Elon Musk może wejść w skład nowego amerykańskiego rządu. Kto jeszcze może liczyć na stanowisko?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Elon Musk może wejść w skład nowego amerykańskiego rządu. Kto jeszcze może liczyć na stanowisko?
Elon Musk może wejść w skład nowego amerykańskiego rządu. Kto jeszcze może liczyć na stanowisko?
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Elon Musk może wejść w skład nowego amerykańskiego rządu. Kto jeszcze może liczyć na stanowisko?Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wraca do Białego Domu, ale jego administracja będzie nowa. Już w kampanii widać było, że teraz grono współpracowników Trumpa zawęziło się do radykalnych zwolenników ruchu MAGA ("Make America Great Again"). Szarą eminencją po zmianie władzy w Waszyngtonie może stać się Elon Musk.

Powrót Donalda Trumpa do Białego Domu oznacza, że pierwszą damą znowu będzie Melania Trump. Jak zwykle, stojąc w cieniu swojego męża, towarzyszyła mu podczas ogłaszania wyborczego zwycięstwa. Podobnie jak ich syn Barron Trump. - Chciałbym też podziękować mojej pięknej żonie Melanii, pierwszej damie, która ma najlepiej sprzedającą się książkę w kraju. Możecie w to uwierzyć? - mówił Donald Trump.

Amerykańskie media już spekulują, czy pierwsza dama zamieszka w Białym Domu. To wcale nie takie pewne. Zwraca uwagę pojawienie się obok przyszłego prezydenta jego córki - Ivanki - i jej męża Jareda Kushnera. Byli bardzo wpływowi podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa, ale w ostatnich latach demonstracyjnie wstrzymali swoją działalność polityczną. Zdystansowali się po szturmie zwolenników Trumpa na Kapitol 6 stycznia 2021 roku.

Ivanka zaangażowała się między innymi w działalność charytatywną na rzecz walczącej Ukrainy. Podczas kampanii pojawiła się obok ojca tylko raz. 

Młodość w otoczeniu 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych ma reprezentować JD Vance. 40-latek zostanie jednym z najmłodszych wiceprezydentów w historii Ameryki. Ma wielkie szanse, by za cztery lata ubiegać się o prezydenturę.

- Właśnie byliśmy świadkami największego powrotu politycznego w historii Stanów Zjednoczonych. Pod przywództwem prezydenta Trumpa nigdy nie przestaniemy walczyć o was, o wasze marzenia, o przyszłość waszych dzieci. Po największym powrocie politycznym w historii Ameryki będziemy przewodzić największemu powrotowi gospodarczemu w historii Ameryki - mówił podczas wieczoru wyborczego JD Vance.

Trump: napisaliśmy dziś historię
Trump: napisaliśmy dziś historięReuters

Elon Musk i Robert Kennedy Junior mogą wejść do rządu

Podczas zwycięskiego przemówienia Donalda Trumpa w jego otoczeniu znalazło się miejsce między innymi dla Tuckera Carlsona, byłego dziennikarza Fox News, który "zasłynął" przeprowadzeniem wywiadu z Władimirem Putinem.

ZOBACZ TEŻ: Co dalej z Ukrainą i Putinem? "Trump potrzebuje sekundę, żeby to zrozumieć"

Szarą eminencją po zmianie władzy w Waszyngtonie może stać się Elon Musk. Urodził się w RPA i jest najbogatszym człowiekiem świata. Jest właścicielem firm Tesla, SpaceX i serwisu X (dawny Twitter). Kandydata republikanów wsparł swoją popularnością, lojalnością i pieniędzmi. W nowej administracji Trump widziałby dla niego rolę doradcy do "spraw cięcia kosztów", ale nieoficjalne głosy mówią o miliarderze nawet jako o architekcie nowej amerykańskiej polityki zagranicznej.

Agencja Reuters opublikowała listę kandydatów do objęcia najważniejszych stanowisk w nowym rządzie. Z polskiego punktu widzenia najważniejszy jest sekretarz stanu, czyli szef dyplomacji. Faworytami są Robert O'Brien, Bill Hagerty i Marco Rubio.

Na miejsce w nowym rządzie może liczyć Robert Kennedy Junior - ten niezależny kandydat na prezydenta w trakcie kampanii wycofał się i wsparł Trumpa. Kennedy to zwolennik teorii spiskowych, antyszczepionkowiec. W administracji Trumpa ma być odpowiedzialny za zdrowie.

Najbardziej kontrowersyjne kandydatury mógłby potencjalnie zablokować Senat, ale w nim większość przejmują republikanie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS