Dubaj stał się nowym domem dla wielu Rosjan. "Mamy tu małe rosyjskie miasto"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wielu bogatych Rosjan kupuje mieszkania i prowadzi biznesy w Dubaju, gdzie nie sięgają ich sankcje. Mówią o rozwoju, drugim domu i szansach, których nie ma w Rosji. - W Ameryce zawsze będziesz obcym dla tamtejszych elit. Tu jest inaczej. Dubaj stworzył przestrzeń nie tylko dla mieszkańców, ale dla ludzi z całego świata - twierdzi jeden z rosyjskich biznesmenów.

Są otoczeni znajomymi dźwiękami i smakami, choć znajdują się kilka tysięcy kilometrów od domu. - Mamy tu małe rosyjskie miasto, albo raczej międzynarodowe miasteczko z rosyjską kulturą - mówi Polina, ekspertka ds. marketingu w rosyjskim klubie w Dubaju.

Przekroczenie progu jednego z najpopularniejszych klubów rosyjskich w Dubaju to dla wielu jak powrót do ojczyzny. - Ludzie, którzy tu przychodzą, chcą pamiętać o swoim domu. Cieszą się, gdy widzą rosyjską kuchnię, muzykę, klimat - informuje Polina.

Dwa lata temu, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron, do Dubaju przybyło tysiące Rosjan. Ciągle przybywają nowi. - Ludzie przenoszą się do miejsc, gdzie mogą żyć lepiej, gdzie mogą osiągnąć więcej i widzą wiele możliwości w swoim życiu, mogą pomóc swojej rodzinie - ocenia Waleria, tłumaczka, która przeprowadziła się dwa miesiące temu do Dubaju.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rosyjskie media z zakazem nadawania na terytorium Unii Europejskiej

Dla wielu Rosjan to ucieczka przed kryzysem gospodarczym i zamknięciem się świata zachodniego na biznesy z Moskwą. - Dla mnie dom jest tam, gdzie mogę mieszkać. Mam dom w Moskwie, mam dom tutaj - mówi Mikołaj, który w Dubaju pracuje jako barman.

Tak omijają zachodnie sankcje

Dubaj, swobodnie rozwijające się centrum finansowe i biznesowe Zatoki Perskiej, od dawna przyciąga ultrabogatych mieszkańców z całego świata. Odmowa Zjednoczonych Emiratów Arabskich, by stanąć po którejkolwiek stronie między Zachodem a Putinem, dała Rosjanom sygnał, że ich pieniądze są tu bezpieczne.

- Gdy przeprowadzasz się do innego kraju, zawsze czujesz się jak obcy. W Ameryce zawsze będziesz obcym dla tamtejszych elit. Tu jest inaczej. Dubaj stworzył przestrzeń nie tylko dla mieszkańców, ale dla ludzi z całego świata. Nie widzę alternatywy dla tego miasta - twierdzi biznesmen Siergiej.

ZOBACZ TEŻ: Rosyjski miliarder próbował "odmrozić" swój majątek

W odróżnieniu od Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej Zjednoczone Emiraty Arabskie nie nałożyły sankcji na Rosję, co ułatwiło obywatelom tego kraju zakup nieruchomości i otwieranie oddziałów firm.

- Międzynarodowy biznes w Rosji nie działa przez sankcje. To bardzo duży problem i wielu przedsiębiorców się wyprowadza. Wielu ludzi, którzy tu mieszkają, to Rosjanie mający interesy w Rosji i tutaj. To bardzo dobra opcja, gdy masz dwa rynki - wskazuje Siergiej, przedsiębiorca w sektorze inżynierii i nauki.

Od momentu rozpoczęcia przez Putina pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę portfele najbogatszych Rosjan być może nieco zmalały. Posiadacze rosyjskich paszportów spadli w ubiegłym roku na 3. miejsce w rankingach największych nabywców nieruchomości w Dubaju. W 2022 roku zajmowali pierwsze miejsce, wyprzedzając obywateli Indii i Wielkiej Brytanii. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS