Tak Hiszpania modernizuje kraj dzięki środkom z unijnego funduszu odbudowy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Hiszpania pokazuje, co jest możliwe, gdy władza nie łamie zasad demokratycznych - ani praworządności, ani wartości europejskich. A możliwe jest choćby zbudowanie kilkudziesięciu tysięcy żłobków, które ułatwią życie tamtejszym rodzicom i dzieciom. Chodzi o pieniądze na KPO.

Pandemia COVID-19 mocno uderzyła w Hiszpanię. W 2020 roku PKB zmalało tam aż o 11 procent - głównie dlatego, że całkowicie zamarła turystyka, jeden z najważniejszych sektorów gospodarki. Przez wiele miesięcy hotele i restauracje były zamknięte. Gdy zatem Unia Europejska przygotowała plan odbudowy - Hiszpanie nie zwlekali. Jako jedni z pierwszych zgłosili się po unijne środki.

A ponieważ prawidłowo wypełnili wnioski i zaczęli realizować tak zwane kamienie milowe, pierwsze pieniądze Bruksela wypłaciła im już dwa lata temu - w sierpniu 2021 roku. Dotychczas Hiszpania otrzymała zaliczkę i trzy transze. Łącznie 37 miliardów euro, co stanowi ponad połowę kwoty, o którą wnioskowali.

Madryt zdecydował, że nie będzie korzystać z pożyczek, a jedynie z grantów. Złożył wniosek o w sumie 69 i pół miliarda euro, co stanowi 5,7 procent hiszpańskiego PKB. Hiszpania była pierwszym krajem, który otrzymał środki z Funduszu Odbudowy i jedynym, który odblokował już trzy transze wypłat wyprzedzając w ten sposób inne rządy. Madryt jest liderem w realizacji kolejnych kamieni milowych mimo tegorocznych wyborów i problemów z utworzeniem rządu, ale fundusz nie jest przedmiotem sporu politycznego. To Hiszpania była jednym z jego pomysłodawców, a premier Pedro Sanchez zapowiadał, że to środki, które przyczynią się do największego skoku gospodarczego od czasu wejścia kraju do Unii.

Prezydent Szczecina o braku środków z KPO
Prezydent Szczecina o braku środków z KPOTVN24 BiS

Morze inwestycji

Dzięki unijnym środkom w hiszpańskich szpitalach ma być wymieniony sprzęt starszy niż 12 lat. Chodzi przede wszystkim o specjalistyczne urządzenia diagnostyczne. W 2022 roku Hiszpanie kupili 200 nowych rezonatorów, tomografów czy kamer gamma. W kolejnych latach dostaną jeszcze 650 sztuk takiego sprzętu.

W całym kraju ma powstać 65 tysięcy nowych miejsc w żłobkach dla dzieci do trzeciego roku życia. Już udało się tych nowych miejsc utworzyć ponad 43 tysiące. Tworzone są nowe miejsca na specjalistycznych szkoleniach zawodowych dla bezrobotnych. Dzięki nim nowy zawód i nową pracę zdobędzie 200 tysięcy osób.

W 36 gospodarstwach trwają prace nad tym, by produkcja żywności pochodzenia zwierzęcego była mniej szkodliwa dla klimatu.

Na wykorzystanie środków zostały jeszcze ponad trzy lata, więc w wielu miejscach wciąż trwają procedury przetargowe, budowy i wdrażanie. Oprócz dużych, ogólnokrajowych projektów, Hiszpanie realizują też mniejsze, lokalne inwestycje. W miejscowości Almeria w Andaluzji wyremontowano skrzyżowanie i wybudowano nowy parking. W Madrycie powstał pierwszy czterokilometrowy odcinek nowej ścieżki rowerowej. W Granadzie sztuczna inteligencja wspiera obsługę metra i sieci tramwajowej, by było bezpieczniej i wydajniej.

Inwestycje mają zróżnicowany charakter i cele. Hiszpanie remontują mieszkania komunalne, kupują uczniom tablety, rozbudowują infrastrukturę dla aut elektrycznych, odnawiają zabytki, tworzą systemy oszczędzania i pozyskiwania wody.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS