"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Politico uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku
Politico uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Politico uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym rokuJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jeśli Donald Trump będzie chciał zadzwonić do Europy, to wykręci jej numer. Giorgia Meloni - premier Włoch - została uznana przez magazyn "Politico" najbardziej wpływowym politykiem nadchodzącego roku. Prognoza redakcji jest autorska i wskazuje listę europejskich polityków, od których zależeć będzie kierunek, w jakim podąży kontynent. Są na niej pozytywni i negatywni bohaterowie. W zestawieniu "Class of 2025" jest też aż czterech polityków z Polski.

Najpotężniejsza osoba Europy jeszcze stosunkowo niedawno była postacią marginalną. "Politico", przedstawiając sylwetkę Giorgii Meloni, napisało:

"W niecałą dekadę liderka prawicowej partii Bracia Włosi przeszła długą drogę. Na początku była dyskredytowana jako skrajnie nacjonalistyczna wariatka, potem została wybrana na premier Włoch, a teraz ugruntowała pozycję jako kluczowa postać, z którą Bruksela i Waszyngton mogą prowadzić interesy".

Liderka ugrupowania, które wywodzi się w prostej linii od Benito Mussoliniego, dziś podkreśla wagę wartości demokratycznych.

- Zasadami kardynalnymi są wolność, równość między narodami, demokracja i solidarność. Jest coś, co wykracza poza zwykłą współpracę między narodami. To świadomość życia w trudnym świecie, odpowiedzialność, jaką to narzuca, siła idei i odwaga potrzebna do obrony tych idei - powiedziała premier Włoch.

Giorgia Meloni otwiera listę 28 osób, które zdaniem "Politico" będą miały największy wpływ na rzeczywistość w nadchodzącym roku. Są podzieleni na trzy kategorie: ludzi czynu, zakłócaczy i marzycieli. Autorzy zestawienia nie oceniają polityków w kategorii dobra lub zła.

Polacy na liście "Politico"

W zestawieniu "ludzi czynu" na pierwszym miejscu jest Ursula von der Leyen, na drugim - Władimir Putin, a na trzecim - Donald Tusk.

Polski premier został określony mianem "bastionu", bo "jest człowiekiem, który najlepiej nadaje się do powstrzymania fali populizmu" i "można liczyć na to, że będzie jednym z najsilniejszych głosów opowiadających się po stronie Kijowa i stanowczej odpowiedzi na agresję Kremla".

CZYTAJ TAKŻE: Aż czterech Polaków w gronie "najbardziej wpływowych osób w Europie"

"Egzekutor" - takim mianem został nazwany unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin (piąte miejsce na liście "ludzi czynu"). "To człowiek, któremu Ursula von der Leyen powierzyła zadanie utrzymania w ryzach źle zachowujących się rządów krajowych. Jego misją jest wykorzystanie siły portfela do wywierania presji na kraje unijne, aby przeprowadziły niezbędne reformy wewnętrzne, i karanie wszelkich odstępstw od demokracji poprzez odcięcie funduszy".

W kategorii "zakłócaczy" bądź - jak kto woli - innowatorów lub prekursorów na trzecim miejscu pojawił się Rafał Trzaskowski jako "człowiek, który może przewrócić karty historii" W uzasadnieniu czytamy: "Jeśli Rafał Trzaskowski wygra przyszłoroczne wybory prezydenckie w Polsce, jego zwycięstwo zakończy trwającą od dekady dominację nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość w kraju, kierując go na bardziej postępową i znacznie bardziej przyjazną Unii Europejskiej ścieżkę".

W kategorii "marzyciele" Radosław Sikorski (szóste miejsce) dostał pseudonim "waszyngtończyk", ponieważ "w chwili gdy w Paryżu i Berlinie panuje polityczne zamieszanie, polski minister spraw zagranicznych jest człowiekiem, którego zadaniem jest zapewnienie, że centrowi politycy z Europy będą nadal rozmawiać z Waszyngtonem, w czasie gdy druga administracja Donalda Trumpa przejmuje władzę w Stanach Zjednoczonych”.

Wśród 28 najbardziej wpływowych osób w Europie znalazło się 18 mężczyzn i 10 kobiet, to jest sześcioro Niemców, czterech Polaków, troje Hiszpanów, po dwóch obywateli Francji, Włoch i Węgier. Człowiekiem spoza Europy jest Argentyńczyk, papież Franciszek.

W ubiegłym roku cały ranking wygrał Donald Tusk.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: FILIPPO ATTILI/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS