"99 procent osób hospitalizowanych, z którymi mam do czynienia, to osoby niezaszczepione"


Coraz gorsza jest sytuacja epidemiczna w Stanach Zjednoczonych. Najważniejszym powodem jest to, że praktycznie zatrzymały się szczepienia. Amerykańscy lekarze zmagają się z podwójnym problemem. Po pierwsze muszą zaopiekować się rosnącą liczbą chorych, po drugie - walczyć z falą dezinformacji w sprawie szczepionek. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Szpitale w USA coraz częściej przyjmują pacjentów, którzy nie zaszczepili się przeciwko COVID-19. Trafiają oni na intensywną terapię, walczą o zdrowie i życie. Widzą, jak inni tę walkę przegrywają, a mimo to zarzekają się, że szczepionki jak nie przyjęli, tak nie przyjmą.

- 99 procent osób hospitalizowanych, z którymi mam do czynienia, to osoby niezaszczepione. Niektórzy nie ufają lekarzom, inni politykom. Jedni mówią, że stoją za tym republikanie, drudzy, że demokraci, a trzeci podkreślają, że chodzi o wolność, a ja tych wszystkich tych ludzi leczę na OIOIM-ie - mówi doktor Kenneth Remy, lekarz chorób wewnętrznych.

W sierpniu w Stanach Zjednoczonych gwałtownie nasiliła się epidemia. W ubiegłym tygodniu średnio na dobę wykrywano po blisko 90 tysięcy nowych zakażeń. Takiej skali zachorowań nie było od pół roku.

Tylko przez tydzień o 40 procent wzrosło obłożenie szpitalnych łóżek. Najgorsze wskaźniki odnotowano w stanach na południu kraju jak Floryda, gdzie szczepienia idą najwolniej.

Amerykańscy lekarze, którzy znów mają pełne ręce roboty, mówią, że dziś stykają się już niemal tylko z pacjentami niezaszczepionymi.

Amerykanie szczepionkę mogli mieć od ręki, ale nie chcieli przez antyszczepionkowe teorie.

- Słyszałem już chyba wszystko. W zeszłym tygodniu pewien pacjent powiedział mi, że nie chce się zaszczepić ze względów religijnych. Od innego usłyszałem, że linie komórkowe wykorzystane do produkcji szczepionek firmy Pfizer i Moderna są wyprowadzane z abortowanych płodów. Zapytałem tego pana, skąd czerpie takie informacje, bo chciałbym się dokształcić, a on na to, że wie to od swojego kolegi. Zrobiłem dyplomy na Uniwersytecie Princeton i Yale i od czterdziestu lat pracuję w zawodzie, a ludzie podważają moją wiedzę wiedzą swoich znajomych - opowiada doktor Steven Brown, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Pandemia niezaszczepionych

Obecnie w pełni zaszczepionych jest 60 procent Amerykanów, w części - 70 procent, ale około 100 milionów osób w punkcie szczepień jeszcze nie było. Lekarze proszą, by iść tam jak najprędzej, bo szczepionka to jedyna broń przeciw wysoce zaraźliwej Delcie.

- Proszę zrozumieć, że nauka wskazuje jednoznacznie: pełne zaszczepienie szczepionką Pfizera daje 88-procentową skuteczność w ochronie przez objawami spowodowanymi wariantem Delta i niemal w pełni chroni przed hospitalizacją. Delta dręczy niezaszczepionych - alarmuje doktor Kenneth Remy.

Czas działa na naszą niekorzyść - upomina też dr Anthony Fauci. Główny amerykański epidemiolog ostrzega, że jeśli szczepienia staną w miejscu i koronawirus będzie się rozprzestrzeniał, to ten patogen zmutuje i dostępne szczepionki może pokonać. - Jeśli pozwolicie, by wirus się rozprzestrzeniał, to dacie mu pole do mutowania. W efekcie czego możemy otrzymać jeszcze bardziej problematyczny wariant, bo może być odporny na obecne szczepionki, więc może zaszkodzić nie tylko osobom niezaszczepionym, ale i zaszczepionym - ostrzega dr Anthony Fauci.

W obliczu niepokojącej sytuacji pandemicznej i pandemii niezaszczepionych część stanów wprowadziła obowiązek szczepień medyków, sporo instytucji i firm ten sam wymóg stawia pracownikom, a związki nauczycielskie to rozważają.

Obowiązkowe szczepionki dla nauczycieli miałyby zapewniać większą ochronę dzieciom poniżej 12. roku życia, których na razie zaszczepić nie można.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Paula Praszkiewicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS