Kontrowersje wokół Orszaku Trzech Króli w Alcoy. "Ta tradycja jest absolutnie niegodziwa"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Przynoszą wstyd, a nie dary - mówią Hiszpanie, krytykując tradycję Orszaku Trzech Króli. Zwyczajowo jeden z nich otrzymuje karykaturalne przebranie i udaje czarnoskórego, a do niego dołączają setki królewskich paziów, co nawiązuje do czasów kolonialnych. Tego nie było w Nowym Testamencie, za to w okolicach Walencji przekazywane jest jako zwyczaj z pokolenia na pokolenie.

W hiszpańskiej tradycji tylko król Melchior ma białą skórę, król Kacper jest śniady, a król Baltazar - czarnoskóry. Ludzie odgrywający jego rolę malują twarz na czarno, usta na czerwono. - Taki makijaż to rasizm - grzmi pierwsza w historii Hiszpanii czarnoskóra posłanka. - Ta tradycja jest absolutnie niegodziwa dla naszych dzieci, które urodziły się w tym kraju i które potrzebują wzmocnienia i akceptacji - zaznacza Rita Bosaho.

To, jak wygląda król Baltazar w hiszpańskim wydaniu, przywołuje skojarzenia z "blackface", czyli styl teatralnego makijażu popularnego w XIX-wiecznej Ameryce. "Blackface", czyli "czarna twarz", w karykaturalny, prześmiewczy sposób przedstawiał osoby czarnoskóre. W dzisiejszej Ameryce taki makijaż uchodzi za wyjątkowo obraźliwy.

W miejscowości Alcoy niedaleko Walencji, przed najstarszym w Hiszpanii orszakiem z okazji święta Trzech Króli, twarz maluje nie tylko odtwórca roli Baltazara, ale też około 300 osób wcielających się w królewskich paziów.

Zobacz też: Stajenka, wielbłądy i pastuszkowie. Tegoroczne Orszaki Trzech Króli pod hasłem "W jasełkach leży!"

Czarnoskórym Hiszpanom takie sceny źle się kojarzą. - To brak szacunku, całkowite ignorowanie faktu, że te sceny przedstawiają niewolników. Z ofiar kolonizacji i niewolnictwa nie wolno kpić - mówi Antoinette Torres, szefowa organizacji Afrofeminas.

Warto przypomnieć, że Hiszpania zniosła niewolnictwo dopiero w 1867 roku. Miała kolonie w Afryce - na obecnych terenach Maroka, Gwinei Równikowej i Sahary Zachodniej.

Uczestnicy parad mówią o tradycji

Uczestnicy parad mówią, że nie mają złych intencji, nie chcą nikogo obrażać, a krytycy powinni zobaczyć orszak na własne oczy. - Mają swoje zdanie, a ja chciałbym ich tu zaprosić, by zobaczyli, że nie chodzi o to, czy jesteś biały, czarnoskóry, jesteś Chińczykiem i tak dalej. Wszyscy jesteśmy tylko pomocnikami króla - podkreśla jeden z uczestników. - Pomalowałam twarz na czarno, bo tak było u nas zawsze. To tradycja przekazywana dzieciom z pokolenia na pokolenie, żebyśmy wiedzieli, kim jesteśmy - dodaje kolejna uczestniczka.

Przeciwnicy tradycji przypominają, że Nowy Testament nie wspomina o pochodzeniu czy kolorze skóry mędrców, którzy złożyli hołd nowonarodzonemu Jezusowi. Dopiero w XV wieku powstała tradycja, według której królowie reprezentują trzy kontynenty: Afrykę, Europę i Azję.

Czytaj też: Nowa edycja "Brunatnej Księgi". Można w niej przeczytać o przykładach rasizmu w Polsce

- Krytyka tej tradycji przyszła z zagranicy. Wśród mieszkańców Alcoy nie budzi kontrowersji. Królewscy paziowie to istoty magiczne, to nie ma nic wspólnego z podziałami rasowymi - zaznacza uczestnik orszaku. - Bez względu na to, jak bardzo ludzie upierają się, że nie ma to nic wspólnego z rasizmem, to jest to rasizm. Kolor naszej skóry nie jest rozrywką - uważa Bosaho.

Postaci Trzech Króli są w Hiszpanii wyjątkowo ważne. To Kacper, Melchior i Baltazar, a nie Mikołaj, przynoszą dzieciom prezenty i rozdają cukierki. Jednak obecnie tradycyjne orszaki zatraciły swój religijny charakter, stały się bardziej karnawałową fiestą.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS