Polityka Orbana uderzyła w węgierskich studentów. Zostali odcięci od programu Erasmus

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Polityka Orbana uderzyła w węgierskich studentów. Zostali oni odcięci od programu Erasmus
Polityka Orbana uderzyła w węgierskich studentów. Zostali oni odcięci od programu Erasmus
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Polityka Orbana uderzyła w węgierskich studentów. Zostali oni odcięci od programu ErasmusJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Programy edukacyjne i badawcze - Erasmus Plus i Horyzont Europa - zostały dla Węgier wstrzymane. Protesty rządu w Budapeszcie na nic się zdały - decyzję podtrzymał właśnie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jeszcze kilka lat temu węgierscy studenci zachwalali korzyści płynące z udziału w unijnym programie Erasmus. - Możesz uczyć się, podróżować, brać udział w warsztatach, możesz zostać wolontariuszem. Erasmus może dać ci inspirację, która wpłynie na kształt twojej przyszłości. Zatem zrób to - mówiła w 2019 roku Dori Baktai, studentka z Węgier.

Dziś młodzi Węgrzy cierpią przez działania swojego rządu. Na początku roku Komisja Europejska wykluczyła węgierskie uczelnie publiczne z unijnych programów edukacyjnych i badawczych - Erasmus Plus i Horyzont Europa. Powód to ryzyko defraudacji. Zgodnie z przyjętymi w ostatnich latach przepisami węgierskie uczelnie są prowadzone przez fundacje, a w ich radach zasiadają politycy Fideszu, czyli partii rządzącej. - Mamy zastrzeżenia dotyczące konfliktu interesów ze względu na udział polityków oraz związanego z tym braku przejrzystego wydatkowania funduszy publicznych - wyjaśniał w styczniu 2023 roku Eric Mamer, rzecznik Komisji Europejskiej.

W maju kilka węgierskich uczelni pozwało Komisję Europejską. Uniwersytet w Debreczynie złożył wniosek o natychmiastowe zawieszenie postanowień Brukseli. Teraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że decyzja Komisji pozostaje w mocy. Przed pandemią, która zawiesiła programy wymiany studenckiej, z unijnych programów edukacyjnych korzystało na Węgrzech ponad 20 tysięcy osób rocznie - nie tylko studenci, ale także wykładowcy i uczniowie szkół średnich. Najpopularniejszymi kierunkami wymian były Niemcy, Hiszpania i Włochy. Unia Europejska wydawała na ten cel około 40 milionów euro rocznie.

01.05.2023 | Węgry z najwyższą inflacją w UE. Rząd Orbana za wzrost cen wini Brukselę
01.05.2023 | Węgry z najwyższą inflacją w UE. Rząd Orbana za wzrost cen wini BrukselęJacek Tacik | Fakty TVN

Brak argumentów

Kilka tygodni temu próbę obrony Węgier podjęła specjalna delegacja rządu Viktora Orbana. Racjonalnych argumentów nie było, była za to gra na emocjach. Komisja Europejska została oskarżona o stosowanie podwójnych standardów. Europosłanka Kinga Gal powiedziała, że niedopuszczalne jest to, by Bruksela, która szantażuje węgierski rząd za jego pokojowe, antyimigracyjne i antygenderowe stanowisko, karała niewinny świat akademicki. Rząd Orbana przemilczał fakt, że Komisja Europejska podjęła działania, bo zastrzeżenia co do procedur zarządzania publicznymi uczelniami na Węgrzech w grudniu 2022 roku wyrazili ministrowie finansów krajów członkowskich Unii, a więc argument o uprzedzonych eurokratach z Brukseli nie ma racji bytu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS