Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN
Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji
Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji
Magda Łucyan/Fakty TVN
Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcjiMagda Łucyan/Fakty TVN

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

W petycji, którą utworzyło Amnesty International wraz z kolektywem Legalna Aborcja, pojawia się 75 powodów, dlaczego referendum w sprawie aborcji to zły pomysł. - Prawa człowieka nie podlegają referendum. To państwo ma obowiązek wprowadzania takich rozwiązań prawnych, by prawa człowieka były zagwarantowane, a dostęp do aborcji jest jednym z praw człowieka - zaznacza Miko Czerwiński z Amnesty International Polska.

Referendum chce Trzecia Droga, której przedstawiciele na takie argumenty odpowiadają krótko. - Nie znam żadnego powodu, dla którego trzeba bać się referendum, które rozstrzygnie tę kwestię - wyjaśnia Dariusz Klimczak, minister infrastruktury z PSL-u-Trzeciej Drogi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmiany w prawie aborcyjnym. Co jest w projektach KO, Lewicy i Trzeciej Drogi

Listę argumentów otwiera ten, że jedynym wiążącym "referendum aborcyjnym" jest to nad pozytywnym testem ciążowym, przeprowadzane przez osoby, których dotyczy. Czytamy też, że prawo do aborcji jest kwestią życia i zdrowia i że ogół obywateli nie może decydować w kwestii autonomii cielesnej jednostki. - Jesteśmy pewne, że organizacje typu fundacja Kai Godek, Ordo Iuris, wyciągnęłyby wszystkie najcięższe działa i mielibyśmy kampanię dezinformacyjną stulecia. Znane nam wszystkim drastyczne, krwawe banery z rozszarpanymi zwłokami byłyby na każdym rogu ulicy - podkreśla Agata Kowalska z kolektywu Legalna Aborcja.

Projekty w sprawie aborcji na najbliższym posiedzeniu Sejmu? Hołownia: jest taki plan
Projekty w sprawie aborcji na najbliższym posiedzeniu Sejmu? Hołownia: jest taki planTVN24

Podzielona koalicja

Aborcja to temat, który mocno dzieli koalicję rządzącą. Do marszałka już wpłynęły trzy projekty ustaw. Na dziś pewne jest to, że wszystkie ugrupowania u władzy chcą powrotu do prawa sprzed orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej - czyli do tak zwanego kompromisu aborcyjnego. Taki projekt złożyła Trzecia Droga.

- Lęk przed badaniem prenatalnym nie może towarzyszyć komukolwiek, kto decyduje się na powiększenie rodziny - uważa Dariusz Klimczak. Koalicja Obywatelska i Lewica chcą iść dalej. Każda z partii złożyła swój projekt zakładający liberalizację prawa i legalną terminację ciąży do dwunastego tygodnia i bez względu na przyczynę. - Będziemy chcieli przekonać wszystkich posłów, posłanki, że powinni poprzeć projekt ustawy, który daje kobietom prawo do wyboru i wiemy, że także w Trzeciej Drodze tacy posłowie i posłanki są - uważa Monika Rosa z Nowoczesnej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wicemarszałek Sejmu: debata aborcyjna na najbliższym posiedzeniu Sejmu

Rzeczywiście w Trzeciej Drodze tacy politycy są, ale są też politycy zdecydowanie przeciwni. Marszałek Hołownia najpierw proponował powołanie nadzwyczajnej komisji, która wypracuje wspólny plan. Zapowiedział, że projekty mogą trafić pod obrady już na następnym posiedzeniu. - Będę za tym, żeby wszystkie projekty, niezależnie od tego, że część z nich w absolutny sposób nie wyraża moich poglądów, znalazły się w drugim czytaniu w Sejmie - poinformował Szymon Hołownia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN