"To było dziwne". Donald Trump może zostać najstarszym prezydentem elektem, ale nie ujawnia wyników badań

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzy tygodnie przed wyborami i trzy miesiące po odejściu z wyścigu Joe Bidena w Ameryce wraca dyskusja o wieku kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych i zdolności do sprawowania urzędu. Tym razem koncentruje się jednak wokół Donalda Trumpa, który odmawia ujawnienia medycznej oceny stanu zdrowia. Dostarcza za to wielu powodów do niepokoju, występując publicznie na swoich wiecach. Krytycy zwracają uwagę na nieskładne przemówienia byłego prezydenta, w których miesza fakty i myli wątki. Lawinę pytań wywołał wiec w Pensylwanii, gdzie Trump, zamiast odpowiadać na pytania wyborców, przez kilkadziesiąt minut kołysał się w rytm muzyki.

- Jasne jest, że Donald Trump jest coraz bardziej niestabilny i niezrównoważony - uważa wiceprezydentka USA i kandydatka demokratów Kamala Harris.

To już nie tylko słowa politycznej rywalki, a pytania stawiane przez coraz poważniejsze media.

"Wybory odbędą się za trzy tygodnie, Pensylwania jest stanem, który musi wygrać zarówno Trump, jak i Kamala Harris, ale podczas wiecu w hrabstwie Montgomery, na północny zachód od Filadelfii, Trumpowi znudziło się wydarzenie reklamowane jako spotkanie z wyborcami i po prostu kazał puścić muzykę przez prawie 40 minut, marszcząc brwi, uśmiechając się i kołysząc na scenie" - napisał "The Atlantic".

Chodzi o poniedziałkowe wydarzenie w Oaks w Pensylwanii. Zanim na polecenie Trumpa puszczono kilkanaście piosenek, w pewnych odstępach czasu na sali zemdlały dwie osoby, a organizatorzy przerwali sesję pytań i już do niej nie powrócili.

- Nie znajduję innego słowa: to było dziwne. On robi takie dziwne rzeczy, ale zazwyczaj prywatnie. Na przykład w Mar-a-Lago, gdy bawi się w DJ-a swoim iPadem. To był pierwszy raz, gdy zrobił to publicznie - stwierdziła Maggie Haberman, analityczka polityczna CNN.

CZYTAJ WIĘCEJ: Donald Trump mówi o planach demokratów i zakazie "krów i okien". Sztab Harris o "pełnej urojeń tyradzie"

"Moje testy kognitywne były wyjątkowe!"

Donald Trump w swoim stylu odrzuca obawy na temat stanu swojego zdrowia.

"Przeszedłem więcej badań lekarskich niż jakikolwiek inny prezydent w historii i zdałem dwa testy kognitywne (lekarz stwierdził, że moje "testy kognitywne były wyjątkowe!"). Jestem o wiele zdrowszy niż Clinton, Bush, Obama, Biden, ale przede wszystkim Kamala" - napisał w serwisie X.

Jednak do tej pory - w przeciwieństwie do wspomnianej Kamali Harris - w tej kampanii wyborczej Donald Trump nie upublicznił wyników żadnego badania.

Czy głosy Polonii mogą przesądzić o wyborach w USA?
Czy głosy Polonii mogą przesądzić o wyborach w USA? Marcin Wrona/Fakty TVN

- Prezydenci Stanów Zjednoczonych mają obowiązek, moralny obowiązek, nie prawny - choć szkoda - by mówić Amerykanom, jaki jest ich stan zdrowia. Mieliśmy w przeszłości prezydentów, który to ukrywali - na przykład JFK. Cierpiał na chorobę Addisona i kłamał. To ogromnie poważny temat - skomentował Paul Begala, były główny strateg Białego Domu, związany z Partią Demokratyczną.

Coś jest nie tak - puentuje Kamala Harris. - To tylko kolejny przykład jego braku przejrzystości, wliczając w to niechęć do ponownej debaty i do udzielenia wywiadu dla "60 minutes", co jest częścią normy postępowania każdego, kto kandyduje na prezydenta Stanów Zjednoczonych - powiedziała.

CZYTAJ TEŻ: "Dziwaczne" nagranie na profilu kampanii Donalda Trumpa. "Nie wiem jak ty, ale ja…"

Donald Trump może zostać najstarszym prezydentem elektem w historii

Część analityków twierdzi, że unikanie wywiadów w niezależnych mediach to akurat może być celowy zabieg. Donald Trump jak dotąd udzielił wywiadu jedynie Fox News. W tej samej telewizji - nieprzychylnej demokratom - pojawiła się w tym tygodniu także Kamala Harris.

- Może sztab Trumpa uważa: jeśli posadzimy go naprzeciwko poważnych dziennikarzy, istnieje ryzyko, że powie coś, co odstraszy część jego wyborców. Może wystarczy nam Fox News, wiece wyborcze. To naprawdę może być celowa taktyka - skomentował Shermichael Singleton, strateg związany z Partią Republikańską.

"The Washington Post" przypomina: "Jeśli wygra wybory w przyszłym miesiącu, Donald Trump będzie najstarszą osobą w historii Stanów Zjednoczonych, która została wybrana na prezydenta. (...) W ciągu ostatniego roku dostępna była ograniczona liczba wzmianek na temat jego stanu zdrowia".

Do ujawnienia aktualnych informacji o stanie zdrowia byłego prezydenta wezwało 230 lekarzy z całego kraju, którzy w większości poparli Kamalę Harris. "Zachowania Donalda Trumpa niepokojąco odbiegają od standardów w kontekście pełnienia urzędu prezydenta i wykazują cechy pogarszającej się bystrości umysłu" - ocenili.

Tydzień temu Biały Dom opublikował dokument przygotowany przez lekarza 59-letniej obecnej wiceprezydent. Można z niego wyczytać, że Kamala Harris ma sezonowe alergie, pokrzywkę i nosi soczewki kontaktowe. Ostatnie badanie lekarskie przeszła w kwietniu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS