Każdy jedzie tam w jednym celu: by wygrać, by zdobyć złoty medal, by bić rekordy, ale na to wszystko trzeba mieć energię, a żeby mieć energię - trzeba jeść. Dzięki CNN możemy zobaczyć miejsca, gdzie dostęp mają tylko najwybitniejsi sportowcy - na stołówkę wioski olimpijskiej.
W budynku, który niegdyś był elektrownią, zorganizowano ekologiczną restaurację dla uczestników igrzysk. To jedna z wielu stołówek mających karmić przyszłych mistrzów sportu. Posiłki będą serwowane przez całą dobę, przez siedem dni w tygodniu. Kuchnia wyda 45 tysięcy dań na dobę.
- Będziemy karmić 15 tysięcy sportowców 200 narodowości. Wśród nich na przykład judokę i gimnastyczkę. Oni nie żywią się jednakowo - zwraca uwagę Nathalie Bellon-Szabo, dyrektor generalna Sodexo Live!
Odżywianie jest kluczowe. Kucharze przygotowali 500 różnych dań. Co trzecie jest wyłącznie na bazie produktów roślinnych. W olimpijskiej kuchni serwowane jest zarówno tak zwane roślinne mięso, jak i jagnięca musaka. Są też francuskie klasyki. Jest wszystko za wyjątkiem wina. Nie ma też frytek, bo w olimpijskiej kuchni ze względów bezpieczeństwa nie podaje się potraw przyrządzanych na głębokim tłuszczu.
Co jeszcze oferuje olimpijska stołówka?
Kiedy mowa o sportowcach i zdrowym odżywianiu, niekoniecznie myślimy o serniku, tiramisu czy czekoladowych babeczkach. Czy sportowcy powinni to jeść?
- Ciastka są tu nie bez powodu. Kiedy zużywasz dużo energii, chcesz dodać coś do swojego posiłku, żeby pokryć zapotrzebowanie kaloryczne - mówi Hélène Defrance, dietetyk i brązowa medalistka olimpijska.
Stołówka oferuje kuchnię azjatycką, afrokaraibską, francuską, bliskowschodnią oraz halal. Na zamówienie podawane są też dania koszerne. - Jedzenie jest wspaniałe - przyznaje Tony Estanguet, prezydent Komitetu Organizacyjnego Igrzysk w Paryżu.
CZYTAJ TAKŻE: Wielka impreza sportowa i wielkie obawy o cyberbezpieczeństwo. "Martwimy się o wszystko"
Organizatorzy obiecali najbardziej ekologiczne igrzyska w historii. Dlatego nie znajdziemy tam żadnego plastiku. Sztućce i porcelanowa zastawa wyprodukowane są we Francji. Zrezygnowali z plastikowych butelek na rzecz kubków wielokrotnego użytku i dystrybutorów z napojami gazowanymi. Kiedy sportowcy skończą jeść będą podchodzić do specjalnego pojemnika na resztki.
Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Teresa Suarez