Dubaj stał się nowym domem dla wielu Rosjan. "Mamy tu małe rosyjskie miasto"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wielu bogatych Rosjan kupuje mieszkania i prowadzi biznesy w Dubaju, gdzie nie sięgają ich sankcje. Mówią o rozwoju, drugim domu i szansach, których nie ma w Rosji. - W Ameryce zawsze będziesz obcym dla tamtejszych elit. Tu jest inaczej. Dubaj stworzył przestrzeń nie tylko dla mieszkańców, ale dla ludzi z całego świata - twierdzi jeden z rosyjskich biznesmenów.

Są otoczeni znajomymi dźwiękami i smakami, choć znajdują się kilka tysięcy kilometrów od domu. - Mamy tu małe rosyjskie miasto, albo raczej międzynarodowe miasteczko z rosyjską kulturą - mówi Polina, ekspertka ds. marketingu w rosyjskim klubie w Dubaju.

Przekroczenie progu jednego z najpopularniejszych klubów rosyjskich w Dubaju to dla wielu jak powrót do ojczyzny. - Ludzie, którzy tu przychodzą, chcą pamiętać o swoim domu. Cieszą się, gdy widzą rosyjską kuchnię, muzykę, klimat - informuje Polina.

Dwa lata temu, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron, do Dubaju przybyło tysiące Rosjan. Ciągle przybywają nowi. - Ludzie przenoszą się do miejsc, gdzie mogą żyć lepiej, gdzie mogą osiągnąć więcej i widzą wiele możliwości w swoim życiu, mogą pomóc swojej rodzinie - ocenia Waleria, tłumaczka, która przeprowadziła się dwa miesiące temu do Dubaju.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rosyjskie media z zakazem nadawania na terytorium Unii Europejskiej

Dla wielu Rosjan to ucieczka przed kryzysem gospodarczym i zamknięciem się świata zachodniego na biznesy z Moskwą. - Dla mnie dom jest tam, gdzie mogę mieszkać. Mam dom w Moskwie, mam dom tutaj - mówi Mikołaj, który w Dubaju pracuje jako barman.

Tak omijają zachodnie sankcje

Dubaj, swobodnie rozwijające się centrum finansowe i biznesowe Zatoki Perskiej, od dawna przyciąga ultrabogatych mieszkańców z całego świata. Odmowa Zjednoczonych Emiratów Arabskich, by stanąć po którejkolwiek stronie między Zachodem a Putinem, dała Rosjanom sygnał, że ich pieniądze są tu bezpieczne.

- Gdy przeprowadzasz się do innego kraju, zawsze czujesz się jak obcy. W Ameryce zawsze będziesz obcym dla tamtejszych elit. Tu jest inaczej. Dubaj stworzył przestrzeń nie tylko dla mieszkańców, ale dla ludzi z całego świata. Nie widzę alternatywy dla tego miasta - twierdzi biznesmen Siergiej.

ZOBACZ TEŻ: Rosyjski miliarder próbował "odmrozić" swój majątek

W odróżnieniu od Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej Zjednoczone Emiraty Arabskie nie nałożyły sankcji na Rosję, co ułatwiło obywatelom tego kraju zakup nieruchomości i otwieranie oddziałów firm.

- Międzynarodowy biznes w Rosji nie działa przez sankcje. To bardzo duży problem i wielu przedsiębiorców się wyprowadza. Wielu ludzi, którzy tu mieszkają, to Rosjanie mający interesy w Rosji i tutaj. To bardzo dobra opcja, gdy masz dwa rynki - wskazuje Siergiej, przedsiębiorca w sektorze inżynierii i nauki.

Od momentu rozpoczęcia przez Putina pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę portfele najbogatszych Rosjan być może nieco zmalały. Posiadacze rosyjskich paszportów spadli w ubiegłym roku na 3. miejsce w rankingach największych nabywców nieruchomości w Dubaju. W 2022 roku zajmowali pierwsze miejsce, wyprzedzając obywateli Indii i Wielkiej Brytanii. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Niemiecka partia AfD przestaje pudrować swój przekaz. Alice Weidel - oficjalnie kandydatka AfD na kanclerza Niemiec - użyła po raz pierwszy publicznie słowa "remigracja", a jej partia rozesłała do mieszkańców Karlsruhe ulotki w formie "biletów deportacyjnych".

"Tylko remigracja może uratować Niemcy". AfD podkreśla w kampanii jedną kwestię: deportacji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS