Prace nad "Europejskim aktem o wolności mediów" na finiszu

Prace nad "Europejskim aktem o wolności mediów" na finiszu
Prace nad "Europejskim aktem o wolności mediów" na finiszu
Jakub Loska | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Prace nad "Europejskim aktem o wolności mediów" na finiszuJakub Loska | Fakty o Świecie TVN24 BiS

W 2021 roku Komisja Europejska zapowiedziała, że wdroży przepisy chroniące niezależne dziennikarstwo. Prace nad Europejskim aktem o wolności mediów są na ukończeniu. Nie wszystkie zapisy spotkały się z aprobatą. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Raport wolności mediów 2023" nie napawa optymizmem. W całej Europie sytuacja redakcji i dziennikarzy pogarsza się. Nie jest zaskoczeniem to, że wiele miejsca poświęcone jest Polsce. Główne grzechy państwa polskiego to: pełna kontrola władzy nad mediami publicznymi i ich dyspozycyjność wobec polityków partii rządzącej, nadmierny udział spółek państwowych na rynku mediów, przyznawanie reklam i dotacji publicznych mediom sprzyjającym władzy, problemy z dostępem do informacji publicznej, niewystarczające działania na rzecz zwalczania mowy nienawiści, coraz częstsze stosowanie przemocy wobec dziennikarzy przez służby państwowe, tak zwane praktyki SLAPP, czyli między innymi nadużywanie drogi sądowej wobec dziennikarzy, by powstrzymać ich przed podejmowaniem tematów niewygodnych dla władzy.

Takie patologie w całej Unii Europejskiej w przyszłości ma wyeliminować "Europejski akt o wolności mediów". To przygotowany przez Komisję Europejską nowy zbiór przepisów ma chronić pluralizm i niezależność mediów. - Działamy, by bronić wolności mediów. Po raz pierwszy prawnie chronimy swobodę publikacji. "Nie" dla ingerencji państwa. "Nie" dla zamieniania mediów publicznych w tubę propagandową jednej partii - mówi w spocie dotyczącym inicjatywy Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska przypomina o tym, jak ważna jest ochrona dziennikarzy - wspomina zamordowaną maltańską dziennikarkę Daphne Caruana Galizię, Słowaka Jana Kuciaka, czy Rosjankę Annę Politkowską. Europejski akt o wolności mediów - oprócz ochrony dziennikarzy i wolności słowa - ma wprowadzić też na przykład zakaz stosowania oprogramowania szpiegującego przeciwko mediom czy obowiązek przejrzystości reklamy publicznej.

- Rządy będą musiały obowiązkowo udzielać informacji o tym, jak wydatkują pieniądze na reklamy. Gdzie idą te pieniądze. Dlaczego idą na przykład do mediów państwowych, a nie prywatnych. Albo dlaczego niektóre media prywatne są pomijane - wyjaśniał na antenie TVN24 BiS Jaume Duch Guillot, dyrektor do spraw komunikacji Parlamentu Europejskiego.

Większa kontrola

Dodatkowo media ma chronić tak zwana dyrektywa anty-SLAPP, czyli zestaw środków przeciwdziałających nadużywaniu drogi sądowej wobec dziennikarzy czy obrońców praw człowieka. - Czasem sposobem na zaatakowanie mediów są osobiste ataki na dziennikarzy. Na przykład poprzez kreowanie na siłę trudności sądowych czy wysyłanie sygnału "obserwujemy cię, możemy wyciągnąć wobec Ciebie konsekwencje prawne" - podkreślał Jaume Duch Guillot.

Ostatnie lata pokazują, że wolność mediów nie jest dana raz na zawsze. Aż 71 procent Polaków obawia się jej utraty.

9 na dziesięciu uczestników sondażu Media Freedom Poll uważa, że media powinny być wolne od wpływu władzy. - Kiedy ponad 70 procent ludzi uważa, że jest problem, to zazwyczaj oznacza, że jest problem. W Brukseli zdajemy sobie sprawę, że w niektórych krajach, w tym w Polsce, jest wiele do zrobienia - komentował Jaume Duch Guillot.

Obecnie w komisjach Parlamentu Europejskiego trwają kluczowe negocjacje nad ostatecznym kształtem aktu o wolności mediów. Kością niezgody może okazać się zapis o utworzeniu ogólnoeuropejskiego urzędu nadzoru nad mediami.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS