Co sprawiło, że Viktor Orban zmienił zdanie w sprawie unijnego wsparcia dla Ukrainy?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Przekonała go Giorgia Meloni i francuska gościnność" - piszą dziennikarze z Brukseli o negocjacjach z Viktorem Orbanem. Premier Węgier ustąpił na czwartkowym szczycie wyjątkowo szybko i zgodził się na pakiet pomocowy dla Ukrainy. Wcześniej jednak odwiedził też w Pałacu Elizejskim francuskiego prezydenta i odbył serię rozmów z włoską premier, do której zresztą chce dołączyć po wyborach europejskich, wstępując do Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Viktor Orban, po porażce w Brukseli, udał się do kontrolowanego przez siebie radia publicznego i ogłosił rodakom sukces. Rzekomo uratował ich pieniądze.

- Byłem przyparty do ściany. Gdyby to porozumienie nie zostało osiągnięte, a Węgry skorzystałyby z prawa weta, to 26 państw członkowskich i tak przesłałoby pieniądze Ukrainie. Jednocześnie odebrałyby środki przeznaczone dla Węgier i również wysłały na Ukrainę. Czy to byłoby dobre? - mówił węgierski premier.

Premier Węgier może zaklinać rzeczywistość, ale nagłówki prasowe w całej Europie nie pozostawiają wątpliwości. Kluczową rolę w przekonaniu głównego hamulcowego pomocy dla Ukrainy mieli odegrać premier Włoch Giorgia Meloni i prezydent Francji Emmanuel Macron.

Zobacz też: Orban zgodził się na wsparcie dla Ukrainy, ale grozi Unii. "Szkody nie będą przyjemne"

- Włoska premier, a także francuski prezydent zapraszali na kolację, spotykali się także w hotelu. Jeszcze dzień przed szczytem mieli rozmawiać, przekonywać Viktora Orbana, by jednak zgodził się na pomoc Ukrainie. (...) Chodziło o zachowanie jedności Unii Europejskiej, bo gdyby jednak było weto, to dzisiaj byłyby zupełnie inne rozmowy: podsumowanie szczytu, ale też zastanawianie się, co dalej - informuje Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli.

Tusk: musimy zwiększyć naszą jedność wokół Ukrainy

Orban, który w ostatnich tygodniach próbował odgrywać rolę twardego przeciwnika wsparcia dla Ukrainy, skapitulował już w pierwszych godzinach szczytu.

- Prawdopodobnie, nie sprawdziłem tego dokładnie, był to najkrótszy szczyt od dłuższego czasu. To także historia sukcesu, ponieważ rzeczywiście bardzo ciężko pracowaliśmy przez ostatnie kilka dni i tygodni, aby ułatwić podjęcie szybkiej, konstruktywnej decyzji - skomentował Olaf Scholz, kanclerz Niemiec. - Tak zwany problem "zmęczenia Ukrainą" nie istnieje. Mamy za to "zmęczenie Orbanem". Jest tyle rzeczy do załatwienia, spójrzcie na uliczne protesty, nie tylko w Brukseli. Musimy zwiększyć naszą jedność wokół Ukrainy przeciwko Rosji i jej agresywnej polityce. Nie rozumiem, nie akceptuję tej bardzo dziwnej, bardzo egoistycznej gry Viktora Orbana - mówił polski premier Donald Tusk.

Ukraina odetchnęła z ulgą. Miesiąc temu minister gospodarki i wicepremier Julia Swyrydenko ostrzegała, że bez pomocy z Zachodu jej rządowi zabraknie pieniędzy na wypłaty emerytur i pensji dla budżetówki. Teraz Kijów ocenia, że unijne wsparcie finansowe jest nie mniej ważne od pomocy wojskowej.

- W sytuacji, w której mamy 37 miliardów deficytu budżetowego, to kluczowa jest pomoc od naszych partnerów - Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Mówimy o 18 miliardach euro dla budżetu Ukrainy tylko w tym roku - informuje Swyrydenko. - Podczas ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej stawką była wiarygodność Europy. Teraz wszyscy razem ją wzmocniliśmy. Unia udowodniła, że jej słowo ma znaczenie, a jej obietnice działają w interesie całej Europy - podkreślił Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Tusk: jestem trochę zawstydzony, że Morawiecki przyjechał do Brukseli, aby z Orbanem uczestniczyć w dwuznacznej grze
Tusk: jestem trochę zawstydzony, że Morawiecki przyjechał do Brukseli, aby z Orbanem uczestniczyć w dwuznacznej grzeTVN24

Orban wciąż powiela tezy propagandy Putina

​Brak węgierskiego weta w sprawie pomocy dla Ukrainy nie oznacza diametralnej zmiany postawy Viktora Orbana. Wciąż powiela tezy propagandy Putina, jakoby wsparcie dla Kijowa tylko niepotrzebnie przedłużało wojnę. To de facto obwinianie ofiary za to, że została napadnięta.

- Zachód nadal uważa, że czas działa na ich, na naszą korzyść: im dłużej będzie trwała wojna, tym bardziej poprawi się sytuacja militarna Ukrainy. Myślę, że jest odwrotnie, że czas działa na korzyść Rosjan. Im dłużej będzie trwała wojna, tym zginie więcej ludzi, a układ sił nie zmieni się na korzyść Ukrainy. Po co zatem kontynuować wojnę? - pyta Orban.

Zobacz więcej: Fidesz po wyborach do Parlamentu Europejskiego przystąpi do grupy z PiS i partią premier Włoch

Orban obwieścił w Brukseli, że po eurowyborach jego ugrupowanie Fidesz dołączy do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. - Ja osobiście jestem otwarty na to, by Fidesz dołączył do naszej grupy - skomentował zapowiedź węgierskiego premiera Mateusz Morawiecki.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS