Niektóre kraje dostały już kolejną transzę unijnych środków, a Polska wciąż nie złożyła wniosku o wypłatę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Niektóre kraje dostały już kolejną transzę unijnych środków, a Polska wciąż nie złożyła wniosku o wypłatę
Niektóre kraje dostały już kolejną transzę unijnych środków, a Polska wciąż nie złożyła wniosku o wypłatę
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Niektóre kraje dostały już kolejną transzę unijnych środków, a Polska wciąż nie złożyła wniosku o wypłatęJoanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Miliardy z funduszu odbudowy po pandemii płyną do większości unijnych państw już od dwóch lat. Hiszpania otrzymała już połowę środków, o które zawnioskowała do Brukseli w swoim planie odbudowy. 37 miliardów euro to gigantyczna kwota, którą Madryt przeznacza na inwestycje. Jeśli porównać to z sytuacją Polski, która nie otrzymała nic, to ogromna przewaga konkurencyjna.

Unia Europejska wypracowała ten program, by przeciwdziałać kryzysowi spowodowanemu przez pandemię COVID-19. Dzięki tak zwanemu Instrumentowi na Rzecz Odbudowy unijne państwa członkowskie mają stać się bardziej zrównoważone, cyfrowe i odporne na ewentualne przyszłe kryzysy.

Do 2026 roku do wydania są łącznie 723 miliardy euro. Kraje członkowskie dostaną te pieniądze lub już zaczęły je dostawać w formie pożyczek albo grantów. Z tego tortu dla Polski przewidziano ponad 158 miliardów złotych, ale z powodu rządowej reformy sądownictwa i naruszania zasad praworządności z tych unijnych środków nie dostaliśmy nic.

Jednak większość unijnych państw regularnie wypełnia "kamienie milowe" i dostaje kolejne wypłaty. Liderów jest dwóch: to Włochy i Hiszpania, które dotychczas otrzymały najwięcej. Sumując zaliczkę i dwie transze wypłat, Włosi dostali 56 miliardów euro, a Hiszpanie - 37 miliardów euro. Tym samym Hiszpanie już mają do dyspozycji ponad połowę środków, o które zawnioskowali. Systematycznie swoje plany odbudowy realizuje też Litwa, Grecja, Chorwacja czy Portugalia.

Ile procent z przyznanych pieniędzy już wypłacono?Komisja Europejska

Sześć filarów funduszu

Oprócz Polski żadnych pieniędzy nie dostały jeszcze cztery kraje. Węgry, z tych samych powodów co Polska, a także Irlandia, Szwecja i Holandia, które pieniędzy ze specjalnego funduszu tak bardzo nie potrzebują.

- Irlandia, Holandia i Szwecja nie spieszyły się z wysyłaniem swoich krajowych planów odbudowy, a teraz zwlekają z wnioskami o pierwszą płatność. Przewidziane dla nich środki to tylko ułamek całego funduszu. Holandia i Szwecja należą do grupy tzw. oszczędnej czwórki i od początku wyrażały wątpliwości, czy nowy instrument w ogóle powinien powstać, wiedząc, że więcej do unijnego budżetu wpłacają, niż wypłacają, i to nie im fundusz odbudowy miał przede wszystkim pomagać - informuje Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli.

Te środki to nie są proste, bezpośrednie dopłaty dla tych, którzy w pandemii ucierpieli najbardziej. To inwestycje w sześć filarów: zieloną transformację, inteligentny i trwały wzrost gospodarczy, politykę na rzecz przyszłych pokoleń, transformację cyfrową, tak zwaną spójność społeczną oraz w opiekę zdrowotną i odporność gospodarczą.

Brukseli zależy na tym, by dzięki funduszom europejskie społeczeństwa były bardziej nowoczesne, solidarne, bezpieczne i dostatnie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Komisja Europejska

Pozostałe wiadomości

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali, i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzyło Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzyło Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS