Francja wpisuje prawo do aborcji do swojej konstytucji. "To historyczny krok w stronę trwałej ochrony praw kobiet"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To decyzja o historycznej randze. Francja wpisuje prawo do aborcji do swojej konstytucji. Mimo pierwotnego oporu prawicy - miażdżąca większość parlamentu uznała, że prawo do przerywania ciąży to podstawowe prawo człowieka. W ten sposób francuska klasa polityczna reaguje na walkę z aborcją, która nasila się między innymi w Stanach Zjednoczonych. Francuzi liczą na to, że inne kraje pójdą ich śladem.

To historyczne głosowanie miało godną oprawę - odbyło się w Wersalu. Połączone izby francuskiego parlamentu ogromną większością głosów zagwarantowały prawo do aborcji w konstytucji. - Wymagana większość do przeprowadzenia zmian to trzy piąte, czyli 512 głosów. Za przyjęciem zmian zagłosowało 780 osób, przeciw 72 - przekazała Yael Braun-Pivet, przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego. Burza oklasków wybuchła nie tylko wśród parlamentarzystów, ale też wśród zwykłych Francuzów, którzy przy wieży Eiffla na telebimach śledzili przebieg obrad.

Francuzi zmodyfikowali artykuł trzydziesty czwarty konstytucji, który głosi teraz, że ustawa określa warunki korzystania z gwarantowanej kobiecie wolności do dobrowolnego przerywania ciąży. - Mamy to załatwione raz na zawsze. To historyczny krok w stronę trwałej ochrony praw kobiet. Może inne kraje pójdą naszym śladem i aborcja zostanie zagwarantowana na całym świecie - mówi Oriane Filhol, wiceburmistrzyni Saint-Denis. - To ważne przede wszystkim dla przyszłych pokoleń. Mam nadzieję, że dostęp do zabiegu stanie się coraz łatwiejszy dla kobiet, które znalazły się w trudnej sytuacji - przekonuje Dominique Revillon, uczestniczka protestów na rzecz praw kobiet.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Francja za wpisaniem do konstytucji prawa do aborcji

Inicjatywa zapisania prawa do aborcji w konstytucji pojawiła się po tym, jak amerykański Sąd Najwyższy uchylił słynny wyrok w sprawie Roe przeciwko Wade. Francuzki zaczęły się obawiać, że ich prawo do aborcji też może zostać zakwestionowane, że regulacje zostaną drastycznie zaostrzone - tak jak stało się to na przykład w Polsce. - To obietnica złożona przyszłości. Nigdy nasze dzieci, nasze wnuki, nie będą już musiały przechodzić przez piekło z przeszłości. To głosowanie jest obietnicą złożoną kobietom na całym świecie, które wciąż walczą o odzyskanie kontroli nad swoimi ciałami. Kobietom w Argentynie, Stanach Zjednoczonych, na Węgrzech i w Polsce. Mówimy im, że ich walka jest naszą walką. Nasze zwycięstwo jest ich zwycięstwem - zaznacza Mathilde Panot, deputowana partii La France insoumise.

Lata walki

Francuzki mogą legalnie przerywać ciążę od pół wieku. Twarzą prawa uchwalonego w 1974 roku stała się Simone Veil - ówczesna ministra zdrowia w centroprawicowym rządzie Valéry'ego Giscarda d'Estaing. Przedstawiając zapisy ustawy tłumaczyła, że z jednej strony państwo nie jest w stanie zapobiec potajemnym aborcjom, a z drugiej nie może już dłużej karać kobiet. - Te kobiety nie są niemoralne czy nieświadome. Aborcji dokonuje u nas 300 tysięcy kobiet rocznie. Żyją obok nas, a my odwracamy wzrok od ich dramatu. Powtarzam z pełnym przekonaniem: aborcja musi pozostać ostatecznością, gdy nie ma innego wyjścia. Wybaczcie, że mówię o tym na forum złożonym prawie wyłącznie z mężczyzn. Żadna kobieta nie dokonuje aborcji z radością. Wystarczy posłuchać kobiet - podkreślała Simone Veil, ówczesna minister zdrowia Francji.

Głosy sprzeciwu

Wtedy francuskie społeczeństwo i francuscy parlamentarzyści byli dużo bardziej podzieleni. Dzisiaj głosy sprzeciwu są odosobnione - wyrażane przez partię Republikanów i skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen. - W rzeczywistości nic się w sytuacji kobiet nie zmieni, a liczba aborcji nadal będzie odzwierciedlać obietnice, których nie umiecie wypełnić. W 2022 roku liczba aborcji była rekordowa i nikt nie powinien się z tego powodu cieszyć - zaznacza Helene Laporte, deputowana partii Zjednoczenie Narodowe. Zapisanie prawa do aborcji w konstytucji nie wpływa na przebieg i dostępność procedury. Nadal wymagane są dwie konsultacje z lekarzem lub położną.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Warto odnotować dane, które jasno pokazują, że o problemach psychicznych młodych ludzi trzeba mówić. Kolejny rok spadła liczba samobójstw wśród młodzieży. To cieszy ekspertów, bo oznacza, że rośnie świadomość społeczna problemu. Jednak - jak mówią - jeszcze jest wiele do zrobienia.

Dane, które są światełkiem nadziei. "To znaczy, że młodzi ludzie uzyskują pomoc"

Dane, które są światełkiem nadziei. "To znaczy, że młodzi ludzie uzyskują pomoc"

Źródło:
Fakty TVN

To miał być zwykły kurs na lotnisko w Phoenix w Arizonie. Mike Johns był na dobrej drodze do czasu, kiedy autonomiczna taksówka zawiesiła się. Samochód bez celu krążył po parkingu.

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

Źródło:
Fakty TVN

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w niedzielę 26 stycznia. Zebrane pieniądze wesprą dziecięcą onkologię i hematologię. Liczy się każdy grosz, a razem możemy więcej. Sześcioletnia Pola i jej historia udowadniają, że wspierając Orkiestrę - wspieramy chore dzieci.

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co decyzje Donalda Trumpa mogą oznaczać dla Polski? Ważne są kwestie imigrantów, handlu, bezpieczeństwa. Premier Donald Tusk poruszył kwestię ewentualnej deportacji nielegalnie przebywających w USA Polaków. Eksperci wskazują na kwestie taryf i bezpieczeństwa. Mariusz Błaszczak cieszy się przede wszystkim z deklaracji Trumpa, że są tylko dwie płci.

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dla mnie najbardziej interesujące jest to, czego nie usłyszeliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Szklarski. Amamerykanista i politolog komentował w programie wydarzenia wokół inauguracji Donalda Trumpa. Jak zauważył, "nie usłyszeliśmy ostrych deklaracji antychińskich" z ust Trumpa.

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

Źródło:
TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Bicie monety do tej pory zarezerwowane było dla koronowanych głów, ale Donald Trump na trzy dni przed inauguracją wypuścił swoją własną kryptomonetę. Tylko w ciągu 24 godzin od debiutu Trump teoretycznie zarobił kilkadziesiąt miliardów dolarów i dołączył do grona najbogatszych ludzi na świecie.

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS