Między Moskwą a Waszyngtonem. Rijad areną rozmów o Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Mają silne relacje z Waszyngtonem, jaki i z Moskwą. Oczy całego świata skierowane na Arabię Saudyjską
Mają silne relacje z Waszyngtonem, jaki i z Moskwą. Oczy całego świata skierowane na Arabię Saudyjską
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Mają silne relacje z Waszyngtonem, jaki i z Moskwą. Oczy całego świata skierowane na Arabię SaudyjskąJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Amerykańsko-rosyjskie rozmowy odbędą się w Rijadzie. Arabia Saudyjska od początku wojny w Ukrainie pośredniczyła między innymi w rozmowach Kijowa z Moskwą w sprawie wymiany więźniów. Jednak królestwo Saudów jest też jednym z niewielu państw, które zachowują silne relacje i prowadzą interesy zarówno z Moskwą, jak i z Waszyngtonem. Szczególnie z administracją prezydenta Donalda Trumpa.

We wtorek w Rijadzie sekretarz stanu USA Marco Rubio spotka się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

Władimir Putin i książę Mohammed bin Salman darzą się co najmniej sympatią. Zażyłość obu przywódców nie zmalała po rosyjskiej napaści na Ukrainę, a Rijad stał się jedną z niewielu stolic, do których Putin może swobodnie latać bez obawy o aresztowanie. Arabia Saudyjska nie uznaje jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego.

- Mamy stabilne, dobre relacje w polityce, gospodarce i sferze humanitarnej. I oczywiście ważne jest, abyśmy wymieniali się wzajemnie informacjami i poglądami na temat tego, co dzieje się w regionie - mówił o Arabii Saudyjskiej rosyjski przywódca.

Amerykańsko-rosyjskie rozmowy bez udziału Ukrainy. Kijów obawia się odsunięcia na drugi plan
Amerykańsko-rosyjskie rozmowy bez udziału Ukrainy. Kijów obawia się odsunięcia na drugi planAndrzej Zaucha/Fakty TVN

Szczególne relacje Arabii Saudyjskiej i USA

O szczególnych relacjach Arabii Saudyjskiej i Stanów Zjednoczonych mówi się przynajmniej od lat 90. i kadencji prezydenta George’a Busha seniora. Nadmierną bliskość z Saudami wytykał klanowi Bushów między innymi głośny dokument Michaela Moore'a - "Fahrenheit 9.11", ale czas największych interesów między Ameryką i Arabią miał dopiero nadejść. 

Podczas swojej pierwszej kadencji Donald Trump pierwszą zagraniczną wizytę złożył w Rijadzie w 2017 roku, gdzie podpisał kontrakty zbrojeniowe warte 110 miliardów dolarów. Rok później następca saudyjskiego tronu, książę Muhammad Bin Salman, odwiedził Biały Dom. 

CZYTAJ TEŻ: Sekretarz stanu USA: Ukraina i Europa będą częścią "prawdziwych negocjacji" z Rosją

Arabia Saudyjska to najbliższy sojusznik Ameryki w świecie arabskim. Nie zmieniło się to nawet po tym, kiedy CIA wprost stwierdziła, że księże Bin Salman zlecił zabójstwo dziennikarza "Washington Post" Jamala Chaszodżdżiego.

Chwilowe ochłodzenie relacji na linii Washington-Rijad nastąpiło za kadencji Joe Bidena, który zagroził, że "uczyni bin Salmana pariasem na arenie międzynarodowej i przestanie sprzedawać mu broń". Jednak sytuacja uspokoiła się po wizycie Bidena w Arabii.  

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa dobiegła końca. Słowa przedstawicieli USA wielu wprawiły w zdumienie
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa dobiegła końca. Słowa przedstawicieli USA wielu wprawiły w zdumienieMonika Krajewska/Fakty TVN

Władze Arabii Saudyjskiej formalnie zachowują neutralność

Gdyby doszło do spotkania Trump-Putin w Arabii Saudyjskiej, to dla gospodarzy byłaby to wielka nobilitacja. Na ich kraj skierowane byłyby oczy całego świata. Saudyjczycy po napaści Rosji na Ukrainę wielokrotnie oferowali swoje mediacje, formalnie jednak zachowują neutralność. Władze Arabii spotykały się w ostatnich latach zarówno z Rosjanami, jak i z Ukraińcami.

Wołodymyr Zełenski i Mohammed bin Salmanpresident.gov.ua

- Królestwo chętnie będzie wspierać każde działanie zmierzające do pokojowego zakończenia tej wojny. My w Arabii Saudyjskiej jesteśmy przekonani, że zakończenie wojny powinno nastąpić poprzez rozmowy przy stole negocjacyjnym w ramach prawa międzynarodowego i poprzez Kartę Narodów Zjednoczonych przy uszanowaniu suwerenności krajów - mówił w 2023 roku Faisal bin Farhan Al-Saud, minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej. 

Szczegóły spotkania Trump-Putin chcą w Rijadzie ustalić szefowie amerykańskiej i rosyjskiej dyplomacji, Marco Rubio i Siergiej Ławrow. Według Kremla mają "zająć się usunięciem przeszkód we współpracy w wielu sprawach stworzonych przez administrację Joe Bidena".

W środę do Arabii Saudyjskiej ma przylecieć Wołodymyr Zełenski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego:  Previtte/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W Ameryce fentanyl nazywany jest "bronią masowego rażenia". Z powodu jego przedawkowania umiera tam ponad 200 osób dziennie. W Polsce możemy zacząć działać, zanim dojdzie do takiego dramatu. Niestety, jak pokazali dziennikarze "Uwagi!" TVN, dostęp do fentanylu wciąż jest zbyt łatwy. Lewą receptę wystawiono nawet na nazwisko minister zdrowia.

Lewą receptę na fentanyl można uzyskać w kilka minut nawet na nazwisko ministry zdrowia

Lewą receptę na fentanyl można uzyskać w kilka minut nawet na nazwisko ministry zdrowia

Źródło:
Fakty TVN

Fala zachorowań na grypę zalewa Polskę, chociaż kulminacja za nami. To jest atak na dawno niewidzianą skalę. Lekarze dwoją się i troją - system ledwo wytrzymuje nawał pacjentów. To nie tylko wysoka liczba zachorowań, ale także wysoka liczba zgonów.

Trwa epidemia grypy, zmarło już ponad tysiąc osób. Sytuacja z lekami w aptekach zaczęła się poprawiać

Trwa epidemia grypy, zmarło już ponad tysiąc osób. Sytuacja z lekami w aptekach zaczęła się poprawiać

Źródło:
Fakty TVN

W 2022 roku ówczesny rząd Prawa i Sprawiedliwości otworzył wystawę zniszczonych rosyjskich czołgów. Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem, przychodziły na nią całe rodziny. Jak się okazało po czasie, w czołgach były granaty i amunicja - mogło dojść do tragedii. Sprawą zajmuje się prokuratura.

Za rządów PiS stworzono wystawę zniszczonych czołgów rosyjskich. Eksponaty stanowiły zagrożenie

Za rządów PiS stworzono wystawę zniszczonych czołgów rosyjskich. Eksponaty stanowiły zagrożenie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pod nastolatką na jeziorze w Drawsku Pomorskim załamał się lód. Udało jej się wydostać, nie potrzebowała pomocy medycznej, a wszystko nagrał monitoring. Eksperci przypominają, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczna do chodzenia pokrywa lodowa na zbiorniku wody w naturze, bo grubość lodu może się różnić - na środku zbiornika może być cieńszy niż przy brzegu. Strażacy wyjaśniają, jak można pomóc komuś, pod kim załamał się lód.

"Nie ma czegoś takiego jak bezpieczny lód". Jak pomóc komuś, pod kim załamała się pokrywa lodowa?

"Nie ma czegoś takiego jak bezpieczny lód". Jak pomóc komuś, pod kim załamała się pokrywa lodowa?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jesteśmy w takim momencie, w którym prezydent USA mówi przekazem kremlowskim - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 politolożka Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, odnosząc się do słów Donalda Trumpa o Wołodymyrze Zełenskim i Ukrainie. Oceniła, że wypowiedzi i działania Trumpa zwiastują "zgodę na pauzę operacyjną". Dodała, że "zamrożony konflikt nie jest i nie będzie pokojem".

"To zwiastuje jedną rzecz, a mianowicie zgodę Donalda Trumpa"

"To zwiastuje jedną rzecz, a mianowicie zgodę Donalda Trumpa"

Źródło:
TVN24

- Nie jestem usatysfakcjonowana tym dzisiejszym przesłuchaniem - powiedziała w "Faktach po Faktach" posłanka KO Joanna Kluzik-Rostkowska, odnosząc się do wtorkowego przesłuchania szefowej Centralnego Biura Antykorupcyjnego Agnieszki Kwiatkowskiej-Gurdak przez komisję do spraw Pegasusa. Zdaniem Tomasza Treli "premier chyba też nie jest, dlatego że prosi o pilny raport".

"Bardzo wiele pytań pozostało bez odpowiedzi". Członkowie komisji o przesłuchaniu szefowej CBA

"Bardzo wiele pytań pozostało bez odpowiedzi". Członkowie komisji o przesłuchaniu szefowej CBA

Źródło:
TVN24

Elon Musk stwierdził, że kocha prezydenta Donalda Trumpa. Prezydent Trump określił najbogatszego człowieka na świecie mianem "troskliwego" i "niesamowitego". Elon Musk coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność w administracji Donalda Trumpa. Pomaga mu w realizacji zapowiedzi dotyczących oszczędności. Jak dotąd do sądów wpłynęło około 20 pozwów, w których kwestionuje się uprawnienia Elona Muska do przeprowadzania zmian. 

Musk i Trump udzielili wspólnego wywiadu. "Elon do mnie zadzwonił i zapytał: wiesz, że próbują nas poróżnić?"

Musk i Trump udzielili wspólnego wywiadu. "Elon do mnie zadzwonił i zapytał: wiesz, że próbują nas poróżnić?"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Okładki wtorkowych europejskich gazet zdominował naprędce zwołany szczyt w Paryżu. Zagraniczne media podkreślają, że politycy obiecali dalej wspierać Ukrainę, ale nie przedstawili żadnych nowych gwarancji bezpieczeństwa w obliczu nacisków ze strony Donalda Trumpa. Zwracają uwagę na fakt, że przywódcy nie doszli do porozumienia w sprawie potencjalnego wysłania wojsk na Ukrainę. Europejskie gazety i portale piszą o tym, że Europa ma nadzieję, że jednak znajdzie się dla niej miejsce przy stole negocjacyjnym.

Szczyt w Paryżu bez przełomu. Europejskie media zauważają, że przywódcy nie okazali jedności

Szczyt w Paryżu bez przełomu. Europejskie media zauważają, że przywódcy nie okazali jedności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS