Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN
Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji
Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji
Magda Łucyan/Fakty TVN
Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcjiMagda Łucyan/Fakty TVN

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

W petycji, którą utworzyło Amnesty International wraz z kolektywem Legalna Aborcja, pojawia się 75 powodów, dlaczego referendum w sprawie aborcji to zły pomysł. - Prawa człowieka nie podlegają referendum. To państwo ma obowiązek wprowadzania takich rozwiązań prawnych, by prawa człowieka były zagwarantowane, a dostęp do aborcji jest jednym z praw człowieka - zaznacza Miko Czerwiński z Amnesty International Polska.

Referendum chce Trzecia Droga, której przedstawiciele na takie argumenty odpowiadają krótko. - Nie znam żadnego powodu, dla którego trzeba bać się referendum, które rozstrzygnie tę kwestię - wyjaśnia Dariusz Klimczak, minister infrastruktury z PSL-u-Trzeciej Drogi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmiany w prawie aborcyjnym. Co jest w projektach KO, Lewicy i Trzeciej Drogi

Listę argumentów otwiera ten, że jedynym wiążącym "referendum aborcyjnym" jest to nad pozytywnym testem ciążowym, przeprowadzane przez osoby, których dotyczy. Czytamy też, że prawo do aborcji jest kwestią życia i zdrowia i że ogół obywateli nie może decydować w kwestii autonomii cielesnej jednostki. - Jesteśmy pewne, że organizacje typu fundacja Kai Godek, Ordo Iuris, wyciągnęłyby wszystkie najcięższe działa i mielibyśmy kampanię dezinformacyjną stulecia. Znane nam wszystkim drastyczne, krwawe banery z rozszarpanymi zwłokami byłyby na każdym rogu ulicy - podkreśla Agata Kowalska z kolektywu Legalna Aborcja.

Projekty w sprawie aborcji na najbliższym posiedzeniu Sejmu? Hołownia: jest taki plan
Projekty w sprawie aborcji na najbliższym posiedzeniu Sejmu? Hołownia: jest taki planTVN24

Podzielona koalicja

Aborcja to temat, który mocno dzieli koalicję rządzącą. Do marszałka już wpłynęły trzy projekty ustaw. Na dziś pewne jest to, że wszystkie ugrupowania u władzy chcą powrotu do prawa sprzed orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej - czyli do tak zwanego kompromisu aborcyjnego. Taki projekt złożyła Trzecia Droga.

- Lęk przed badaniem prenatalnym nie może towarzyszyć komukolwiek, kto decyduje się na powiększenie rodziny - uważa Dariusz Klimczak. Koalicja Obywatelska i Lewica chcą iść dalej. Każda z partii złożyła swój projekt zakładający liberalizację prawa i legalną terminację ciąży do dwunastego tygodnia i bez względu na przyczynę. - Będziemy chcieli przekonać wszystkich posłów, posłanki, że powinni poprzeć projekt ustawy, który daje kobietom prawo do wyboru i wiemy, że także w Trzeciej Drodze tacy posłowie i posłanki są - uważa Monika Rosa z Nowoczesnej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wicemarszałek Sejmu: debata aborcyjna na najbliższym posiedzeniu Sejmu

Rzeczywiście w Trzeciej Drodze tacy politycy są, ale są też politycy zdecydowanie przeciwni. Marszałek Hołownia najpierw proponował powołanie nadzwyczajnej komisji, która wypracuje wspólny plan. Zapowiedział, że projekty mogą trafić pod obrady już na następnym posiedzeniu. - Będę za tym, żeby wszystkie projekty, niezależnie od tego, że część z nich w absolutny sposób nie wyraża moich poglądów, znalazły się w drugim czytaniu w Sejmie - poinformował Szymon Hołownia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS