Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

To Chiny i ich zakusy wobec Tajwanu będą dla niego jednym z najważniejszych zadań. - Musimy pogodzić się z myślą, że jeśli nie wydarzy się coś dramatycznego, co sprawi, że Chiny zrozumieją, że koszt interwencji na Tajwanie jest zbyt wysoki, będziemy musieli zmierzyć się z tym problemem jeszcze przed końcem tej dekady - mówił w Senacie podczas wysłuchania Marco Rubio, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych. 

Marco Rubio jest byłym politycznym rywalem Donalda Trumpa i zagorzałym zwolennikiem twardej polityki wobec Chin. Mocno wspiera Izrael, ale na pierwszym miejscu, tak jak nowy prezydent, stawia Amerykę, o czym mówił już wcześniej. 

- Putin został powstrzymany, chciał zagarnąć całą Ukrainę, ale mu się nie udało, dlatego wspieram NATO, dlatego poparłem ustawę o tym, że żaden prezydent nie może opuścić Sojuszu bez poparcia Kongresu. To krytycznie ważny Sojusz, który chcę wspierać, tak jak chcę wspierać Ukrainę, ale najpierw musimy się uporać z naszą granicą - podkreślił w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN Marcinem Wroną.

CZYTAJ TEŻ: "Wszystko musi być uzasadnione odpowiedzią na jedno z trzech pytań". Co będzie celem Rubio

Marco Rubio jest pierwszym Latynosem na stanowisku najważniejszego amerykańskiego dyplomaty. Senator z Florydy przez 14 lat zasiadał w Komisji Spraw Zagranicznych, dlatego został jednogłośnie zaakceptowany i stał się pierwszym oficjalnym członkiem nowej administracji. 

- Przez lata bardzo dobrze nam się współpracowało. Uważam, że ma pan umiejętności i kwalifikacje, by objąć stanowisko sekretarza stanu - mówiła Jeanne Shaheen podczas obrad Komisji. Taka opinia z ust demokratycznej senator to wyjątek wśród nominowanych przez Trumpa urzędników.  

Nominowany na sekretarza stanu USA Marco Rubio o NATO, Rosji i Ukrainie. Relacja Marcina Wrony
Nominowany na sekretarza stanu USA Marco Rubio o NATO, Rosji i Ukrainie. Relacja Marcina WronyTVN24

Były żołnierz i prezenter telewizji "Fox News"

Dużo gorzej w Kongresie przyjęty został jeden z najbardziej kontrowersyjnych współpracowników nowego prezydenta - Pete Hegseth. Podczas przesłuchania w Senacie Tammy Duckworth z Partii Demokratycznej wytykała Hegsethowi brak doświadczenia i nieznajomość podstawowych organizacji międzynarodowych i mechanizmów obronnych Stanów Zjednoczonych. 

Były żołnierz i prezenter telewizji "Fox News" ma zostać sekretarzem obrony. Głosowanie nad jego zatwierdzeniem jest jednak opóźniane przez demokratów i może odbyć się dopiero w czwartek. 

"Wyraziliśmy się jasno. Uważamy, że powinniśmy otrzymać dodatkowe informacje na jego temat nie tylko dla naszego dobra, ale także dla dobra kolegów republikanów" - przekazał senator Jack Reed.

ZOBACZ TEŻ: Metoda "szoku i trwogi". Oto plan Trumpa

Republikanom najprawdopodobniej uda się przepchnąć przez Senat kandydaturę Hegsetha. Przekonują, że jego "niekonwencjonalne pochodzenie" może pomóc w usunięciu biurokracji w Pentagonie. 

Trump prezydentem. Co to oznacza dla Ukrainy? Relacja Andrzeja Zauchy z Kijowa
Trump prezydentem. Co to oznacza dla Ukrainy? Relacja Andrzeja Zauchy z KijowaTVN24

Zwolennik twardej polityki wobec Pekinu

Kolejną ważną z punktu widzenia Polski i całej polityki zagranicznej Donalda Trumpa osobą jest Michael Waltz - doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa. Podobnie jak Rubio i Hegseth jest zwolennikiem twardej polityki wobec Pekinu. Do tego stopnia, że w 2021 roku nawoływał do bojkotu zimowych igrzysk olimpijskich w Chinach. Mimo to broni on obecności TikToka w USA, choć stawia warunki. 

- Ponowne uruchomienie TikToka nie jest aktem kapitulacji. TikTok może działać albo dzięki sprzedaży amerykańskiej firmie, albo poprzez upewnienie się, że dane i algorytmy są w pełni chronione przed chińskimi władzami, ale teraz musimy dać prezydentowi czas na podjęcie decyzji - mówił w jednym z wywiadów.

Michael Waltz, podobnie jak Pete Hegseth, jest byłym żołnierzem. Służył w amerykańskich siłach specjalnych, na misjach w Afganistanie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS