Eurobarometr: większość Polaków popiera działania Brukseli na rzecz demokracji i praworządności

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Eurobarometr: większość Polaków popiera działania Brukseli na rzecz demokracji i praworządności
Eurobarometr: większość Polaków popiera działania Brukseli na rzecz demokracji i praworządności
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiSEurobarometr: większość Polaków popiera działania Brukseli na rzecz demokracji i praworządności

Parlament Europejski opublikował wyniki corocznego badania nastrojów Europejczyków. Wynika z niego, że aż 77 procent Polaków popiera działania Brukseli na rzecz demokracji i praworządności. Ponadto Polacy, mimo sporów z Brukselą, w które brnie polski rząd, oceniają działania Wspólnoty pozytywnie - lepiej nawet niż mieszkańcy innych państw Unii.

Z cyklicznego, ogólnoeuropejskiego badania Eurobarometr wynika, że Polacy dużo wyżej cenią standardy unijnej demokracji od norm panujących w naszym kraju.

"W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z ogromnymi wyzwaniami: pandemia, wojna, kryzysy energetyczny, inflacja, dezinformacja, zmiany klimatu. Ale stanęliśmy na wysokości zadania. Europa dostarczyła rozwiązań, a Europejczycy doceniają to. Wsparcie dla Ukrainy pozostaje wysokie, a dwie trzecie badanych optymistycznie widzi europejską przyszłość" - tak wyniki badania podsumowała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

Ankiety Eurobarometru wypełniane są dwa razy w roku przez reprezentację tysiąca obywateli każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Łącznie przez ponad 26 tysięcy osób. Dzięki temu można porównać, co na dany temat myśli ogół Europejczyków z poglądami obywateli danego kraju.

Na pytanie: "czy uważasz, że działania Unii Europejskiej mają wpływ na twoje codzienne życia", twierdząco odpowiedziało 71 procent obywateli Wspólnoty, w tym 79 procent Polaków.

- Rozumiemy, co nam daje Unia Europejska, czyli rozumiemy, że to jest kwestia pokoju, bezpieczeństwa. Myślę, że wojna w Ukrainie to tym bardziej unaoczniła i tym bardziej pokazała, że rzeczywiście ten euroentuzjazm ma sens, ale też Polska była od zawsze jednym z największych beneficjentów integracji europejskiej - to znaczy te przepływy finansowe w ramach solidarności między państwami bogatszymi a biedniejszymi docierały do nas szerokim strumieniem - wskazuje Renata Mieńkowska-Norkiene, politolog i socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego i Team Europe.

Unia ma wątpliwości co do lex Tusk, prawnicy tłumaczą. "Sąd administracyjny nie orzeka co do meritum"
Unia ma wątpliwości co do lex Tusk, prawnicy tłumaczą. "Sąd administracyjny nie orzeka co do meritum"Martyna Olkowicz/Fakty po Południu TVN24

Pytanie o wsparcie dla Ukrainy

Europejczycy są najbardziej zadowoleni ze wsparcia Unii dla Ukrainy, co wskazało aż 69 procent pytanych. 64 procent z nich ceni też działania Brukseli na rzecz obrony demokracji i praworządności. W tych dwóch kwestiach statystyczny Polak wykazuje dużo większe zadowolenie niż przeciętny Europejczyk, bo na poziomie odpowiednio 83 i 77 procent.

- Po ponad roku od wybuchu wojny 69 procent obywateli Unii dobrze ocenia pomoc udzielaną Ukrainie przez Europę, a więc nie ma mowy o zmęczeniu wojną, przynajmniej w sondażach - zaznacza Jaume Duch Guillot, rzecznik Parlamentu Europejskiego.

Autorzy badania wskazują, że najważniejsza płynąca z niego informacja jest jedna: "61 procent Europejczyków uważa, iż członkostwo ich kraju w Unii Europejskiej to dobra rzecz", a na całym Starym Kontynencie przybywa euroentuzjastów.

- Kiedy spojrzymy na badania z 2011 roku i pytania dotyczące wizerunku Unii, roli Unii, korzyści z członkostwa - to we wszystkich tych punktach mamy do czynienia ze stałym wzrostem pozytywnych opinii - począwszy od kryzysu finansowego, przez każdy kolejny kryzys: migracyjny, pandemię i wojnę - podkreśla Philipp Schulmeister, dyrektor Wydziału ds. Badania Opinii Publicznej Parlamentu Europejskiego.

Data publikacji badań jest nieprzypadkowa - równo za rok, od 6 do 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Udział w nich deklaruje dwie trzecie obywateli Wspólnoty.

Od 19 lat Polska jest członkiem UE
Od 19 lat Polska jest członkiem UE"Oda do radości" 1 maja wybrzmiała w wielu polskich miastach. 19 lat po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej prezydent Andrzej Duda mówi, że Wspólnota to współdziałanie, ale i konkurencja. W obozie władzy też wybrzmiewają antyunijne tony. Tymczasem dla Polaków to wartość. Ponad 90 procent z nich w minionym roku deklarowało poparcie dla Unii Europejskiej.Katarzyna Skalska | Fakty po południu

Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości