Francja wpisuje prawo do aborcji do swojej konstytucji. "To historyczny krok w stronę trwałej ochrony praw kobiet"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To decyzja o historycznej randze. Francja wpisuje prawo do aborcji do swojej konstytucji. Mimo pierwotnego oporu prawicy - miażdżąca większość parlamentu uznała, że prawo do przerywania ciąży to podstawowe prawo człowieka. W ten sposób francuska klasa polityczna reaguje na walkę z aborcją, która nasila się między innymi w Stanach Zjednoczonych. Francuzi liczą na to, że inne kraje pójdą ich śladem.

To historyczne głosowanie miało godną oprawę - odbyło się w Wersalu. Połączone izby francuskiego parlamentu ogromną większością głosów zagwarantowały prawo do aborcji w konstytucji. - Wymagana większość do przeprowadzenia zmian to trzy piąte, czyli 512 głosów. Za przyjęciem zmian zagłosowało 780 osób, przeciw 72 - przekazała Yael Braun-Pivet, przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego. Burza oklasków wybuchła nie tylko wśród parlamentarzystów, ale też wśród zwykłych Francuzów, którzy przy wieży Eiffla na telebimach śledzili przebieg obrad.

Francuzi zmodyfikowali artykuł trzydziesty czwarty konstytucji, który głosi teraz, że ustawa określa warunki korzystania z gwarantowanej kobiecie wolności do dobrowolnego przerywania ciąży. - Mamy to załatwione raz na zawsze. To historyczny krok w stronę trwałej ochrony praw kobiet. Może inne kraje pójdą naszym śladem i aborcja zostanie zagwarantowana na całym świecie - mówi Oriane Filhol, wiceburmistrzyni Saint-Denis. - To ważne przede wszystkim dla przyszłych pokoleń. Mam nadzieję, że dostęp do zabiegu stanie się coraz łatwiejszy dla kobiet, które znalazły się w trudnej sytuacji - przekonuje Dominique Revillon, uczestniczka protestów na rzecz praw kobiet.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Francja za wpisaniem do konstytucji prawa do aborcji

Inicjatywa zapisania prawa do aborcji w konstytucji pojawiła się po tym, jak amerykański Sąd Najwyższy uchylił słynny wyrok w sprawie Roe przeciwko Wade. Francuzki zaczęły się obawiać, że ich prawo do aborcji też może zostać zakwestionowane, że regulacje zostaną drastycznie zaostrzone - tak jak stało się to na przykład w Polsce. - To obietnica złożona przyszłości. Nigdy nasze dzieci, nasze wnuki, nie będą już musiały przechodzić przez piekło z przeszłości. To głosowanie jest obietnicą złożoną kobietom na całym świecie, które wciąż walczą o odzyskanie kontroli nad swoimi ciałami. Kobietom w Argentynie, Stanach Zjednoczonych, na Węgrzech i w Polsce. Mówimy im, że ich walka jest naszą walką. Nasze zwycięstwo jest ich zwycięstwem - zaznacza Mathilde Panot, deputowana partii La France insoumise.

Lata walki

Francuzki mogą legalnie przerywać ciążę od pół wieku. Twarzą prawa uchwalonego w 1974 roku stała się Simone Veil - ówczesna ministra zdrowia w centroprawicowym rządzie Valéry'ego Giscarda d'Estaing. Przedstawiając zapisy ustawy tłumaczyła, że z jednej strony państwo nie jest w stanie zapobiec potajemnym aborcjom, a z drugiej nie może już dłużej karać kobiet. - Te kobiety nie są niemoralne czy nieświadome. Aborcji dokonuje u nas 300 tysięcy kobiet rocznie. Żyją obok nas, a my odwracamy wzrok od ich dramatu. Powtarzam z pełnym przekonaniem: aborcja musi pozostać ostatecznością, gdy nie ma innego wyjścia. Wybaczcie, że mówię o tym na forum złożonym prawie wyłącznie z mężczyzn. Żadna kobieta nie dokonuje aborcji z radością. Wystarczy posłuchać kobiet - podkreślała Simone Veil, ówczesna minister zdrowia Francji.

Głosy sprzeciwu

Wtedy francuskie społeczeństwo i francuscy parlamentarzyści byli dużo bardziej podzieleni. Dzisiaj głosy sprzeciwu są odosobnione - wyrażane przez partię Republikanów i skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen. - W rzeczywistości nic się w sytuacji kobiet nie zmieni, a liczba aborcji nadal będzie odzwierciedlać obietnice, których nie umiecie wypełnić. W 2022 roku liczba aborcji była rekordowa i nikt nie powinien się z tego powodu cieszyć - zaznacza Helene Laporte, deputowana partii Zjednoczenie Narodowe. Zapisanie prawa do aborcji w konstytucji nie wpływa na przebieg i dostępność procedury. Nadal wymagane są dwie konsultacje z lekarzem lub położną.

Autorka/Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS