Elon Musk może wejść w skład nowego amerykańskiego rządu. Kto jeszcze może liczyć na stanowisko?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Elon Musk może wejść w skład nowego amerykańskiego rządu. Kto jeszcze może liczyć na stanowisko?
Elon Musk może wejść w skład nowego amerykańskiego rządu. Kto jeszcze może liczyć na stanowisko?
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Elon Musk może wejść w skład nowego amerykańskiego rządu. Kto jeszcze może liczyć na stanowisko?Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wraca do Białego Domu, ale jego administracja będzie nowa. Już w kampanii widać było, że teraz grono współpracowników Trumpa zawęziło się do radykalnych zwolenników ruchu MAGA ("Make America Great Again"). Szarą eminencją po zmianie władzy w Waszyngtonie może stać się Elon Musk.

Powrót Donalda Trumpa do Białego Domu oznacza, że pierwszą damą znowu będzie Melania Trump. Jak zwykle, stojąc w cieniu swojego męża, towarzyszyła mu podczas ogłaszania wyborczego zwycięstwa. Podobnie jak ich syn Barron Trump. - Chciałbym też podziękować mojej pięknej żonie Melanii, pierwszej damie, która ma najlepiej sprzedającą się książkę w kraju. Możecie w to uwierzyć? - mówił Donald Trump.

Amerykańskie media już spekulują, czy pierwsza dama zamieszka w Białym Domu. To wcale nie takie pewne. Zwraca uwagę pojawienie się obok przyszłego prezydenta jego córki - Ivanki - i jej męża Jareda Kushnera. Byli bardzo wpływowi podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa, ale w ostatnich latach demonstracyjnie wstrzymali swoją działalność polityczną. Zdystansowali się po szturmie zwolenników Trumpa na Kapitol 6 stycznia 2021 roku.

Ivanka zaangażowała się między innymi w działalność charytatywną na rzecz walczącej Ukrainy. Podczas kampanii pojawiła się obok ojca tylko raz. 

Młodość w otoczeniu 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych ma reprezentować JD Vance. 40-latek zostanie jednym z najmłodszych wiceprezydentów w historii Ameryki. Ma wielkie szanse, by za cztery lata ubiegać się o prezydenturę.

- Właśnie byliśmy świadkami największego powrotu politycznego w historii Stanów Zjednoczonych. Pod przywództwem prezydenta Trumpa nigdy nie przestaniemy walczyć o was, o wasze marzenia, o przyszłość waszych dzieci. Po największym powrocie politycznym w historii Ameryki będziemy przewodzić największemu powrotowi gospodarczemu w historii Ameryki - mówił podczas wieczoru wyborczego JD Vance.

Trump: napisaliśmy dziś historię
Trump: napisaliśmy dziś historięReuters

Elon Musk i Robert Kennedy Junior mogą wejść do rządu

Podczas zwycięskiego przemówienia Donalda Trumpa w jego otoczeniu znalazło się miejsce między innymi dla Tuckera Carlsona, byłego dziennikarza Fox News, który "zasłynął" przeprowadzeniem wywiadu z Władimirem Putinem.

ZOBACZ TEŻ: Co dalej z Ukrainą i Putinem? "Trump potrzebuje sekundę, żeby to zrozumieć"

Szarą eminencją po zmianie władzy w Waszyngtonie może stać się Elon Musk. Urodził się w RPA i jest najbogatszym człowiekiem świata. Jest właścicielem firm Tesla, SpaceX i serwisu X (dawny Twitter). Kandydata republikanów wsparł swoją popularnością, lojalnością i pieniędzmi. W nowej administracji Trump widziałby dla niego rolę doradcy do "spraw cięcia kosztów", ale nieoficjalne głosy mówią o miliarderze nawet jako o architekcie nowej amerykańskiej polityki zagranicznej.

Agencja Reuters opublikowała listę kandydatów do objęcia najważniejszych stanowisk w nowym rządzie. Z polskiego punktu widzenia najważniejszy jest sekretarz stanu, czyli szef dyplomacji. Faworytami są Robert O'Brien, Bill Hagerty i Marco Rubio.

Na miejsce w nowym rządzie może liczyć Robert Kennedy Junior - ten niezależny kandydat na prezydenta w trakcie kampanii wycofał się i wsparł Trumpa. Kennedy to zwolennik teorii spiskowych, antyszczepionkowiec. W administracji Trumpa ma być odpowiedzialny za zdrowie.

Najbardziej kontrowersyjne kandydatury mógłby potencjalnie zablokować Senat, ale w nim większość przejmują republikanie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Alex Brandon/Associated Press/East News

Pozostałe wiadomości

Po zwycięstwie kandydata republikanów opozycja w Sejmie entuzjastycznie skandowała "Donald Trump". Politycy koalicji rządzącej byli bardziej wstrzemięźliwi. Marszałek Sejmu i premier pogratulowali Trumpowi zwycięstwa. Minister spraw zagranicznych powiedział, że jest w kontakcie z ludźmi odpowiadającymi za politykę bezpieczeństwa w otoczeniu Donalda Trumpa. Amerykański ambasador nazwał prezydenta elekta "przyjacielem Polski i Polaków".

Co wygrana Trumpa oznacza dla Polski? Radosław Sikorski zapewnia, że jest w kontakcie z jego doradcami

Co wygrana Trumpa oznacza dla Polski? Radosław Sikorski zapewnia, że jest w kontakcie z jego doradcami

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej kandydatów na kandydata na prezydenta jest dwóch: Rafał Trzaskowski i Radosław Sikorski. Żaden tego nie ukrywa, obaj prowadzą wewnątrzpartyjną kampanię. Prawo i Sprawiedliwość wciąż prowadzi jedynie badania, ale do polityków, którzy są w grze, chce dołączyć Beata Szydło.

Kogo wystawi Tusk, a kogo Kaczyński? Droga kandydatów na kandydatów na prezydenta nie jest prosta

Kogo wystawi Tusk, a kogo Kaczyński? Droga kandydatów na kandydatów na prezydenta nie jest prosta

Źródło:
Fakty TVN

Amerykanie w wyborach prezydenckich postawili na Donalda Trumpa. Co ich przekonało? W kampanii akcentowanych było kilka wiodących kwestii, ale to gospodarka okazała się kluczem do sukcesu republikanina. Na Kamalę Harris częściej głosowali ci, dla których ważniejszy był stan demokracji i kwestie praw kobiet.

To sprawy gospodarcze przeważyły o zwycięstwie Trumpa. "Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej"

To sprawy gospodarcze przeważyły o zwycięstwie Trumpa. "Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kto byłby lepszym prezydentem z punktu widzenia polskich interesów? Dyplomatycznie lepiej jest nie stawać po żadnej ze stron, bo najwyższym interesem Polski jest dobra i bliska współpraca ze Stanami Zjednoczonymi, z każdym kolejnym amerykańskim prezydentem - zauważają eksperci. Taki pogląd zdaje się też reprezentować minister spraw zagranicznych i szef rządu. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość mówi otwarcie, kto jest pewniejszą kandydaturą dla Polski.

Politycy PiS uważają, że Donald Trump byłby lepszy dla Polski od Kamali Harris. Rządzący tego nie przesądzają

Politycy PiS uważają, że Donald Trump byłby lepszy dla Polski od Kamali Harris. Rządzący tego nie przesądzają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Wszyscy mówimy o taktyce, ale po prostu ta kadencja prezydenta Joe Bidena była niedobra. Amerykanie oceniają politykę ostatnich czterech lat jako porażkę - powiedział w TVN24 profesor Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych w latach 2018-2020. Jednocześnie ocenił, że "Kamala Harris dobrze wypadła na to, co mogła zrobić".

Czaputowicz: Kamala Harris nie mogła zrobić z wody wina

Czaputowicz: Kamala Harris nie mogła zrobić z wody wina

Źródło:
TVN24

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Amerykańskie media analizują rozkład poparcia i w poszczególnych stanach, i w poszczególnych grupach wyborców. Media zagraniczne skupiają się na tym, co wygrana Donalda Trumpa oznacza dla światowej gospodarki i bezpieczeństwa.

Światowe media reagują na zwycięstwo Donalda Trumpa. "To zwycięstwo sposobu myślenia"

Światowe media reagują na zwycięstwo Donalda Trumpa. "To zwycięstwo sposobu myślenia"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS