przytacza kilka argumentów:

"Tylko 41 procent Francuzów uważa, że członkostwo w Unii Europejskiej to dobra rzecz". "Odsetek osób, które twierdzą, że Unia Europejska ma negatywny wpływ na ich życie, wzrósł w ciągu trzech lat z 27 procent do 37 procent". "Skrajna prawica przedstawia Unię jak elitarną instytucję, która ułatwia masową imigrację, działa w interesie wielkiego biznesu, a nie zwykłych ludzi". "Instytucje unijne są często postrzegane jako ogromna machina, tworząca jedynie normy i regulacje".

Co mówią sondaże przed wyborami europejskimi?

Podobną narrację antyeuropejscy populiści prowadzą na całym kontynencie, ale nie wszędzie przynosi ona podobne efekty. Według ogólnoeuropejskich sondaży trzema największymi frakcjami po eurowyborach nadal będą chadecy, socjaliści i liberałowie. Skrajna prawica i eurosceptycy zajmą czwarte i piąte miejsce.

To dobre wiadomości na przykład dla Kijowa. Bo zwłaszcza Viktor Orban, Marine Le Pen i Alternatywa dla Niemiec uchodzą za siły proputinowskie.

Uczestników zjazdu w Madrycie przed zagrożeniem ze strony Rosji przestrzegał co prawda w nagranym przemówieniu Mateusz Morawiecki, ale trudno przypuszczać, by ktokolwiek pod jego wpływem nagle zmienił zdanie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS