Między Moskwą a Waszyngtonem. Rijad areną rozmów o Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Mają silne relacje z Waszyngtonem, jaki i z Moskwą. Oczy całego świata skierowane na Arabię Saudyjską
Mają silne relacje z Waszyngtonem, jaki i z Moskwą. Oczy całego świata skierowane na Arabię Saudyjską
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Mają silne relacje z Waszyngtonem, jaki i z Moskwą. Oczy całego świata skierowane na Arabię SaudyjskąJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Amerykańsko-rosyjskie rozmowy odbędą się w Rijadzie. Arabia Saudyjska od początku wojny w Ukrainie pośredniczyła między innymi w rozmowach Kijowa z Moskwą w sprawie wymiany więźniów. Jednak królestwo Saudów jest też jednym z niewielu państw, które zachowują silne relacje i prowadzą interesy zarówno z Moskwą, jak i z Waszyngtonem. Szczególnie z administracją prezydenta Donalda Trumpa.

We wtorek w Rijadzie sekretarz stanu USA Marco Rubio spotka się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

Władimir Putin i książę Mohammed bin Salman darzą się co najmniej sympatią. Zażyłość obu przywódców nie zmalała po rosyjskiej napaści na Ukrainę, a Rijad stał się jedną z niewielu stolic, do których Putin może swobodnie latać bez obawy o aresztowanie. Arabia Saudyjska nie uznaje jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego.

- Mamy stabilne, dobre relacje w polityce, gospodarce i sferze humanitarnej. I oczywiście ważne jest, abyśmy wymieniali się wzajemnie informacjami i poglądami na temat tego, co dzieje się w regionie - mówił o Arabii Saudyjskiej rosyjski przywódca.

Amerykańsko-rosyjskie rozmowy bez udziału Ukrainy. Kijów obawia się odsunięcia na drugi plan
Amerykańsko-rosyjskie rozmowy bez udziału Ukrainy. Kijów obawia się odsunięcia na drugi planAndrzej Zaucha/Fakty TVN

Szczególne relacje Arabii Saudyjskiej i USA

O szczególnych relacjach Arabii Saudyjskiej i Stanów Zjednoczonych mówi się przynajmniej od lat 90. i kadencji prezydenta George’a Busha seniora. Nadmierną bliskość z Saudami wytykał klanowi Bushów między innymi głośny dokument Michaela Moore'a - "Fahrenheit 9.11", ale czas największych interesów między Ameryką i Arabią miał dopiero nadejść. 

Podczas swojej pierwszej kadencji Donald Trump pierwszą zagraniczną wizytę złożył w Rijadzie w 2017 roku, gdzie podpisał kontrakty zbrojeniowe warte 110 miliardów dolarów. Rok później następca saudyjskiego tronu, książę Muhammad Bin Salman, odwiedził Biały Dom. 

CZYTAJ TEŻ: Sekretarz stanu USA: Ukraina i Europa będą częścią "prawdziwych negocjacji" z Rosją

Arabia Saudyjska to najbliższy sojusznik Ameryki w świecie arabskim. Nie zmieniło się to nawet po tym, kiedy CIA wprost stwierdziła, że księże Bin Salman zlecił zabójstwo dziennikarza "Washington Post" Jamala Chaszodżdżiego.

Chwilowe ochłodzenie relacji na linii Washington-Rijad nastąpiło za kadencji Joe Bidena, który zagroził, że "uczyni bin Salmana pariasem na arenie międzynarodowej i przestanie sprzedawać mu broń". Jednak sytuacja uspokoiła się po wizycie Bidena w Arabii.  

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa dobiegła końca. Słowa przedstawicieli USA wielu wprawiły w zdumienie
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa dobiegła końca. Słowa przedstawicieli USA wielu wprawiły w zdumienieMonika Krajewska/Fakty TVN

Władze Arabii Saudyjskiej formalnie zachowują neutralność

Gdyby doszło do spotkania Trump-Putin w Arabii Saudyjskiej, to dla gospodarzy byłaby to wielka nobilitacja. Na ich kraj skierowane byłyby oczy całego świata. Saudyjczycy po napaści Rosji na Ukrainę wielokrotnie oferowali swoje mediacje, formalnie jednak zachowują neutralność. Władze Arabii spotykały się w ostatnich latach zarówno z Rosjanami, jak i z Ukraińcami.

Wołodymyr Zełenski i Mohammed bin Salmanpresident.gov.ua

- Królestwo chętnie będzie wspierać każde działanie zmierzające do pokojowego zakończenia tej wojny. My w Arabii Saudyjskiej jesteśmy przekonani, że zakończenie wojny powinno nastąpić poprzez rozmowy przy stole negocjacyjnym w ramach prawa międzynarodowego i poprzez Kartę Narodów Zjednoczonych przy uszanowaniu suwerenności krajów - mówił w 2023 roku Faisal bin Farhan Al-Saud, minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej. 

Szczegóły spotkania Trump-Putin chcą w Rijadzie ustalić szefowie amerykańskiej i rosyjskiej dyplomacji, Marco Rubio i Siergiej Ławrow. Według Kremla mają "zająć się usunięciem przeszkód we współpracy w wielu sprawach stworzonych przez administrację Joe Bidena".

W środę do Arabii Saudyjskiej ma przylecieć Wołodymyr Zełenski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego:  Previtte/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS