Mieszkańcy Strefy Gazy liczą, że dojdzie do zawieszenia broni. "To dla nas ostatnia szansa"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sytuacja w Strefie Gazy jest coraz trudniejsza, ale mieszkańcy liczą, że dojdzie do przełomu w sprawie rozmów pokojowych. Dramat przeżywają także rodziny osób przetrzymywanych przez Hamas. Oskarżają one rząd Benjamina Netanjahu o to, że przez odkładanie rozejmu niweczy szansę na ich powrót do domu żywych. W weekend zostaną przeprowadzone kolejne rozmowy o zawieszeniu broni.

Z jednej strony słychać deklaracje, że zawieszeni broni w Strefie Gazy i uwolnienie zakładników jest coraz bliżej, a z drugiej ostrzeżenia, że weekendowe rozmowy pokojowe w Kairze są zagrożone. - Myślę, że jeśli nie dojdzie do porozumienia w tym miesiącu, to nie dojdzie do niego również w przyszłości. To dla nas ostatnia szansa - mówi Majd Hamid, mieszkaniec Gazy.

W czwartek do Egiptu poleciał izraelski zespół negocjacyjny, a w piątek wyruszył tam dyrektor CIA, który przewodniczy zespołowi amerykańskiemu, jednak Hamas wciąż nie zadeklarował, czy weźmie udział w rozmowach. - My, Hamas, potwierdziliśmy mediatorom, że nie potrzebujemy nowych negocjacji ani nowych pomysłów. Jest propozycja, którą zatwierdziliśmy i jedyne czego potrzebujemy, to jej wdrożenie - przekazuje Osama Hamdan, członek Hamasu.

ZOBACZ TEŻ: "NYT": armia Izraela osiągnęła w Strefie Gazy wszystko, co mogła

Według zagranicznych mediów, w ostatnich tygodniach Benjamin Netanjahu dodał do niej nowe warunki zawieszenia broni, co wywołało sprzeciw zarówno Hamasu, jak i władz w Kairze. Chodzi przede wszystkim o utrzymanie obecności izraelskich sił w tzw. korytarzu Netzarim, który przecina Strefę Gazy i w Korytarzu Filadelfijskim wzdłuż granicy z Egiptem, którym Hamas przerzucał broń do Gazy.

Izrael tłumaczy to względami bezpieczeństwa i zaprzecza doniesieniom sugerującym, że rozważa zgodę na rozmieszczenie tam międzynarodowych sił. "Premier Netanjahu trzyma się założenia, że Izrael będzie kontrolował Korytarz Filadelfijski, by zapobiec remilitaryzacji Hamasu, co mogłoby mu pozwolić na powtórzenie okrucieństwa z 7 października" - informuje biuro izraelskiego premiera w komunikacie.

"To, co się dzieje w Gazie, jest takim sprawdzianem świata na człowieczeństwo"
"To, co się dzieje w Gazie, jest takim sprawdzianem świata na człowieczeństwo"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oskarżenia wobec izraelskiego rządu

W środę podczas rozmowy telefonicznej z izraelskim premierem zarówno Joe Biden, jak i Kamala Harris podkreślali, jak pilne jest wypracowanie porozumienia, ale izraelskie władze zdają się nie słyszeć ani apeli swoich sojuszników, ani własnych obywateli. - Najważniejszą rzeczą z mojego punktu widzenia jest pamiętanie o celach tej wojny i ich spełnienie, także w kontekście zakładników - przyznaje Yoav Callan, izraelski minister obrony.

Po tym, jak w ostatnich dniach izraelskie wojska odzyskały ciała sześciu zakładników, Izraelczycy oskarżyli swój własny rząd, że przez odkładanie rozejmu niweczy szansę porwanych przez Hamas zakładników na powrót do domu żywych. Swoją teorię podczas wizyty w Arizonie przedstawił też Donald Trump. - Wielu zakładników nie żyje. To dlatego Hamas nie chce zbytnio negocjować, bo nie może wydać Izraelowi wielu żywych osób - stwierdził kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wierzył, że pokój jest możliwy. Sprowadzono ciała Aleksa Dancyga i innych zakładników

Hamas utrzymywał, że sześciu zakładników zginęło w izraelskich atakach, ale według wstępnych badań kryminalistycznych przeprowadzonych przez Izraelczyków - na ich ciałach znaleziono rany postrzałowe.

Podczas spotkania z japońską minister spraw zagranicznych jedna z uratowanych Izraelek po raz pierwszy opowiedziała o swoich doświadczeniach podczas dziewięciomiesięcznej niewoli. - To smutne, że cały świat mówi, co nasza armia robi w Gazie, ale nie widzi tego, co terroryści robią z nami. Miałam rany cięte na całym ciele i byłam bita wszędzie. Nikt nie udzielił mi żadnej medycznej pomocy - wyznała Noa Argamani, uwolniona zakładniczka.

Dramat cywilów w Strefie Gazy

Gdy dyplomacja zawodzi, tragedia cywilów w Gazie trwa. Izraelczycy wydali kolejne nakazy ewakuacji dla Palestyńczyków, a według CNN w ciągu ostatniego miesiąca tak zwany obszar bezpieczny dla cywilów zmniejszył się o prawie 40 procent.- Izraelska armia każe nam ewakuować się z jednego obszaru do drugiego. Nie ma już nadziei w negocjacjach - uważa Mohammed Al-Khaldy.

ZOBACZ TAKŻE: Mohammad miał 9 lat, Kamal trzy. Tak wygląda codzienność dzieci w Strefie Gazy

Izrael musi się teraz tłumaczyć także z rzekomego niszczenia systemów wodnych w Stefie Gazy, gdzie zdarza się, że mieszkańcy - w tym dzieci - piją wodę z kałuż. Wszystko przez nagranie, które w internecie miał umieścić jeden z izraelskich żołnierzy. Widać na nim, jak dwóch wojskowych prawdopodobnie podłącza ładunki wybuchowe do pomp w zbiorniku wodnym w Rafah, który później wysadza.

Izraelskie wojsko przyznało, że działało w tym rejonie przez kilka tygodni, "demontując infrastrukturę terrorystyczną". Podkreślono, że sprawdzane są doniesienia o usuniętych już nagraniach. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS