Co sprawiło, że Viktor Orban zmienił zdanie w sprawie unijnego wsparcia dla Ukrainy?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Przekonała go Giorgia Meloni i francuska gościnność" - piszą dziennikarze z Brukseli o negocjacjach z Viktorem Orbanem. Premier Węgier ustąpił na czwartkowym szczycie wyjątkowo szybko i zgodził się na pakiet pomocowy dla Ukrainy. Wcześniej jednak odwiedził też w Pałacu Elizejskim francuskiego prezydenta i odbył serię rozmów z włoską premier, do której zresztą chce dołączyć po wyborach europejskich, wstępując do Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Viktor Orban, po porażce w Brukseli, udał się do kontrolowanego przez siebie radia publicznego i ogłosił rodakom sukces. Rzekomo uratował ich pieniądze.

- Byłem przyparty do ściany. Gdyby to porozumienie nie zostało osiągnięte, a Węgry skorzystałyby z prawa weta, to 26 państw członkowskich i tak przesłałoby pieniądze Ukrainie. Jednocześnie odebrałyby środki przeznaczone dla Węgier i również wysłały na Ukrainę. Czy to byłoby dobre? - mówił węgierski premier.

Premier Węgier może zaklinać rzeczywistość, ale nagłówki prasowe w całej Europie nie pozostawiają wątpliwości. Kluczową rolę w przekonaniu głównego hamulcowego pomocy dla Ukrainy mieli odegrać premier Włoch Giorgia Meloni i prezydent Francji Emmanuel Macron.

Zobacz też: Orban zgodził się na wsparcie dla Ukrainy, ale grozi Unii. "Szkody nie będą przyjemne"

- Włoska premier, a także francuski prezydent zapraszali na kolację, spotykali się także w hotelu. Jeszcze dzień przed szczytem mieli rozmawiać, przekonywać Viktora Orbana, by jednak zgodził się na pomoc Ukrainie. (...) Chodziło o zachowanie jedności Unii Europejskiej, bo gdyby jednak było weto, to dzisiaj byłyby zupełnie inne rozmowy: podsumowanie szczytu, ale też zastanawianie się, co dalej - informuje Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli.

Tusk: musimy zwiększyć naszą jedność wokół Ukrainy

Orban, który w ostatnich tygodniach próbował odgrywać rolę twardego przeciwnika wsparcia dla Ukrainy, skapitulował już w pierwszych godzinach szczytu.

- Prawdopodobnie, nie sprawdziłem tego dokładnie, był to najkrótszy szczyt od dłuższego czasu. To także historia sukcesu, ponieważ rzeczywiście bardzo ciężko pracowaliśmy przez ostatnie kilka dni i tygodni, aby ułatwić podjęcie szybkiej, konstruktywnej decyzji - skomentował Olaf Scholz, kanclerz Niemiec. - Tak zwany problem "zmęczenia Ukrainą" nie istnieje. Mamy za to "zmęczenie Orbanem". Jest tyle rzeczy do załatwienia, spójrzcie na uliczne protesty, nie tylko w Brukseli. Musimy zwiększyć naszą jedność wokół Ukrainy przeciwko Rosji i jej agresywnej polityce. Nie rozumiem, nie akceptuję tej bardzo dziwnej, bardzo egoistycznej gry Viktora Orbana - mówił polski premier Donald Tusk.

Ukraina odetchnęła z ulgą. Miesiąc temu minister gospodarki i wicepremier Julia Swyrydenko ostrzegała, że bez pomocy z Zachodu jej rządowi zabraknie pieniędzy na wypłaty emerytur i pensji dla budżetówki. Teraz Kijów ocenia, że unijne wsparcie finansowe jest nie mniej ważne od pomocy wojskowej.

- W sytuacji, w której mamy 37 miliardów deficytu budżetowego, to kluczowa jest pomoc od naszych partnerów - Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Mówimy o 18 miliardach euro dla budżetu Ukrainy tylko w tym roku - informuje Swyrydenko. - Podczas ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej stawką była wiarygodność Europy. Teraz wszyscy razem ją wzmocniliśmy. Unia udowodniła, że jej słowo ma znaczenie, a jej obietnice działają w interesie całej Europy - podkreślił Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Tusk: jestem trochę zawstydzony, że Morawiecki przyjechał do Brukseli, aby z Orbanem uczestniczyć w dwuznacznej grze
Tusk: jestem trochę zawstydzony, że Morawiecki przyjechał do Brukseli, aby z Orbanem uczestniczyć w dwuznacznej grzeTVN24

Orban wciąż powiela tezy propagandy Putina

​Brak węgierskiego weta w sprawie pomocy dla Ukrainy nie oznacza diametralnej zmiany postawy Viktora Orbana. Wciąż powiela tezy propagandy Putina, jakoby wsparcie dla Kijowa tylko niepotrzebnie przedłużało wojnę. To de facto obwinianie ofiary za to, że została napadnięta.

- Zachód nadal uważa, że czas działa na ich, na naszą korzyść: im dłużej będzie trwała wojna, tym bardziej poprawi się sytuacja militarna Ukrainy. Myślę, że jest odwrotnie, że czas działa na korzyść Rosjan. Im dłużej będzie trwała wojna, tym zginie więcej ludzi, a układ sił nie zmieni się na korzyść Ukrainy. Po co zatem kontynuować wojnę? - pyta Orban.

Zobacz więcej: Fidesz po wyborach do Parlamentu Europejskiego przystąpi do grupy z PiS i partią premier Włoch

Orban obwieścił w Brukseli, że po eurowyborach jego ugrupowanie Fidesz dołączy do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. - Ja osobiście jestem otwarty na to, by Fidesz dołączył do naszej grupy - skomentował zapowiedź węgierskiego premiera Mateusz Morawiecki.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS