Rosja zbroi obwód kaliningradzki. Przybył nowy okręt desantowy, w planach nowe rakiety

Rosja zbroi obwód kaliningradzki. Przybył nowy okręt desantowy, w planach nowe rakiety
Rosja zbroi obwód kaliningradzki. Przybył nowy okręt desantowy, w planach nowe rakiety
Andrzej Zaucha | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Rosja zbroi obwód kaliningradzki. Przybył nowy okręt desantowy, w planach nowe rakietyAndrzej Zaucha | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obwód kaliningradzki staje się coraz silniej uzbrojony. Do służby wchodzi właśnie najnowszy okręt desantowy Floty Bałtyckiej, który ma stacjonować w bazie w Bałtyjsku. To tylko jeden przykład. W planach są nowe rakiety do zwalczania okrętów, a w przyszłym roku w obwodzie kaliningradzkim mają pojawić się nowa dywizja zmechanizowana oraz baterie wyrzutni rakietowych Bastion.

Obwód kaliningradzki już teraz naszpikowany jest wojskiem jak mało który obszar w Rosji. Nazywa się go czasami "niezatapialnym lotniskowcem" lub twierdzą otoczoną przez państwa wchodzące w skład NATO, które według rosyjskich władz jest groźne i wrogie. Dlatego oddziałów i broni będzie u polskich granic jeszcze więcej.

Trzynaście czołgów lub 30 transporterów opancerzonych, a także ich załogi i oddziały wsparcia, będzie w stanie przetransportować i wysadzić na brzeg nowy okręt desantowy, który właśnie rozpoczął służbę we Flocie Bałtyckiej stacjonującej w Bałtyjsku. Uroczystość miała się odbyć dużo wcześniej, ale część załogi została zakażona koronawirusem.

Pandemia tylko nieznacznie opóźniła przekazanie okrętu.

Plany na przyszły rok

Plany na przyszły rok dla sąsiadów Rosji są wręcz przerażające - nowa dywizja zmotoryzowana i kolejne baterie najnowocześniejszych rakiet przeciwokrętowych w obwodzie. Władze podkreślają, że dywizja powstanie w ramach reorganizacji niektórych oddziałów 11. Korpusu Armijnego, który stacjonuje w obwodzie kaliningradzkim, jednak nowa jednostka zostanie wzmocniona powołanymi od podstaw oddziałami wsparcia.

Siłę rażenia obwodu kaliningradzkiego mają zwiększyć też baterie wyrzutni rakietowych Bastion. Wystrzeliwane z nich rakiety Onyks mają zasięg 600 kilometrów. Rosyjscy wojskowi chwalą się, że dzięki nowym kompleksom będą mogli kontrolować cały Bałtyk i dodają, że są one niezawodne i nie pudłują.

Rosyjskie władze zapewniają, że militaryzacja Kaliningradu jest tylko odpowiedzią na działania Sojuszu Północnoatlantyckiego, czyli wzmocnienie wschodniej flanki NATO i budowę elementów tarczy antyrakietowej w Redzikowie.

To ostatnie miejsce Rosjan szczególnie niepokoi, dlatego przy polskiej granicy przybywa bardzo precyzyjnych rakiet taktycznych Iskander oraz rakietowych systemów artyleryjskich Smiercz, których zadaniem - w przypadku konfliktu - będzie jak najszybsze zniszczenie amerykańskiej bazy na terytorium Polski.

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS