Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni
Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleniJoanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Od przegranej Kamali Harris minęło właśnie pięć miesięcy. Od zaprzysiężenia Donalda Trumpa - niecałe trzy. W polityce to bardzo dużo czasu, ale demokraci wciąż nie wiedzą, dlaczego stracili Biały Dom.

Ich była kandydatka wycofała się na razie z aktywnej działalności politycznej, choć ma rozważać start w wyborach na gubernatora Kalifornii. Bardzo rzadko pokazuje się publicznie, a jeszcze rzadziej zabiera głos. Ale kilka dni temu niespodziewanie pojawiła się na spotkaniu z lokalnymi liderkami i stwierdziła ironicznie, że nie powie im: "a nie mówiłam!".

Tyle że to nie jest diagnoza. Jednym z nielicznych, który próbuje zrobić rachunek sumienia i bije się w pierś, jest współkandydat Harris, gubernator Tim Walz.

- Kiedy krytykuję, to tylko siebie. To moja wina, bo moje nazwisko było na karcie wyborczej. Myślę, że wiceprezydent (Kamala Harris - przyp. red.) ma na myśli to, że można się tego było po nim spodziewać. Ale najważniejsze pytanie brzmi: dlaczego wyborcy nie uznali, że jesteśmy od nich lepsi - mówi Tim Walz, gubernator Minnesoty, były kandydat na wiceprezydenta.

Najgorszy taki wynik demokratów od ponad 30 lat

Demokraci mają być wewnętrznie podzieleni. Panuje powszechne przekonanie, że partia powinna aktywniej krytykować działania prezydenta Trumpa, ale tego nie robi. Niezadowoleni mają być i wyborcy, i sami działacze.

Partyjne "doły" demokratów są wściekłe. Nie tylko na prezydenta Trumpa i Elona Muska, ale też na swoich liderów. Rośnie ochota, by ich zastąpić. Frustracja zwykłych demokratów jest ewidentna - ocenia Public Broadcasting Service.

Demokraci żądają dymisji po wycieku rozmowy z Signala. Trump sprawę bagatelizuje
Demokraci żądają dymisji po wycieku rozmowy z Signala. Trump sprawę bagatelizujeAnna Czerwińska/Fakty TVN

Co widać w sondażach. Na pytanie: "czy jesteś zadowolony z działań swojej partii?", aż 76 procent wyborców republikanów odpowiada twierdząco. Z działań Partii Demokratycznej zadowolona jest niewiele ponad połowa ich zadeklarowanych wyborców. To najgorszy wynik od ponad 30 lat.

Tymczasem niestabilna sytuacja na rynkach i groźba wojny handlowej to dla demokratów, w sensie politycznym, okazja.

"Po listopadowej przegranej demokraci nie potrafili sformułować jednego spójnego przekazu. "Dzień wyzwolenia" Trumpa może być dla nich nowym otwarciem. Demokraci mają nadzieję, że krytyka ceł dotknie nie tylko prezydenta, ale w ogóle republikanów" - czytamy w Politico.

Temat ceł jest ważny dla wszystkich wyborców

Dlatego o cłach i sytuacji gospodarczej demokraci zaczęli w tych dniach mówić coraz częściej. To dla nich najbezpieczniejszy temat, z którym wszyscy wyborcy mogą się utożsamiać.

- Donald Trump podjął najgłupszą decyzję. Te cła będą kosztować przeciętną amerykańską rodzinę pięć tysięcy dolarów rocznie - wskazuje Chuck Schumer, lider demokratów w Senacie.

- Zamiast obniżać koszty życia, Donald Trump je podnosi. Inflacja rośnie. Na naszych oczach republikanie niszczą gospodarkę. Celowo zadają Amerykanom ból - mówi Hakeem Jeffries, lider demokratów w Izbie Reprezentantów.

W cieniu pozostaje były prezydent Joe Biden i większość polityków z jego rządu. Wyjątkowo mocno głos zabrał Barack Obama - dopytywany na spotkaniu ze studentami, co sądzi o obecnej administracji.

CZYTAJ TAKŻE: "Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

- Wyobraźcie sobie, że zrobiłbym coś podobnego. Że na przykład cofnąłbym akredytację do Białego Domu dla telewizji Fox News. Śmiejecie się, ale przecież dokładnie z tym mamy do czynienia. To nie do pomyślenia, że partie, które dzisiaj milczą, tolerowałyby podobne zachowanie u mnie lub u moich poprzedników - mówi Barack Obama, były prezydent Stanów Zjednoczonych.

Choć przyczyny przegranej nie zostały zdiagnozowane, demokraci zaczęli się mobilizować. W miniony weekend współorganizowali antyrządowe protesty. Partyjny komitet ogłosił powołanie "pokoju dowodzenia", czyli specjalnej komórki, która ma nieustannie pracować nad tym, jak pokonać Donalda Trumpa - ma punktować jego błędy i docierać do jak najszerszego grona wyborców.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: JIM LO SCALZO/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS