Dubaj stał się nowym domem dla wielu Rosjan. "Mamy tu małe rosyjskie miasto"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wielu bogatych Rosjan kupuje mieszkania i prowadzi biznesy w Dubaju, gdzie nie sięgają ich sankcje. Mówią o rozwoju, drugim domu i szansach, których nie ma w Rosji. - W Ameryce zawsze będziesz obcym dla tamtejszych elit. Tu jest inaczej. Dubaj stworzył przestrzeń nie tylko dla mieszkańców, ale dla ludzi z całego świata - twierdzi jeden z rosyjskich biznesmenów.

Są otoczeni znajomymi dźwiękami i smakami, choć znajdują się kilka tysięcy kilometrów od domu. - Mamy tu małe rosyjskie miasto, albo raczej międzynarodowe miasteczko z rosyjską kulturą - mówi Polina, ekspertka ds. marketingu w rosyjskim klubie w Dubaju.

Przekroczenie progu jednego z najpopularniejszych klubów rosyjskich w Dubaju to dla wielu jak powrót do ojczyzny. - Ludzie, którzy tu przychodzą, chcą pamiętać o swoim domu. Cieszą się, gdy widzą rosyjską kuchnię, muzykę, klimat - informuje Polina.

Dwa lata temu, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron, do Dubaju przybyło tysiące Rosjan. Ciągle przybywają nowi. - Ludzie przenoszą się do miejsc, gdzie mogą żyć lepiej, gdzie mogą osiągnąć więcej i widzą wiele możliwości w swoim życiu, mogą pomóc swojej rodzinie - ocenia Waleria, tłumaczka, która przeprowadziła się dwa miesiące temu do Dubaju.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rosyjskie media z zakazem nadawania na terytorium Unii Europejskiej

Dla wielu Rosjan to ucieczka przed kryzysem gospodarczym i zamknięciem się świata zachodniego na biznesy z Moskwą. - Dla mnie dom jest tam, gdzie mogę mieszkać. Mam dom w Moskwie, mam dom tutaj - mówi Mikołaj, który w Dubaju pracuje jako barman.

Tak omijają zachodnie sankcje

Dubaj, swobodnie rozwijające się centrum finansowe i biznesowe Zatoki Perskiej, od dawna przyciąga ultrabogatych mieszkańców z całego świata. Odmowa Zjednoczonych Emiratów Arabskich, by stanąć po którejkolwiek stronie między Zachodem a Putinem, dała Rosjanom sygnał, że ich pieniądze są tu bezpieczne.

- Gdy przeprowadzasz się do innego kraju, zawsze czujesz się jak obcy. W Ameryce zawsze będziesz obcym dla tamtejszych elit. Tu jest inaczej. Dubaj stworzył przestrzeń nie tylko dla mieszkańców, ale dla ludzi z całego świata. Nie widzę alternatywy dla tego miasta - twierdzi biznesmen Siergiej.

ZOBACZ TEŻ: Rosyjski miliarder próbował "odmrozić" swój majątek

W odróżnieniu od Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej Zjednoczone Emiraty Arabskie nie nałożyły sankcji na Rosję, co ułatwiło obywatelom tego kraju zakup nieruchomości i otwieranie oddziałów firm.

- Międzynarodowy biznes w Rosji nie działa przez sankcje. To bardzo duży problem i wielu przedsiębiorców się wyprowadza. Wielu ludzi, którzy tu mieszkają, to Rosjanie mający interesy w Rosji i tutaj. To bardzo dobra opcja, gdy masz dwa rynki - wskazuje Siergiej, przedsiębiorca w sektorze inżynierii i nauki.

Od momentu rozpoczęcia przez Putina pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę portfele najbogatszych Rosjan być może nieco zmalały. Posiadacze rosyjskich paszportów spadli w ubiegłym roku na 3. miejsce w rankingach największych nabywców nieruchomości w Dubaju. W 2022 roku zajmowali pierwsze miejsce, wyprzedzając obywateli Indii i Wielkiej Brytanii. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS