"99 procent osób hospitalizowanych, z którymi mam do czynienia, to osoby niezaszczepione"


Coraz gorsza jest sytuacja epidemiczna w Stanach Zjednoczonych. Najważniejszym powodem jest to, że praktycznie zatrzymały się szczepienia. Amerykańscy lekarze zmagają się z podwójnym problemem. Po pierwsze muszą zaopiekować się rosnącą liczbą chorych, po drugie - walczyć z falą dezinformacji w sprawie szczepionek. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Szpitale w USA coraz częściej przyjmują pacjentów, którzy nie zaszczepili się przeciwko COVID-19. Trafiają oni na intensywną terapię, walczą o zdrowie i życie. Widzą, jak inni tę walkę przegrywają, a mimo to zarzekają się, że szczepionki jak nie przyjęli, tak nie przyjmą.

- 99 procent osób hospitalizowanych, z którymi mam do czynienia, to osoby niezaszczepione. Niektórzy nie ufają lekarzom, inni politykom. Jedni mówią, że stoją za tym republikanie, drudzy, że demokraci, a trzeci podkreślają, że chodzi o wolność, a ja tych wszystkich tych ludzi leczę na OIOIM-ie - mówi doktor Kenneth Remy, lekarz chorób wewnętrznych.

W sierpniu w Stanach Zjednoczonych gwałtownie nasiliła się epidemia. W ubiegłym tygodniu średnio na dobę wykrywano po blisko 90 tysięcy nowych zakażeń. Takiej skali zachorowań nie było od pół roku.

Tylko przez tydzień o 40 procent wzrosło obłożenie szpitalnych łóżek. Najgorsze wskaźniki odnotowano w stanach na południu kraju jak Floryda, gdzie szczepienia idą najwolniej.

Amerykańscy lekarze, którzy znów mają pełne ręce roboty, mówią, że dziś stykają się już niemal tylko z pacjentami niezaszczepionymi.

Amerykanie szczepionkę mogli mieć od ręki, ale nie chcieli przez antyszczepionkowe teorie.

- Słyszałem już chyba wszystko. W zeszłym tygodniu pewien pacjent powiedział mi, że nie chce się zaszczepić ze względów religijnych. Od innego usłyszałem, że linie komórkowe wykorzystane do produkcji szczepionek firmy Pfizer i Moderna są wyprowadzane z abortowanych płodów. Zapytałem tego pana, skąd czerpie takie informacje, bo chciałbym się dokształcić, a on na to, że wie to od swojego kolegi. Zrobiłem dyplomy na Uniwersytecie Princeton i Yale i od czterdziestu lat pracuję w zawodzie, a ludzie podważają moją wiedzę wiedzą swoich znajomych - opowiada doktor Steven Brown, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Pandemia niezaszczepionych

Obecnie w pełni zaszczepionych jest 60 procent Amerykanów, w części - 70 procent, ale około 100 milionów osób w punkcie szczepień jeszcze nie było. Lekarze proszą, by iść tam jak najprędzej, bo szczepionka to jedyna broń przeciw wysoce zaraźliwej Delcie.

- Proszę zrozumieć, że nauka wskazuje jednoznacznie: pełne zaszczepienie szczepionką Pfizera daje 88-procentową skuteczność w ochronie przez objawami spowodowanymi wariantem Delta i niemal w pełni chroni przed hospitalizacją. Delta dręczy niezaszczepionych - alarmuje doktor Kenneth Remy.

Czas działa na naszą niekorzyść - upomina też dr Anthony Fauci. Główny amerykański epidemiolog ostrzega, że jeśli szczepienia staną w miejscu i koronawirus będzie się rozprzestrzeniał, to ten patogen zmutuje i dostępne szczepionki może pokonać. - Jeśli pozwolicie, by wirus się rozprzestrzeniał, to dacie mu pole do mutowania. W efekcie czego możemy otrzymać jeszcze bardziej problematyczny wariant, bo może być odporny na obecne szczepionki, więc może zaszkodzić nie tylko osobom niezaszczepionym, ale i zaszczepionym - ostrzega dr Anthony Fauci.

W obliczu niepokojącej sytuacji pandemicznej i pandemii niezaszczepionych część stanów wprowadziła obowiązek szczepień medyków, sporo instytucji i firm ten sam wymóg stawia pracownikom, a związki nauczycielskie to rozważają.

Obowiązkowe szczepionki dla nauczycieli miałyby zapewniać większą ochronę dzieciom poniżej 12. roku życia, których na razie zaszczepić nie można.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Paula Praszkiewicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS