Polityka Orbana uderzyła w węgierskich studentów. Zostali odcięci od programu Erasmus

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Polityka Orbana uderzyła w węgierskich studentów. Zostali oni odcięci od programu Erasmus
Polityka Orbana uderzyła w węgierskich studentów. Zostali oni odcięci od programu Erasmus
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Polityka Orbana uderzyła w węgierskich studentów. Zostali oni odcięci od programu ErasmusJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Programy edukacyjne i badawcze - Erasmus Plus i Horyzont Europa - zostały dla Węgier wstrzymane. Protesty rządu w Budapeszcie na nic się zdały - decyzję podtrzymał właśnie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jeszcze kilka lat temu węgierscy studenci zachwalali korzyści płynące z udziału w unijnym programie Erasmus. - Możesz uczyć się, podróżować, brać udział w warsztatach, możesz zostać wolontariuszem. Erasmus może dać ci inspirację, która wpłynie na kształt twojej przyszłości. Zatem zrób to - mówiła w 2019 roku Dori Baktai, studentka z Węgier.

Dziś młodzi Węgrzy cierpią przez działania swojego rządu. Na początku roku Komisja Europejska wykluczyła węgierskie uczelnie publiczne z unijnych programów edukacyjnych i badawczych - Erasmus Plus i Horyzont Europa. Powód to ryzyko defraudacji. Zgodnie z przyjętymi w ostatnich latach przepisami węgierskie uczelnie są prowadzone przez fundacje, a w ich radach zasiadają politycy Fideszu, czyli partii rządzącej. - Mamy zastrzeżenia dotyczące konfliktu interesów ze względu na udział polityków oraz związanego z tym braku przejrzystego wydatkowania funduszy publicznych - wyjaśniał w styczniu 2023 roku Eric Mamer, rzecznik Komisji Europejskiej.

W maju kilka węgierskich uczelni pozwało Komisję Europejską. Uniwersytet w Debreczynie złożył wniosek o natychmiastowe zawieszenie postanowień Brukseli. Teraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że decyzja Komisji pozostaje w mocy. Przed pandemią, która zawiesiła programy wymiany studenckiej, z unijnych programów edukacyjnych korzystało na Węgrzech ponad 20 tysięcy osób rocznie - nie tylko studenci, ale także wykładowcy i uczniowie szkół średnich. Najpopularniejszymi kierunkami wymian były Niemcy, Hiszpania i Włochy. Unia Europejska wydawała na ten cel około 40 milionów euro rocznie.

01.05.2023 | Węgry z najwyższą inflacją w UE. Rząd Orbana za wzrost cen wini Brukselę
01.05.2023 | Węgry z najwyższą inflacją w UE. Rząd Orbana za wzrost cen wini BrukselęJacek Tacik | Fakty TVN

Brak argumentów

Kilka tygodni temu próbę obrony Węgier podjęła specjalna delegacja rządu Viktora Orbana. Racjonalnych argumentów nie było, była za to gra na emocjach. Komisja Europejska została oskarżona o stosowanie podwójnych standardów. Europosłanka Kinga Gal powiedziała, że niedopuszczalne jest to, by Bruksela, która szantażuje węgierski rząd za jego pokojowe, antyimigracyjne i antygenderowe stanowisko, karała niewinny świat akademicki. Rząd Orbana przemilczał fakt, że Komisja Europejska podjęła działania, bo zastrzeżenia co do procedur zarządzania publicznymi uczelniami na Węgrzech w grudniu 2022 roku wyrazili ministrowie finansów krajów członkowskich Unii, a więc argument o uprzedzonych eurokratach z Brukseli nie ma racji bytu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Co to znaczy, że Julia Przyłębska rezygnuje z funkcji? Dla bacznych obserwatorów to oczywisty ruch, bo w ten sposób uzyska wpływ na wybór nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Jej kadencja kończy się 9 grudnia - co warto z niej zapamiętać oprócz tego, że była towarzyskim odkryciem Jarosława Kaczyńskiego?

Julia Przyłębska zrezygnowała z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci tłumaczą, dlaczego to zrobiła

Julia Przyłębska zrezygnowała z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci tłumaczą, dlaczego to zrobiła

Źródło:
Fakty TVN

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Aż 78 procent Polek odczuwa lęk przed nieznajomym mężczyzną. Niemal co druga kobieta doświadczyła molestowania werbalnego, a co trzecia - fizycznego. To statystyki z badania przeprowadzonego przez Fundację SEXED.pl. Okazuje się, że wiele osób, w szczególności kobiety, zmaga się z permanentnym poczuciem zagrożenia. Fundacja, w odpowiedzi na te wstrząsające dane, rusza z nową kampanią promującą antyprzemocową linię pomocy - 720 720 020.

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są młodzi, zdolni i pracowici. Na szczęście także zauważeni i docenieni. Polska drużyna uczniów szkół ponadpodstawowych wygrała prestiżowe Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way". W zwycięskiej ekipie są między innymi dwaj reprezentanci z Gdyni - Jakub Pieczonka i Krzysztof Karwik.

Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"

Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To było dosyć żenujące widowisko, no, ale chyba w sumie nie ma żadnych innych argumentów na obronę immunitetu Zbigniewa Ziobry, jak odwracanie kota ogonem - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic z klubu Lewicy o przebiegu posiedzenia sejmowej komisji regulaminowej w sprawie Ziobry. Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że ziobryści "wykonali plan", który mieli na to posiedzenie.

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

Źródło:
TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Wszystko wskazuje na to, że 4 grudnia premier Francji Michel Barnier najprawdopodobniej przegra głosowanie w parlamencie i w sprawie budżetu, i w sprawie wotum nieufności. Nikt nie chce podpisać się pod cięciami, które zaproponował rząd. A Francja musi ciąć wydatki, bo już w tej chwili jest jednym z najbardziej zadłużonych krajów Europy. Jeśli prezydentowi nie uda się znaleźć nowego premiera - sam może przejąć kompetencje szefa rządu.

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS