Rządzący wciąż bagatelizują aferę wizową. "Gdyby pan Rau nie był jedynką, to pewnie byłby odwołany"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Rządzący wciąż bagatelizują aferę wizową. "Ta władza jest bardzo pazerna, bardzo chciwa i bardzo nienażarta"
Rządzący wciąż bagatelizują aferę wizową. "Ta władza jest bardzo pazerna, bardzo chciwa i bardzo nienażarta"
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
Rządzący wciąż bagatelizują aferę wizową. "Gdyby pan Rau nie był jedynką, to pewnie byłby odwołany"Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał w sobotę, że nie ma afery wizowej. Minister Zbigniew Rau również powtarza, że nie ma żadnej afery. On sam nie czuje się współwinny. Tym bardziej nie rozważa dymisji.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau nie ma sobie nic do zarzucenia w sprawie afery wizowej i zapewnia, że nie czuje się współwinny oraz że nie rozważa dymisji. Zbigniew Rau przebywa w Nowym Jorku na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, ale podobnie jak wszyscy politycy Zjednoczonej Prawicy w kraju, powtarza, że żadnej afery nie ma, bo spośród niemal dwóch milionów wiz, które w ciągu ostatnich 30 miesięcy wydało MSZ, prokuratura oficjalnie kwestionuje prawidłowość wydania 268 z nich. - To jest jedna dziesiąta promila - dodaje minister.

Opozycja wskazuje na sam mechanizm korupcyjny przy wydawaniu wiz mieszkańcom krajów innych niż Ukraina i Białoruś, a to dotyczy ponad 250 tysięcy wiz. Sami posłowie nie znają skali nieprawidłowości. - Jeżeli to jest nawet skala 1 procenta, 10 procent, to są gigantyczne pieniądze, jeżeli mówimy o kilkudziesięciu tysiącach euro. Ktoś z tego procederu korzystał, a ta władza, jak powiedziałem, jest bardzo pazerna, bardzo chciwa i bardzo nienażarta - komentuje Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej.

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro deklaruje, że "sprawy" sprzedaży wiz "nie bagatelizuje", czego wyrazem mają być wnioski o areszt do prokuratury, ale jednocześnie całą sprawę nazywa "aferką".

CZYTAJ WIĘCEJ: Opozycja chce "rozliczyć" aferę wizową. Polityk PiS mówi o potrzebie "rąk do pracy"

Hołownia o aferze wizowej: rozliczymy ją do ostatniej wizy
Hołownia o aferze wizowej: rozliczymy ją do ostatniej wizyTVN24

Kwestia wyborów?

Zbigniew Rau wciąż otwiera listę wyborczą PiS w okręgu łódzkim i właśnie w Łodzi na debatę z nim czekał w poniedziałek kandydujący z pierwszego miejsca listy KO Dariusz Joński. Między innymi po to, by zapytać o aferę wizową. - Część kupowanych wiz za łapówkę przed tymi ambasadami bez sprawdzania i kontroli tych ludzi, którzy przyjeżdżali, powoduje, że ciężko, żebyśmy się czuli dzisiaj bezpiecznie, bo nie wiemy, kogo zaprosił tutaj - tłumaczy Joński.

O mandat w jednym okręgu ze Zbigniewem Rauem powalczy też Tomasz Trela z Lewicy, który chociaż czeka na debatę z ministrem spraw zagranicznych, to uważa, że Zbigniew Rau honorowo powinien podać się do dymisji. - Wiemy - i to jest wiedza nieoficjalna - że gdyby pan Rau nie był jedynką, to pewnie byłby odwołany. Kaczyński nie chce takiego blamażu, bo wtedy miejsce pierwsze byłoby puste, czyli lista PiS-u zaczęłaby się od miejsca drugiego, więc pewnie nie będzie ani dymisji szefa MSZ-u, ani wycofania z listy wyborczej - spekuluje Tomasz Trela.

CZYTAJ WIĘCEJ: Afera wizowa. Co wiemy do tej pory?

Na razie w związku z aferą wizową stanowisko stracił wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk i dyrektor biura prawnego Jakub Osajda, a polski MSZ wszczął kontrole we wszystkich konsulatach. - Nie mieści mi się w głowie, z czym mamy jechać do Europy i załatwiać nasze rzeczy, jeżeli w polskim rządzie na różnych szczeblach, musimy jeszcze wyjaśnić jakich, kwitł przemyt ludzi za pieniądze. Przecież takie rzeczy, jak się zdarzają nawet w najbardziej odległym kraju, lecą rządy - podkreśla Szymon Hołownia, Polska 2050, Trzecia Droga.

Prokuratura wciąż prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy wydawaniu polskich wiz.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS