Atak Hamasu. Jak działa organizacja, która zaatakowała Izrael?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ataku na Izrael dokonał Hamas. To organizacja, którą Unia Europejska, Japonia, Australia, Zjednoczone Królestwo i Stany Zjednoczone uznają za terrorystyczną. Są fundamentalistami, którzy chcą wymazać Izrael z mapy.

Według Hamasu zabijanie Żydów to obowiązek każdego Palestyńczyka, każdego muzułmanina. Głównym celem organizacji jest zmiecenie Izraela z powierzchni Ziemi i zastąpienie go islamskim "Państwem Allaha", Palestyną opartą o prawo szariatu.

Hamas to jedna z dwóch głównych sił politycznych w Palestynie. Sprawuje de facto polityczną kontrolę nad Strefą Gazy, ale nie należy go w żaden sposób utożsamiać z Autonomią Palestyńską, na czele której stoją politycy umiarkowanego Fatahu.

Unia Europejska i Stany Zjednoczone uznają Hamas za organizację terrorystyczną. - Widzimy, jaką Palestynę tworzą w Strefie Gazy. Jest to władza twardej ręki, w dużej mierze nacjonalistyczna, oparta na religii - podkreśla Jarosław Kociszewski, Fundacja Bezpieczeństwa I Rozwoju Stratpoints, ekspert do spraw Bliskiego Wschodu.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Cztery etapy operacji". Reuters: Hamas skutecznie wprowadzał Izrael w błąd, przygotowując się do ataku

Samo słowo Hamas oznacza dosłownie "zapał, entuzjazm". To też skrót nazwy Muzułmański Ruch Oporu. Organizacja powstała pod koniec lat 80. Odrzuca jakiekolwiek negocjacje z Izraelem - wszelkie porozumienia pokojowe nazywa zdradą.

Hamas od początku powstania przeprowadził kilkadziesiąt zamachów terrorystycznych. Organizacja twierdzi, że jedyną drogą do niepodległości Palestyny jest dżihad. - Trzeba też pamiętać, że ta organizacja, tak skrajnie ekstremistyczna, bardzo dobrze opanowała socjotechnikę. Centra Hamasu prowadziły działalność dobroczynną, kuchnie dla najbiedniejszych, zapewniały pomoc materialną, zdobywając coraz większą popularność - wyjaśnia Agnieszka Miszewska, była ambasador RP w Izraelu.

"Bardzo trudny moment"

Bojownicy Hamasu mieli być szkoleni między innymi przez rosyjską Grupę Wagnera. Główni sponsorzy radykalnej organizacji to Iran, Katar i bogaci muzułmanie sympatyzujący ze sprawą palestyńską.

Hamas utrzymuje się też z handlu narkotykami i de facto okradania ludności cywilnej Strefy Gazy, dla której pomoc humanitarną wysyła między innymi Unia Europejska. - Międzynarodowi donatorzy pomocy, pomagając Stefie Gazy, nie są w stanie stuprocentowo zagwarantować, że środki na pomoc humanitarną czy rozwojową nie będą w części spożytkowane na zbrojenia - zaznacza doktor habilitowany Łukasz Fyderek, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Choć nazwali się "ruchem oporu", trafili na listy terrorystów. Co trzeba wiedzieć o Hamasie

- To, co w tej chwili jest najważniejsze, na czym bardzo zależy Hamasowi, to jest reakcja radykalnych skrzydeł islamu - sunnitów - ale jak się okazuje, nie tylko sunnitów, bo obserwowaliśmy również jakieś reagowanie szyitów z Libanu. To jest bardzo trudny moment. Nie tylko dla Bliskiego Wschodu - przekonuje generał profesor Bogusław Pacek, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego.

Hamas to sunnici w przeciwieństwie do szyitów z libańskiego Hezbollahu - również hojnie wspieranego przez Iran. Hezbollah ogłosił, że przeprowadził ostrzał Izraela "na znak solidarności z oporem ludu palestyńskiego", ale był to tylko symboliczny gest.

Gdyby Hezbollah z pełną siłą uderzył z terytorium Libanu, wojsko Izraela musiałoby walczyć na dwa fronty.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS